Muzun Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve vücudun genel sağlığına oldukça yararlı olan muzun besin değerlerini, insan sağlığında faydalarını ve zararlarını sizler için hazırladığımız yazıda bulabilirsiniz.

Muzun Faydaları Nelerdir?

Muz dünya genelinde oldukça sevilen, pek çok vitamin ve minerali bünyesinde bulunduran oldukça faydalı bir besindir. Tabiat ananın bizlere hediye ettiği en güzel besinlerden biri olan muz içerisinde yüksek miktarda magnezyum, sodyum ve potasyum minerallerinin yanı sıra K, E, C ve A vitaminlerini bulundurmaktadır.

Muzun İnsan Sağlığına Faydaları

Her gün 1 adet muz tüketerek böbrek, bağırsak, mide ve cilt hastalıklarına karşı vücudunuzu üstün derecede koruyabilirsiniz. Ayrıca bağışıklık sistemini de destekleyen muz kansere karşı da mücadele etmektedir.

Muzun Böbreklere Faydaları: Yüksek potasyum miktarına sahip olan muz böbrek rahatsızlıklarına karşı vücudu etkin bir şekilde korumaktadır. Yine vücuttaki kalsiyumun gereksiz yere tüketilmesini önleyerek kemikleri güçlendirir.

Kan Basıncını Düzenler: Yapılan araştırmalar sonucunda düzenli olarak tüketilen muzun kan basıncını düzenleyici etkiler yaptığı tespit edilmiştir. Kan basıncı dengelenmiş bir vücudun kalp sağlığı da iyi olacağından muzun kalp ve damar sağlığına faydaları bulunmaktadır.

Stresi Yenmeye Yardımcı Olur: Vücuttaki serotonin seviyesini azaltmaya yardımcı olan muz, düzenli tüketim sonucunda bünyenizi hem strese hem de stresin yaratacağı olumsuz etkilere karşı çok daha güçlü hale getirecektir.

Çocukların Gelişimini Destekler: Muz sahip olduğu pek çok vitamin ve mineral ile gelişim dönemindeki çocukların vücut gereksinimlerinin bir çoğunu karşıladığından olarak muz tüketmeleri önerilmektedir.

Muz Enerjik Hissettirir: Profesyonel olarak spor hayatını devam ettiren sporcular düzenli olarak muz tüketmektedirler. Yüksek kalori miktarı ve ortalama glisemik indeks (kan şekerine yaptığı etki) oranıyla birlikte muz enerji vermesi açısından oldukça tercih edilen bir besindir.

Kansere Karşı Mücadele Eder: Düzenli muz tüketiminin yapılan araştırmalar sonucunda kandaki beyaz kan hücrelerini güçlendirdiği ve kansere karşı bağışıklık sistemini desteklediği tespit edilmiştir.

Tansiyonu Düzenler: Potasyum, vücuttaki kan basıncının düzenlenmesinde oldukça etkilidir. Kan basıncı düzenlenen vücutta tansiyon hastalıkları görülme riski de azalacaktır.

Muzun Kana Faydaları: Muzun içerisinde bulunan yüksek miktardaki B6 vitamini kan değerleri açısından çok önemlidir. B6 vitamini düzenli bir şekilde vücutla buluştuğunda kandaki hemoglabin seviyesinin artmasını sağlamaktadır. 

Muzun Cilde Faydaları: Muzun bir diğer faydası da cilt üzerinde oldukça güzel etkilere sahip olmasıdır. Muz, deri üzerinde oluşabilen sivilcelenme veya kızarıklık gibi hastalıkların tedavisi için etkili bir yöntemdir. Serin ve güneş almayan bir yerde sürerek ya da maske şeklinde uyguladığınız tedaviden sonra en az 12 saat güneş ışığına çıkmamanız tavsiye edilmektedir.

Muzun Sindirime Faydaları: Muz çoğu insanın yeteri kadar karşılayamadığı, sindirim için gerekli lifleri içerisinde bulundurmaktadır. Muz düzenli olarak tüketildiğinde bağırsak emilimini artırarak besinlerin daha sindirilmesini sağlamaktadır.

Bu nedenle muz abartılmadan tüketildiğinde kabızlığa dahi iyi gelmektedir. Ayrıca muzun içerisinde bulunan oligosakkarit yapıdaki fruktolar besinlerin sindirilmesine yardım eden iyi bakterilerin sayısının çoğalmasına da yardım etmektedir. Bunun yanı sıra mide yanması problemine de iyi gelmektedir.

Muz Kemiklere Faydalıdır: Sindirim esnasında bağırsak emilimini artırdığından dolayı muz sayesinde diğer besinlerin sindiriminden daha fazla kalsiyum vücuda kazandırılarak kemiklerin daha güçlü olması sağlanacaktır.

Göz Sağlığı İçin Faydalıdır: İçerisindeki E, C ve A vitaminleri ile birlikte muz da göz sağlığını koruyan besinler arasında yer almaktadır. Düzenli olarak muz tüketimi yaparak ilerleyen yaşlarda göz hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilirsiniz.

Muzun Cinselliğe Faydaları: Muz içerisindeki potasyum miktarı ile cinsel sağlık açısından da oldukça önemli bir yiyecektir. Hem bayanlarda hem erkeklerde seks hormonlarını tetikleyici özelliklerde bulunan muz, erkeklerde sperm kalitesini artırmak için de tüketilmesi gereken bir besindir.

Muzun Besin Değerleri

İyi bir folik asit, magnezyum, potasyum ve lif kaynağı olan muz, C vitamini yönünden de oldukça zengindir. Muz tokluk hissini uzun süre hissettirebilen besinler arasında yer almaktadır. 100 gr muz içerisinde 88.7 kcal bulunmaktadır. Bu nedenle muz mükemmel bir kalori kaynağıdır.

1 adet orta boy muz besin değerleri

 • Karbonhidrat / 29.99 gr
 • Protein / 0.99 gr
 • Yağ / 0.48 gr
 • Lif / 2.67 gr
 • Kolesterol / 0.0
 • Sodyum / 3.4 mg
 • Kalsiyum / 6.8 mg
 • Potasyum / 270.3 mg
 • A vitamini /  64.6 IU
 • C vitamini / 16.15 mg
 • Demir / 0.37

Muzun Zararları Nelerdir?

Yapılan araştırmalar sonucunda muzun her hangi bir zararına rastlanılmamıştır. Ancak yüksek miktarda tüketimi sonucunda yan etkiler yaratabilir. Bunun yanı sıra bazı rahatsızlıkların tedavisi sırasında tüketilmesi önerilmemektedir.

 • Kabızlık problemi olanlar kesinlikle yarım muzdan fazla tüketmemelidir
 • Aşırı tüketim sonucunda hazımsızlık ve gaz birikmesi oluşabilir
 • Diyabet hastalarının tüketmesi doktor kontrolünde olmalıdır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ