Omuz Ağrısı Neden Olur?

Şiddetli darbeler, ağır antrenmanlar ve kas yırtıkları gibi nedenlerle ortaya çıkan omuz ağrıları oldukça can sıkıcıdır. Omuz ağrısının tüm nedenlerini ve bitkisel tedavi yöntemlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Omuz Ağrısı Neden Olur?

Pek çok farklı sebepten dolayı ağrı yapan omuz bölgesi kemik, atar damarlar, sinirler, kaslar ve bir çok dokudan oluşmaktadır. Ayrılma, zorlanma, kırıklar, incinmeler ya da farklı sebepler sonucu görülen omuz ağrılarının nedenlerini bu yazımızda birlikte inceleyeceğiz.

Omuz ağrıları ciddi problemlerin sonucunda gerçekleşebileceğinden bir an önce bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Omuz Ağrısı Nedenleri

Yumuşak doku hasarları, tendon zedelenmesi, ve kas yırtıkları omuz ağrısını oluşturan sebeplerin başında gelmektedir. Omuz bölgesinde görülen darbe, ter hareket ya da fazla yüklenme gibi durumlar da omuz ağrısına neden olabilir.

Boyunda oluşabilecek sinir sıkışmaları da omuz ağrısının bir diğer nedenidir. Omuz ağrısına neden olan daha büyük problemler ise mide, akciğer, kalp veya omurilik hastalıkları da olabilir.

Kalp Krizi: Kalp krizi esnasında omuz ve boyun bölgesine ciddi kramp ve ağrılar girebilmektedir.

Kırık Köprücük Kemiği: Köprücük kemiği bölgesine alınan şiddetli darbeler sonucunda köprücük kemiği kırılabilir ve şiddetli omuz ağrısına neden olabilir.

Omuz Ayrılması: Skapula (kürek kemiği)  ile klavikula (köprücük kemiği) büyük bir darbe sonucunda aşırı gerilme yapar ve yırtık oluşabilir. Bu durum sonucunda da omuz ağrıları görülür.

Tendon Şişmesi: Kemikleri ve kasları birbirine tendonlar bağlar. Bu tendonlarda olması gerekenden daha fazla yük binmesi oluşursa ortaya ağrılar çıkabilir. Tendinit olarak isimlendirilen bu olay sonucunda tendonlar şişer ve hareket edebilme yeteneğiniz kısıtlanarak omuzlarda ağrı görülür.

Kırık Kürek Kemiği: Yine güçlü bir darbe sonucunda kürek kemiğinde kırıklar oluşabilir. Bu kırıklar omuz bölgesinde şiddetli ağrılara neden olmaktadır.

Bursa Keseciğinin Yaralanması: Yastıklama görevi yapan ve eklemlerin üst kısmında bulunan bursa keseciği şiddetli darbe sonucunda yırtılabilir. Sertleşen ve şişen bursa keseciği omuzda ağrı yaratır.

Tendon Zorlanması: Daha çok ağır sporlar ile uğraşanlarda ortaya çıkan tendon zorlanması fazla ağırlık kaldırma ve ağır egzersizler sonucunda görülebilmektedir. Koldan çıkmalı, kaldırmalı ve atmalı sporlarda tendon zorlanması sıklıkla görülür. Zorlanan tendon soğukken omuz ağrısı olarak kendini gösterebilir.

Enfeksiyonlar: Diyafram bölgesinin alt kısmında enfeksiyon sonucunda oluşan iltihaplar omuz ağrısına sebebiyet vermektedir.

Omurga İncinmeleri: Örneğin araba kazası gibi şiddetli travmatik olaylar sonrasında omuz bölgesinde ağrılar meydana gelebilir. Kaza anında şiddetli bir şekilde sarsılan boyun ve sırt omurları omuz bölgesinde ağrı görülmesine neden olabilir.

Safra Kesesi Rahatsızlığı: Sağ omuz bölgesinde ortaya çıkan ağrılar safra kesesi hastalıklarından kaynaklanabilir. 

Omuz Ağrısı İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Birazdan sizlerle paylaşacağımız ve evde uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemler ile birlikte omuz ağrısı için kesin çözüm niteliğinde tedaviler elde edeceksiniz.

Omuz Ağrısına İyi Gelen Biberiye Yağı

Anti enlamatuar ve anti spazmik etkilere sahip olan biberiye yağı omuz ağrılarının tedavisi için oldukça etkilidir. Yarım litre kaynar su içerisine 1 çorba kaşığı biberiye yağı ekleyin ve 10 dakika kadar kaynatın. Daha sonra demlenmesi için 15 dakika kadar bekleyin.

25 dakika içerisinde hazır olan karışıma bir bez batırdıktan sonra suyunu biraz sıkın. Omuz bölgesine bu bez yardımıyla mesaj yapın. Omuz ağrısının etkilerinden kurtulmak için günde 2 defa yapmanız yeterli olacaktır.

Omuz Ağrısını Gideren Lavanta Yağı

Lavanta yağı etkin içeriği ile birlikte omuz bölgesindeki yorgun ve hasarlı tüm organizmaları rahatlatıcı ve iyileştirici etkiler yaratmaktadır. Omuz ağrısını iyileştirmek için sıcak banyo suyu içerisine lavanta yağı ekleyin ve omuz bölgenize iyice yedirin.

Yarım saat boyunca omuzların bu banyo suyu içerisinde bekletilmesi gerekmektedir. Omuzlardaki zedelenmelerin hızlı onarılması için iyi bir beslenme ve günde 1 defa lavanta yağı banyosu yapılmalıdır.

Omuz Ağrısını İyileştiren Zerdeçal Tozu – Zeytinyağı

Bu kür omuz ağrılarının giderilmesi için oldukça etkili bir yöntemdir. 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu ile 2 çorba kaşığı zeytin yağı karıştırılarak losyon haline getirilir. Daha sonra ağrıyan omuz bölgesine sürülerek masaj yapılır. Bu uygulamayı günde 2 kez uygulayarak omuz ağrılarını giderebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Ünal dedi ki:

  Geçen günkü halı saha maçından sonra 4-5 gündür sağ omzunda ağrı var neden oluyor acaba?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Ünal Bey, sağ omuz bölgesindeki ağrısının sebebi maç esnasındaki ani hareket ile birlikte tendon zorlanması olabilir. Vakit kaybetmeden ortopedi bölümüne muayene olmalısınız.

 2. Ufuk dedi ki:

  3 gündür omuzlarımda bir tutukluk var ağrısını söylemiyorum bile boynumda çok etkileniyor bu durumdan omuz ağrısı için hastanenin hangi bölümüne gidilir?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Ufuk Bey, boyun fıtığı gibi bir problem söz konusu ise Beyin ve Sinir Cerrahi bölümüne yönlendirilebilirsiniz. Eğer zorlanmalar sonucunda olduğunu düşünüyorsanız ortopedi bölümüne yönlendirilebilirsiniz.

BİR YORUM YAZ