Mide Yanmasına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Gündelik hayatta birçok kez yaşamış olduğunuz yaşam kalitesini oldukça kötü yönde etkileyen mide yanması neden olur? Mide yanmasına karşı bitkisel çözüm yollarını sizler için hazırladık.

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Mide yanması, yağlı ve baharatlı bir yemek veya midenizin kolay sindiremediği besinler sonrasında görülebilir. Bu tarz görülen mide yanmalarını yaşamamak için, midenizin hassas olduğu besinleri bir liste yapmalı ve kendinize midenizi iyileştirici bir beslenme programı yapmalısınız. Fakat mide yanmasının sebepleri sadece bu durumlarla sınırlı değildir. Besin alerjisi, bir takım enfeksiyonlar, mide de ülser, safra kesesinde rahatsızlık ya da fazla stres gibi pek çok problem sonucunda mide yanması meydana gelebilir.

Eğer uzun süreler boyunca mide yanması problemi yaşıyorsanız, doğal tedavi yöntemlerinin yanı sıra mutlaka uzman bir doktora başvurmalısınız.

Mide Yanmasına İyi Gelen Yöntemler

Mide yanmasının ana sebebi midedeki fazla asit miktarıdır. Mide asidi, sindirilmekte güçlük çekilen besinleri parçalayıp ayrıştırmak için mide tarafından salgılanır ve mide içerisinde yaralar varsa bu bölgede ağrılara sebep olabilir. Reflü problemi yaşayan insanlarda ise bu mide asidi mide kapakçıklarının açısının bozulmasıyla yemek borusuna kaçar ve mide yanmasına sebebiyet verir.

Yemeklerden sonra mide yanması yaşamak istemiyorsanız sizlerle paylaşacağımız önerilerden faydalanabilirsiniz.

 • Yemeklerden sonra sırtınız dik şekilde oturmak mide yanmasını önler
 • Öğün sonralarında dairesel hareketlerle mide masajı yapın
 • Biraz yürüyerek mide gazının çıkmasını sağlayın
 • Stres mide yanmasına sebep olduğundan rahatlamaya çalışın
 • Hafif aktiviteler ve derin nefes alıp verme mide yanmasına iyi gelir
 • Mideniz biraz sindikten sonra 1 adet muz tüketmek mide yanmasını önler
 • Uyumadan 3 saat öncesine kadar yemeyi bırakın
 • Uyku pozisyonunda başınızı yüksekte tutun.

Mide Yanması İçin Bitkisel Çözüm

Mide yanmasının etkilerini azaltmak için midenizdeki asit oranını düşürmeniz ve dengelemeniz gerekmektedir. Sizlerle paylaşacağımız besinler mide asidini dengelemek için oldukça faydalıdır.

Mide yanmasını önleyen kekik ve zencefil çayı

Sindirime yardımcı ve mide asidini düzenleyici roldeki bu iki bitkiden elde edilen çay mide yanmasına karşı etkilidir. Daha kolay sindirim yapmanız için yardımcı olan kekik ve zencefil çayı midenizde fazla asit üretilmesine engel olacaktır.

1 bardak kaynar su içerisine 1 çay kaşığı kekik ve 1 çay kaşığı zencefil ekledikten sonra 5 dakika kadar demlemesini bekleyin. Tatlandırmak için 1 çay kaşığı bal ekleyin. Ilıdıktan sonra tüketebilirsiniz.

Mide yanmasına karşı organik bal

Organik bal, fazla mide asidi ve mide yaralarının sebep olduğu ağrılardan kurtulmak için en eski zamanlardan günümüze dek kullanılmaya devam edilmiştir. Organik balın mide yaralarına iyi gelmesi ve mide asidi probleminden kurtulmanız için her sabah aç karna 1 tatlı kaşığı tüketebilirsiniz.

Mide Yanmasından Korunmak İçin

Tükettiğiniz besinler dolayısıyla mide yanması gibi bir problemle karşı karşıya kalırsanız tükettiğiniz yiyecek ve içeceklere dikkat etmelisiniz. Örnek olarak kafein oranı yüksek ya da gazlı içecekleri fazla tüketmek, yağlı yemekler yemek, zor sindirilen etli yiyecekler yemek, baharat oranı yüksek besinler ve hazır gıdalar mide yanmasına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle belirttiğimiz besinleri tüketmekten kaçınmalısınız. Bu yiyeceklerin dışında, sigara ve alkol tüketimi veya uykusuzluk gibi problemler de mide yanması yaratacağından dikkat etmelisiniz.

Belirttiğimiz yöntemlerle birlikte mide yanmasını önleyebilirsiniz fakat bu yöntemler mide yanmasının kesin çözümü değildir. Tekrarlayan mide yanması gibi problemlerin altında başka bir rahatsızlıkta yatıyor olabilir. Bu nedenle mide yanması problemini sürekli yaşamak yerine uzman bir doktor kontrolüne giderek mide yanması için tedavi yöntemlerine başvurmak sizin için doğru karar niteliğinde olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Tarkan dedi ki:

  2 senedir mide yanması şikayetim var ancak hala midemi hangi besinlerin tam olarak yakacağını kestiremiyorum yediğim zaman günümü zehir ediyor bana acaba mide yanmasına iyi gelen yiyecekler nelerdir?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Tarkan Bey, sebze çeşitleri, asitsiz meyveler ve tam tahıllı yağsız besinler mide yanmasına iyi gelen yiyecekler arasında yer almaktadır.

 2. Seda dedi ki:

  Sütün mide yanmasına iyi geldiğini duydum doğru mudur arkadaşlar bilgi verebilecek olan var mı?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Seda Hanım, mide yanmasına iyi gelen besinler arasında sütte bulunmaktadır. Mideniz yandığında 2 yudum oda sıcaklığında süt içebilirsiniz. Süreli bir şekilde uygulamaya devam edin.

BİR YORUM YAZ