Panik atak belirtileri nelerdir?

Trabzon’dan Cenk Beyin sorusu olan panik atak belirtileri nelerdir sorusuna yaptığımız derinlemesine araştırmalar sonucunda cevap veriyoruz.

Panik atak belirtileri nelerdir?

Zaman içerisinde ara ara aşırı derece de kaygı ve sıklıkla artan hızlanan kalp atışları, karakteristik gibi panik atak belirtileri olmaktadır. Bu belirtilere nefes darlığı, terleme, baş dönmesi, karıncalanma ve göğüs bölgesinde sıkışmalar görülmektedir. Belirtiler zaman içinde oldukça yoğunlaşır kişiyi acil servislere düşürebilecek kadar etki yapar. Panik atak belirtileri genellikle kalp krizi belirtileri ile karıştırılır. Atak sırasında kişi kendini “ölecekmiş” gibi hisseder ve bunun korkusunu yaşar. Çoğu insan hayatı boyunca 1-2 panik atak yaşayabilir ve atağa yol açan stresli durum ortadan kalktıktan sonra ataklar kesilir. Eğer panik ataklar sıklaşırsa ve kaygı/korku periyotları uzarsa buna “panik bozukluk” adı Panik atak belirtileri nelerdirverilmektedir ve panik bozukluk profesyonel tedavi gerektiren bir rahatsızlıktır. Panik atak ruhsal olarak başlar ve fiziksel etkilerle devam eder. İlk olarak aniden, nedeni belirlenemeyen yoğun bir kaygı başlar. Kaygının nedeni o an için belirsiz olsa da aslında yaşamınızda meydana gelen stresli olaylar panik atağı tetikleyebilir. Kaygının ne zaman ortaya çıkacağı belli olmaz. Araba kullanırken, televizyon seyrederken, kalabalık bir alışveriş merkezinde gezerken, asansör kullanırken hatta bazen uyku sırasında panik atak yaşanabilir.

Sık Karşılaşılan panik atak belirtileri nelerdir?

Panik atak belirtileri nelerdir3-Kalp çarpıntısı

-Nefes almada zorlanma

-Göğüs bölgesinde sürekli sıkışma

-Titreme

-Boğuluyormuş gibi hissetme

-Bulunulan ortamdan kopma, gerçek dışı hissetme

-Aşırı Terleme

-Mide bulantısı

-Parmak uçlarında uyuşmaPanik atak belirtileri nelerdir1

-Ölüm korkusu

-Kontrolü kaybetme korkusu, delirme korkusu

-Kaçma isteği

-Baş dönmesi, gözlerin kararması, bayılma

-Sıcak veya soğuk ter basması

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Yassin dedi ki:

    bazen yolda giderken karşı şeritten araç gelip beni paramparça edecek gibi hissediyorum:) deliriyor muyum yoksa panik atak mı oldum?

BİR YORUM YAZ