Nörovirüs nedir, belirtileri ve korunma yolları

Nörüvirüs nedir? Nörovirüs hangi hastalıklara yol açar? Nörüvirüs tehlikeli midir? Nörovirüsü alan kişilerde hangi belirtiler görülür? Nörüvirüsten uzak kalmak için nelere dikkat etmek gerekir? Ve daha nörüvirüs hakkında merak ettiğiniz her şey yazımızda.

Nörovirüs nedir, belirtileri ve korunma yolları

Nörovirüs nedir?

Bu salgın hastalığın etkeni olan, Nörovirüs aslında daha önceden bilindik ve tanına bir virüs gurubudur. Daha öncesinden bu virüse norwalk like virüs adı verilmektedir. Bu virüs insanların sindirim sistemini tutan, bulantı, kusma, yüksek ateş, ishal ve baş ağrısı şikayetlerine yol açan bir enfeksiyon hastalığına sebep olmaktadır. Dünya üzerinde bu salgına yakalanarak kanıtlanmış birçok hasta bulunmaktadır. Bu salgınların büyük bir çoğunluğu lüks restoranlar, oteller ve eğlence yerlerinde meydana gelmektedir. Hatta yüksek fiyatlarla hizmet veren bir tur gemisinin yolcuları arasında da bu2 etkenle bir salgın meydana geldiği yolunda basında haberler yer aldı. Hatalık bireye etkenin ağız yoluyla alınması sonucunda bulaşmaktadır. Daha sonrası restoran, kafe, tabldot yemekhaneleri, oteller, hastaneler vb. mutfak ve yemekhanelerinde çalışanlar, bu yerlerde ki yiyecek ve içecekleri tüketmeleriyle bulaşmaktadır.

Nörovirüs belirtileri nelerdir?

Nörovirüs alan kişiler de 24-48 saat sonrasında şiddetli bulantı, kusma, ishal, katlanılmaz baş ağrıları ve ateş gibi belirtiler meydana gelmektedir. Hastalık 2-3 gün içerisinde kendiliğinden geçebilmektedir. Şayet düşkünlerde ve vücut direncinin düşük olduğu; kalp hastalığı, akciğer hastalığı, şeker hastalığı, kronik böbrek hastalığı gibi hastalıkları bulunanlarda şiddetli seyredebilir. Nörovirüs hastalığını diğer belirtileri;

  • 4Yüksek ateş ve sıtma
  • Titreme ve irkilme
  • Mide yanması
  • Baş dönmesi
  • Geçici bilinç kaybı

Nörovirüsten nasıl korunulur?

Öncelikle gıda hazırlayan ve sunanların tuvaletten sonra mutlaka ellerini yıkamaları gerekmektedir. Sık sık banyo yağmaları ve genel hijyen 1kurallarına mutlaka uymaları gerekmektedir. Hastanın kullandığı çamaşır, masa örtüsü ve benzeri tekstil ürünleri kaynatılmış suda yıkanmalıdır. Bu virüsü kapan kişilerin belli bir süre dinlenmeleri gerekmektedir. Bu virüse bir kişi bir çok kez yakalanması mümkündür. Etken virüsün antijen yapısına sahip olduğu için bu özelliği nedeniyle bir koruyucu aşısı da geliştirilememiştir. Hastalık sağlıklı bireylerde özel bir tedavi gerektirmez, kaybedilen sıvı ve tuzun ağız yoluyla alınmasıyla kendiliğinde iyileşme olur. Ancak hastalığı ağır seyredenlerde hastanede yatarak destek tedavisi uygulanması gerekli olabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ