Oruçluyken ağız kokusunu gidermenin yolları?

Oruçluyken bizi oldukça zor duruma düşürebilecek ağız kokusunu önlemenin en kolay ve en pratik yollarını sizlerle buluşturuyoruz.

Oruçluyken ağız kokusunu gidermenin yolları?

Ramazanda neredeyse tüm gün süren açlık ve sıvı tüketimi olmaması ağız kokusuna neden olmaktadır. Orucu bozmadan bu olumsuz durumdan kurtulabilmenin en pratik yolu sıvıyı yutmamak kaydı ile dişleri fırçalayabilmektir. Ramazanda su yutmadan dişleri fırçalayabilmek ağız kokusunu önlemektedir. Gün içerinde macunsuz dişlerinizi fırçalayarak gargara yapabilirsiniz. Kötü ağız kokusu hem oruç tutan kişi hem de çevresindeOruçluyken ağız kokusu 2 bulunan sağlıklı bireyde uyandığında sindirim kanalında birikme yapan gazlar ve dil yüzeyine yuvalanan bakteriler kötü ağız kokularına neden olabilmektedirler. Ağız kokularının %85’i dilden ve diş iltihabından kaynaklanmaktadır. Diğer yandan akciğer kaynaklı enfeksiyonların, şeker, böbrek yetmezliği ve metabolizma bozukluğu gibi ciddi hastalıklarında habercisi olabilir. Bu noktada ağız kokusunu giderebileceğinizden aşağıda sizlere bahsedeceğiz.

Ağız kokusunu gideren yiyecekler

Limon: Bir limonu ortadan ikiyi bölerek emebilirsiniz. Bu şekilde tüketemiyor kamaşıyor iseniz sodanın içine katarak da tüketebilirsiniz. Taze limon ağız kokusunu gidermenin en etkili yollarından bir tanesidir.

Maydanoz ve biberiye: Maydanozun nefesi tazeleme özelliği bulunmaktadır. Bunun yanında teze biberiye kötü ağız kokularını önleyebilmektedir. Yemeklerinizde sofralarınızda eksik etmeyiniz.

Oruçluyken ağız kokusu 4Armut, havuç, elma: Nefesinizi tazelemede ve temizlemede bu gıdalar oldukça etkili olmaktadır. İçerdikleri lif sayesinde tükürüğünüzü temizler, aynı zamanda damakta güzel bir tat bırakmaktadır.

Tarçın ve nane: Tarçın kabuklarında bulunan özel yağ sayesinde ağız içerisinde biriken ve yuvalanan bakterileri önlemekte oldukça etkilidir. Nanede ferahlatıcı özelliği sayesinde mideden gelen kötü kokuların önünü kesmektedir.

Yoğurt: Günde bir veya iki kere tüketeceğiniz bir kase yoğurt ağız içerisinde ki hidrojen sülfat kokusunu yok etmeye yardımcı olmaktadır. Genelde ağzımızın içine çürük yumurta gibi kokutan da budur. Yoğurdunuzu C vitamini açısından zengin meyveler ile de takviye edebilirsiniz.

Oruçluyken ağız kokusunu gidermek için pratik önerilerOruçluyken ağız kokusu 3

  • Kesinlikle trans yağ ve şekerli yiyecek tüketimini azaltınız,
  • Gün ortasında ve sahurda mutlaka dişlerinizi fırçalayınız,
  • Sürekli ağzınızı çalkalayarak, gargara yaparak ağınızı temiz tutun,
  • Çürüklerden kaynaklanıyorsa doktora geç kalmadan başvurunuz,
  • Diş ipi yardımı ile dişlerinizin arasında yuvalanan yemek artıklarını çıkartın,
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ