Misvak Nasıl Kullanılır ve Faydaları Nelerdir?

Eski çağlardan beri bilinen ve sıklıkla kullanılan misvak günümüzde pek yaygın olmasa da konu ağız ve diş temizliği olunca büyük önem taşımaktadır. Misvakın kullanımını ve faydalarını sizler için hazırladık.

Misvak Nasıl Kullanılır ve Faydaları Nelerdir?

Misvak, erak ağacı olarak bilinen küçük boylu ağaçlardan üretilmektedir ve misvak kullanımı Dünya üzerinde daha çok Müslüman ülkelerde görülmektedir. Misvakın kendisine has bir yapıda ince lifleri ve kokusu bulunmaktadır. Ayrıca ağız içerisinde tükürükle tepkimeye girerek misvak özü sıvısını salgılamaktadır.

Müslüman aleminin son peygamberi Hz. Muhammed efendimizin önerisiyle kullanılan ve sünnet yerine geçen misvak ile diş fırçalama, ağız ve diş temizliği için eski bir yöntemi temsil etmesine rağmen, günümüz teknolojisiyle yapılan araştırmalarda insan sağlığına pek çok noktadan faydalı olduğu tespit edilmiştir.

Yapılan çalışmalarda misvakın özellikle de diş eti sağlığı için piyasadaki diş macunlarına göre çok daha yararlı olduğu kanaatine varılmıştır.

Misvak Nasıl Kullanılır?

Misvakı hazırlayın

İlk olarak poşetlenmiş ve kurumamış bir misvak almalısınız. Kuru olmamasına özen göstermelisiniz çünkü içerisindeki liflerin sıvı salgılaması için biraz yaş olması gerekmektedir. Yumuşak ve yaş bir misvak alırsanız su içerisinde bekletmek gibi problemlerle uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Aldığınız misvak tırnağınızın geçebildiği ve kolayca soyabildiği bir yapıda olmalıdır. Kabuğu yumuşak misvağınızın baş kısmından yaklaşık olarak 1 santim kadar aşağı doğru soymalısınız. Soyup lifleri ortaya çıkardığınız bölgeyi ağzınızda iyice ıslattıktan sonra lif lif ayırabilecek kıvama getirebilirsiniz. Tam o esnada pense gibi bir maddeyle baskı uygulayarak misvağın ucunu tel tel ayırabilirsiniz. Şimdi misvak kullanıma hazır.

Dişlere misvak uygulayın

Misvak dişlere uygulanırken aşağıdan yukarıya değil yanlamasına kullanılmalıdır. Enlemesine bir şekilde dişlerinize misvağı sürdüğünüz zaman, misvağın içerisindeki lifler tükürükle tepkimeye girerek salgılar yaratmaktadır.

Misvak salgısı içerisinde, ağız ve diş sağlığınızı koruyacak güçlü maddeler bulunmaktadır. Misvağın kendisine özgü, salgı ve koku yapısına alışmanız biraz zaman alabilir. İlk başlarda tükürük isteğiniz biraz fazla olacaktır ancak daha sonra siz alıştıkça hem diş etleriniz sağlamlaşacak hem de diş mineleriniz eskisinden daha güçlü olacaktır.

Misvakı nasıl saklanır

Misvağı korumak ve açıkta kalmamasını sağlamak çok önemlidir. Çünkü açıkta kalan misvak bir süre sonra kuruma gösterebilir. Kapalı bir şekilde kalan misvaklar da bir süre sonra küflenme yapabiliyor. Günümüzde misvaklar için özel beyaz kaplar bulunmaktadır. Bu kaplar içerisinde misvak ne küflenebiliyor ne de kuruyabiliyor. Beyaz misvak kaplarından temin ederek misvağı muhafaza edebilirsiniz.

Misvak Faydaları Nelerdir?

Diş sağlığına faydaları

Misvak tel tel yapısıyla birlikte diş aralarında kalan plakların giderilmesini ve dişlerin temiz kalmasını sağlamaktadır. Bakteri oluşumuna imkan vermeyen misvak, diş minesinin de güçlü kalmasına yardımcı olmaktadır.

Misvağın bir diğer özelliği ise düzenli kullanım sonucunda diş üzerindeki sararmaları ortadan kaldırmasıdır. Daha beyaz dişler için düzenli misvak kullanımı yapılabilir.

Diş eti sağlığını korur

Misvak içerisindeki etken maddeler ile birlikte diş etinin ihtiyacı olan mineralleri karşılamaktadır. Ayrıca misvak iyi bir antioksidan kaynağı olduğundan dişler ve diş eti arasındaki bakteri ve zararlı madde çoğalmasını engelleyerek daha sağlam ve sağlıklı diş etlerine sahip olmanızı sağlamaktadır.

Ağız kokusunu yok eder

Uykudan hemen önce dişlerinizi fırçaladıktan sonra yatağa gitseniz bile sabah uyandığınızda ağzınızda çeşitli mide bakterilerinden gelen kokular oluşabilir. Düzenli misvak kullanımı ise gece uyuduğunuzda midenizden gelen bakterilerden oluşan kötü kokuları giderici etki yaratmaktadır.

Misvak baş ağrısına iyi gelir

Yapılan bilimsel araştırmalarla birlikte misvak içerisinde bulundurduğu etken maddelerin baş ağrısına sebep olabilecek kötü koşulları ortadan kaldırdığı tespit edilmiştir. Ayrıca hafıza gelişimini destekleyen vitaminlerde misvak içerisinde bulunmaktadır.

Bakterileri yok eder

Misvak içerisindeki antiseptik maddeler ile birlikte ağızdaki bakterileri kısa sürede yok ederek ağız sağlığının en büyük takipçilerindendir.

Diş minesini korur

Misvak içerisinde yüksek miktarda, potasyum, sodyum ve klorür bulundurduğundan dolayı diş minesinin sağlamlığını koruması için oldukça etkili olmaktadır.

Organik temizleyici

Misvağın çokça tercih edilmesindeki sebeplerden bir tanesi de piyasadaki diş macunları gibi kimyasal maddeler bulundurmamasıdır. Misvağın insan sağlığına hiç bir yan etkisi bulunmamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Erdi dedi ki:

    Misvak eskilerden günümüze gelen en güzel buluşlardan bir tanesi çok organik bir temizleyici şimdiki insanlar diş macunları ile resmen ağızlarını deterjanla temizliyorlar.

BİR YORUM YAZ