Öksürüğe Ne İyi Gelir ve Öksürüğü Ne Keser?

Öksürük sandığınız kadar basit değil, önlem alınmayan öksürük çeşitli akciğer hastalıklarına davetiye çıkarmakla kalmıyor alerjik reaksiyonları da tetikliyor. Öksürüğe karşı kesin çözüm içeren şifalı bitkileri sizler için derledik.

Öksürüğe Ne İyi Gelir ve Öksürüğü Ne Keser?

Gribal enfeksiyonlarda, gece yattıktan sonra, bronş rahatsızlıklarında, boğaz bölgesinde biriken balgam olduğunda bir türlü geçmeyen öksürük ataklarıyla bir çok insan karşılaşmıştır. Öksürük başta üst solunum yolu rahatsızlıkları olmak üzere bazı hastalıklarında habercisi olduğu bilinmelidir.

Etkin bir tedavi için öksürüğe neden olan belirtilerin doğru bir biçimde incelenmesi gerekmektedir. Özellikle de kış aylarında sıkça rastladığımız öksürük birçok probleminde davetiyesi olabilmektedir. Öksürük geniz akıntısı gibi basit birçok neden kaynaklanabileceği gibi, akciğer enfeksiyonları gibi ciddi problemlerden de kaynaklanabilmektedir.

Evinizin içinde bulunan bazı maddeler de öksürüğe davetiye çıkartabilmektedir. Özellikle kömür kokusu, tüp gaz kokusu, sigara dumanı, evde kullandığımız kimyasal temizlik ürünleri, tozlu halılar, evcil hayvanlar gibi bir takım unsular öksürüğü tetiklemektedir.

Şiddetli öksürük krizleri, özellikle de kuru öksürük kişilerde krize neden olmaktadır.  Bu ataklar beraberinde şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi ve bayılmaya bile yol açabilmektedir. Bu denli önemli olan öksürüğe karşı geç kalınmadan bir önlem alınarak tedavi yöntemi uygulanması gerekmektedir. Peki öksürükten kurtulmak için neler yapılmalıdır ve öksürüğe neler iyi gelir gıcık haline gelen öksürüğü önlemek için aşağıdaki kürleri uygulayabilirsiniz.

Öksürüğe İyi Gelen Doğal Kürler

Portakal Suyu ve Badem 

1 tatlı kaşığı kadar badem özenle rendelenir. 1 bardak portakal suyuna eklenip karıştırılır. Öksürüğü kesmek için muhteşem bir yöntemdir.

Bal ve Ilık Süt 

1 bardak ılık süte 1 tatlı kaşığı balı ilave edin ve iyice karıştırın. Yavaş yavaş içerek tüketin. Bu karışım boğazdaki gıcıkların giderilmesine yardımcı olur.

Karabiber , Tuz ve Limon

1 adet limon 4 eşit parçaya bölünür. Böldüğünüz limonlardan birinin üzerine karabiberi yedirip üzerine tuz ekleyin. Limonu tek seferde tüketerek hızlı bir iyileşme sağlayabilirsiniz. C vitamini sayesinde vücudunuz hastalıklara karşı dirençli hale gelecek ve öksürüğünüz kesilecektir.

Adaçayı , Bal ve Kekik

Kekik yaprağı öksürük ilaçları yapımında kullanılır ve kanıtlanmış doğal bir öksürük ilacıdır. 1 bardak adaçayının içerisine 1 tatlı kaşığı kekik , 1 çay kaşığı kadar da bal eklenir. İyice demlendikten sonra yavaş yavaş tüketilir. Solunum yolu enfeksiyonları ve bronşit rahatsızlıklarından kaynaklanan öksürüğe çok iyi gelir.

Karabiber Çayı

Doğal antibiyotik görevi gören karabiber çayı tam bir antioksidandır. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve öksürüğü tamamen yatıştırır. Yaklaşık olarak 1 tatlı kaşığı taze çekilmiş karabiber ve 4 tatlı kaşığı bal bir fincana koyulur. Üzerine kaynamış su eklenir ve iyice karıştırılır. 12 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Özellikle balgamdan dolayı oluşan öksürüğe iyi gelir.

Zencefil Çayı

İçinde bulunan uçucu yağ asitleri sayesinde vücuda giren mikropların akciğere inmesini engelleyerek öksürük oluşumunu engellemektedir. 1 su bardağı kaynamış suyun içine 20 gram kurutulmuş zencefil atarak 5 dakika daha kaynatınız. Kaynama sona erdiğinde demlemeye bırakınız demleyen zencefil çayından her öğünden sonra 1 bardak içiniz.

Nane Çayı

Nane çayı bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığı ve nezle gibi gribal enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Bu hastalıklardan dolayı oluşan öksürükte bu sayede engellenmiş olur. 1 su bardağı kaynamış suyun içine 10 gram nane atarak kaynatınız. Kaynama bittiğinde demlemeye bırakınız demleyen nane çayından sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa içiniz.

Ihlamur Çayı

Ihlamur çayı içinde bulunan taneler ve yağ asitleri sayesinde mikropları öldürerek kanı temizler. Bağışıklık sistemini de güçlendiren ıhlamur çayı öksürük oluşumunu engellemektedir. 1 su bardağı kaynar haldeki suyun içine 15 gram ıhlamur bitkisi atınız. Kaynama sona erdiğinde demlemeye bırakınız. Demleme sona erdiğinde ıhlamurları sudan arındırarak her öğünden sonra 1 bardak içiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Hamit dedi ki:

    Ben nane ıhlamur ve zencefili karıştırdım öksürüğü hemen kesti bu kadar etkili olacağını tahmin etmedim kendimi ilaç bulmuş gibi hissettim.

  2. Büşra dedi ki:

    Öksürüğü kesmek için verdiğiniz bitkisel tarifler için çok teşekkür ederim ya özellikle portakal suyu bademi ilk kez duydum kısa sürede kesti öksürüğümü.

BİR YORUM YAZ