Miyom nedir ve belirtileri nelerdir?

Kadınların hemen hemen hepsin de görülen miyomlar hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Miyom nedir ve belirtileri nelerdir?

Rahim miyomları, rahim dokusundan kaynaklanan, çapları genellikle 1-15cm arasında değişime görülen iyi huylu tümörlerdir. Miyomlara bazen fibroid, leyomiyom, leyomiyomata denilmektedir. Miyomlar, kadın genital bölgesinde en sıkça karşılaştığımız tümör türlerinden bir tanesidir; 40yaşın üzerindeki her dört kadından birinde, muayene ya da ultrasonla saptanabilecek büyüklükte miyomlara sıkça rastlanılmaktadır. Bunlara, çok küçük miyomlar da dâhil edilirse, bazı araştırmacılar yapmış oldukları araştırmalar neticesinde menopoza kadar hemen her kadında miyom oluştuğu kanısını ileri sürmektedirler. Hastaların genelinde, rahim içinde bir ve daha fazla miyomlar yer almaktadır, bu sayının bazı hastalarda 40’ın üzerine çıktığına2.jpg da rastlanmaktadır. Kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen, miyomların büyümesine âdete davetiye çıkarmaktadır. Bundan dolayıdır ki miyomlar genellikle üreme çağında ve hamilelikte yaklaşık 2-3 kat büyürler, menapozda ise eğer hasta hormon ilacı kullanmıyorsa genellikle küçülme göstererek yok olurlar. Miyomlar, rahim dokusundaki yerleşimlerine göre 3 ana gruba ayrılmaktadırlar bunlar;

Submuköz Miyomlar

Rahimin iç dokusuna doğru yuvalanarak büyüme yapan miyomladır bunlar. Kadınlarda türüne en az rastlanan miyom tipidir. Şayet, en çok kanama problemi bu tür miyomlarda olur. Kanamalar genellikle adet kanamasında artma ve süresinde uzama şeklinde olurlar.

İntramural Miyomlar

3.jpgBu miyom türü kas dokusu içerisinde yuvalanırlar. Türüne en sık rastlanan miyom türüdür. Submuköz miyomlar gibi,  bu miyom türün de de adet kanamasında artma, adet süresinde uzama ve buna bağlı kansızlık problemleri görülebilmektedir. Bununla birlikte karında aşırı ağrı ve rahimde büyüme sonucu dolgunluk hissi ve idrar kesesine bası sonucu sık idrara çıkma gibi şikâyetler görülebilmektedir.

 Subseröz Miyomlar

Rahimin bölgesinin dışında görülen miyomlardır. Tipik olarak diğer türlere göre, kanama problemlerine sebebiyet açmazlar. Daha çok şiddetli karın ağrısı, sırt ağrısı, dolgunluk hissi ve sık idrara çıkma, kabızlık gibi şikâyetlere sebep olurlar.

 Miyomun belirtileri nelerdir?

Rahim miyomlarının çoğu belirti göstermez ve ekstra bir tedavi gerektirmektedir. Şayet tüm miyomların düşükte olsa %10-20 sinde ciddi şikâyetler görülebilmektedir. Miyomlarda en sık görülen şikâyetler adet kanamalarının uzun ve şiddetli olmasıdır. Bu kanamalar bazen çok bol ve pıhtılı şekillerde olabilmektedir. Kronik kanama nedeniyle hastalarda kansızlık sorunu oluşabilmektedir. Miyom hastalarında sık rastlanan diğer belirtiler;

  • Karın ağrısı ve dolgunluk hissi
  • Sırt ve omur ağrıları4.jpg
  • Cinsel ilişki peşinde oluşan ağrılar
  • Aşırı olarak idrara çıkma
  • Gaz ve kabızlık hissiyatı

Miyom nasıl teşhis edilir?

Miyomlar, kadın doğum ve radyoloji uzmanları tarafından rahim ultrasonografi yoluyla çoğu belirlenirler. Şayet, ultrasonografide, genellikle var olan miyomların ancak bir kısmı görülebilir, altta yatan bazı hastalıklar görülmeyebilmektedir. Manyetik rezonans (MR) cihazıyla, hem rahim çeşitli açılardan daha iyi değerlendirilir hem de miyomların hemen hepsi bu yöntemle görülebilmektedir.  Bu nedenle, miyom hastalarında tedavi seçenekleri değerlendirilirken mutlaka MR tetkiki yapılmalı ve bu değerlendirme MR bulgularına göre belirlenmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ