Oruçluyken tok tutan yiyecekler?

Gün boyu aç kalınan sürenin en uzun olduğu bu ramazan ayında oruç tutarken sahur ve iftarlarınızda sizi tok tutan besinlerle gün boyu açlık hissinizi azaltabilir ve açlığınızı bastırabilirsiniz. Sizleri ramazanda tok tutacak yiyecekleri yazımızda bulabilirsiniz.

Oruçluyken tok tutan yiyecekler?

Ramazan ayında öğün sayısının ikiye düşmesi, sağlıklı ve de dengeli beslenmeyi daha da önemli bir hale taşımaktadır. Ramazanda öğün zamanlarında, yemek miktarında ve tercih edilen besinlerinde önemli oranda değişmeler oluşmaktadır. Öğün sayısının azalmasına bağlı olarak vücudun ihtiyacı olan enerji, protein, mineral, vitamin ve vücudumuz için önemli olan kalsiyum ihtiyacımız azalmıyor. Özellikle de sahur ila iftar arasının diğer yıllara nazaran bu yıl daha uzun süre olması oruç tutan Ramazanda tok tutan yiyecekler 2kişilerin açlık ve susuzluklarını daha yoğun hissetmesine neden olmaktadır. Özellikle vücudumuzu daha zinde ve canlı tutabilmemiz için kan şekerimizi hızla yükseltmeyen, glsemik indeksi düşük besin öğelerini tercih etmemiz gerekmektedir. Sizler için ramazanda uzun süre tok kalmak için neler yememiz gerektiğini bir araya getiriyoruz.

Ramazanda tok tutan yiyecekler

Meyve: Açlığın kaynağı kan şekerinin düşmesi olduğundan meyve ve meyve suyu tüketmek kan şekerinizi dengede tutacağından daha az açlık hissi duymanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca iftar ve sahurda içilen bir bardak süt, içermiş oldukları karbonhidrat, protein, yağ, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve B vitaminleri nedeniyle ramazan besinlerinizde sofranızdan eksik etmeyin.

Ramazanda tok tutan yiyecekler 3Sebze: Ramazan da gün boyunca uzun süre aç kalacağımızdan yavaş yavaş sindirilen, bağırsak ta uzun süre kalabilen lifli ve kana geçiş oranı hızı düşük olan esmer tahıl ürünleri, sebzeler iftar yemeklerinde sıkça tercih edilmektedir. İftar sonrasında yaşanabilecek rahatsızlıkları ve aşırı tatlı isteğinin de önüne geçmiş olursunuz.

Kepekli makarna ve esmer pirinç: İftar ve sahur sofralarında sizi gün boyu tok tutacak hemde sağlıklı beslenmenize yardımcı olacak besinlerin başında gelmektedir esmer pirinç ve kepekli makarna. Tahıllar, esmer (kepek, çavdar, tam buğday unundan yapılmış) ekmek, esmer pirinç, kepekli makarna gibi besinlervücudunuzu uzun süre tok tutabilmektedir.

Süt ürünleri: İftar sofralarınızda ana öğünlerinizi tüketirken onlarında yanında yoğurt, ayran ve süt tüketimini kesinlikle ihmal etmeyiniz. Süt Ramazanda tok tutan yiyecekler 4ürünleri tüketimini günde ortalama 2 su bardağının altına düşürmemeye dikkat ediniz.

Et ürünleri: Özellikle lif ve kalsiyum bakımından bir hayli zengin olan et ürünleri vücudunuzu daha tok tutar ve gün içinde harcayacağınız enerjiyi de size fazlası ile sağlayacaktır. Sofralarınızda yemeklerinizde ızgara, haşlama ve buğulama olarak tüketebilir ve gün boyunca tok kalabilirsiniz.

Oruçluyken tok tutan diğer yiyecekler;

  • Karbon hidrat içeren besinlerden olan makarna, pirinç, mercimek, gibi karbonhidrat içeren besinler sizi daha caRamazanda tok tutan yiyecekler 5nlı ve tok tutar,
  • Karpuz özellikle kan şekeri ani düşen kişilerde kan şekerini dengeleyerek tok kalmanıza ve susamamanıza yardımcı olur,
  • Evinizin ortamında, elinizin altında bulunan sebzelerle yapacağınız doğal çorbalar içinizi ısıtmanın yanında kendinizi daha tok hissetmenizi sağlar,
  • Brokoli ve bürüksel lahanası içermiş oldukları vitaminlerle gün boyu sizi daha tok ve zinde, enerjik tutacaktır,
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ