Omega 3 Hangi Besinlerde Var ve Faydaları?

Vücudumuzda bir çok organımızın işlevselliği için büyük önemi olan Omega 3 yağ asitleri eksikliğinde ciddi rahatsızlıklar görülebilir. Omega 3 yağının bulunduğu yiyecekleri ve faydalarını sizler için hazırladık.

Omega 3 Hangi Besinlerde Var ve Faydaları?

Omega 3 Nedir?

İnsan vücudu tarafından üretilemeyen ve birden çok doymamış yağ asidi içeren “ omega 3 yağ asidi ” vücudun genel fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için çok önemlidir. Omega 3 yağ asitleri, beyin zarı üretimi, kanın pıhtılaşması, kalp ve damar sağlığı gibi vücuttaki ana fonksiyonların da işlevselliklerini devam ettirebilmesi için vücut tarafından kullanılmaktadır.

Bunların yanı sıra son dönemlerde ortaya çıkan araştırmalara göre omega 3’ün romatizma, tansiyon ve bağışıklık sistemi zayıflığıyla nedeniyle oluşan bir çok hastalığa karşı mücadele ettiği tespit edilmiştir.

Bu nedenle omega 3 yağ asitlerini düzenli olarak metabolizma ile buluşturmak sağlıklık bir yaşam için kaçınılmaz olmaktadır. Eğer omega 3 içerikli besinleri ya da takviyeleri almazsanız ihtiyaç olan gereksinim karşılanamayacağından vücut hastalıklara karşı açık hale gelecektir.

Konsantrasyon eksikliği, gözde kuruluk, saçta kepek ve cilt hastalıkları gibi problemler omega-3 eksikliğinde ortaya çıkabilecek durumlardır. Her ne kadar bu rahatsızlıklar geçici olsa da süreç içerisinde omega-3 eksikliği kalp hastalıkları gibi hayati fonksiyonları etkileyen durumlara da yol açabilir.

Omega 3 Bulunan Yiyecekler?

Kuruyemişler: Fındık, antep fıstığı ve ceviz gibi kuruyemişler zengin omega-3 yağ asidi bulunduran yiyecekler arasında bulunmaktadır. 100 gramında 8 gram omega 3 yağı bulunduran ceviz bu yönden iyi bir yiyecektir.

Keten yağı ve tohumu: 100 gram bazında tohumunda 22, yağında 50 gram omega 3 yağı bulunduran keten bitkisi iyi bir omega 3 yağı kaynağı olarak bilinmektedir. Keten yağındaki omega 3 ten faydalanmak için pişirilmeden tüketilmesi gerekmektedir.

Chia tohumu: Son yıllarda ülkemizde de büyük bir popülariteye sahip olan chia tohumu hem zayıflamak isteyenlerin hemde sağlıklı bir vücut yapısına sahip olmak isteyenlerin omega 3 kaynağı olmaktadır. Chia tohumu 100 gramında 18 gram omega 3 yağı bulundurmaktadır.

Omega 3 yağ asidi içeren balık çeşitleri ve miktarları

  • Hamsi 100 gram / 2 gram
  • Alabalık 100 gram / 1 gram
  • Somon 100 gram / 2,5 gram
  • Uskumru 100 gram / 2 gram
  • Sardalya 100 gram / 1.5 gram
  • Lüfer 100 gram / 1 gram

Omega 3 Yağ Asitlerinin Faydaları Nelerdir?

Kolesterolü dengeler: Ülkemizde kolesterol problemi çok fazla insanda bulunduğu için omega 3’ün en bilinen faydaları arasında kolesterole iyi gelmesi bilinmektedir. Omega 3 yağlarının en büyük faydası kandaki kötü kolesterolü düşürürken aynı zamanda iyi kolesterol miktarını da artırmasıdır.

Yüksek tansiyonu önler: Düzenli olarak tüketilen omega 3 yağ asitleri kan basıncında yükselmeye sebep olan hormonal oluşumları dizginlemektedir. Ayrıca tansiyon yükseltici özelliğe olan strese bağlı faktörleri de azaltmaya yardımcı olan omega 3 yağı bu nedenle yükselen tansiyonu düşürmeye çok faydalıdır.

Ayrıca omega 3 yağları yüksek tansiyon nedeniyle oluşabilecek kalp krizi gibi olasılıkların da önüne geçmektedir.

Kalp hastalıklarından korur: Yüksek tansiyonu düşüren ve kolesterolü düşüren omega 3 yağ asitleri bu duruma paralel olarak kalp hastalıklarını da önlemektedir. Düzenli kullanım sonucu kalpteki yap miktarını düşürücü etki yapan omega 3 bu nedenle ani kalp krizi veya felç gibi durumlarında önüne geçmektedir.

Ayrıca yapılan araştırmalar sonucu omega 3 yağ asitlerinin damar sertleşmesine karşı faydalı olduğu da tespit edilmiştir.

Romatizmaya iyi gelir: Eklemlerdeki kireçlenme ve yağ eksikliği gibi problemlerin giderilmesinde omega 3 oldukça etkili bir yöntemdir. Yapılan araştırmalara göre romatizmik hastalıklardan korunmak için veya tedavi olmak için düzenli bir şekilde omega 3 yağı tüketmek oldukça faydalıdır.

Yaşlılığa bağlı kemik erimesini önler: Genel olarak menopoz döneminden sonra görülen hormonal düşüşler, kemik içerisindeki protein yapıyı bozarak kemik dokusunda hasarlara yol açmaktadır. Osteoporoz adı da verilen bu dönemde kemiklerin zayıflamasına karşı omega 3 yağı kullanımı bu hastalığın ilerlemesini önlemek için çok önemlidir.

Düzenli omega 3 yağ asidi kullanımı vücuttaki kalsiyum emilimini artırdığından kemiklerin güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

Depresyonu önler: Yapılan pek çok bilimsel araştırma sonucunda omega 3’ün sinir sistemi problemlerini giderdiği ve depresyon gibi stres hastalıklarını önlediği ve hatta depresyon problemini giderdiği tespit edilmiştir.

Uzman kontrolünde yapılacak omega 3 takviyesi bu dönemin atlatılmasına yardımcı olacaktır.

Astıma iyi gelir: İyi bir iltihap kurutucu olarak da bilinen omega 3 yağı, solunum yolu enfeksiyonları sonucu görülen astım hastalığına karşı da oldukça etkilidir. Omega 3 yağ asitleri tempolu sporlar sonucu görülen astım krizlerini önlemek için de kullanılmalıdır.

Kansere karşı korur: Prostat, göğüs ve kolon kanserine karşı üstün koruma sağlayan omega 3, yapılan araştırmalar sonucu düzenli olarak omega 3 yağı tüketen insanlarda bu tür kanser hastalıklarına yakalanma riskinin oldukça azaldığı tespit edilmiştir. Ayrıca omega 3 takviyeleri erken teşhis edilen kolon kanserinin ilerlemesini yavaşlatmak içinde kullanılmaktadır.

Konsantrasyon eksikliğini giderir: Çocukların davranış bozukluklarının giderilmesi, beyin gelişimin desteklenmesi ve hafızanın güçlenmesi için omega 3 takviyeleri önemli bir tutmaktadır. Beyin gelişiminin üst seviyelere çıkması ile dikkat eksikliği gibi problemler aşılacak ve konsantrasyon eksikliği giderilerek çocuğun motivasyonu üst seviyelere çıkarılacaktır.

Adet sancısını azaltır: Günlük yaşantınızı etkileyecek kadar yüksek derecede adet ağrıları yaşamamak için omega yönünden zengin beslemek önemli bir yer tutmaktadır. Yapılan son araştırmalara göre düzenli olarak tüketilen omega 3 yağ asitlerinin regl sancısı gibi problemleri önlediği tespit edilmiştir.

Omega 3 yağı boy uzatır: İçerisindeki çoklu doymamış yağ asitleri ile birlikte omega 3, çocuklardaki boy gelişimi için oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Kalp, damar ve beyin sağlığını olumlu etkileyen omega 3 yağı, aynı zamanda kalsiyum emilimini artırarak, kemik gelişimi ve boy uzamasına da yardımcı olmaktadır.

Omega 3 kilo aldırır mı? : Yapılan araştırmalara göre omega 3 yağ asitlerinin tok tutmaya yardımcı olduğu ve açlık hissiyatını azalttığı tespit edilmiştir. Bu nedenle omega 3 yağının düzenli kullanımı zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Cilde faydaları: Omega 3 yağı, içerisindeki etken maddeler ile birlikte ciltteki yeni hücre üretimini artırır ve cilt gözeneklerinin daha sıkı olmasını sağlar. Ayrıca ilerleyen yaşlara bağlı cilt sarkması ve kırışıklık gibi problemlerini oluşmasını önleyen omega 3 yağı cilde oldukça faydalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ