Mide Üşütmesi Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Midemizde bulunan bakteri ve virüsler hiç ummadığımız zamanlarda karşımıza mide üşütmesi olarak çıkabiliyor. Şiddetli mide ağrıları yaşatan mide üşütmesi neden olur ve nasıl geçer? hepsi hastaniye.com’da.

Mide Üşütmesi Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Genellikle yaygın şekilde karşı karşıya kaldığımız mide üşütmesi, açken tüketilen soğuk içecekler, mideye etki eden kısa sürede ani ısı dalgalanmaları, soğuk veya sıcak yiyecek ve içeceklerin yakın zamanda peş peşe tüketilmesi gibi birçok neden mide üşütmesine yol açabilmektedir.

Bu yüzden yediğimiz besinleri tüketirken biraz olsun dikkat etmemiz mide üşütmesini önlemenize büyük katkı sağlayacaktır. Dikkat etmediğimiz takdirde hem midenizi üşüteceğiniz gibi çeşitli sağlık sorunlarına da davetiye çıkarabiliriz. Bunlar kusma, ishal, halsizlik, bağırsakların bozulması, mide kanserine kadar neden olabilecek problemlerdir.

Midenize dikkat etmeniz ve üşüttüğünüz zaman erken teşhis etmeniz sizlere bu problemin giderilmesinde büyük yarar sağlayacaktır. Mide üşütmesini erken teşhis edebilmek için mide üşütmesinin belirtilerini de bilmemiz gerekmektedir.  Tam da bu nokta da yardımcı olacağını düşündüğümüz mide üşütmesinin nedenlerini sizlerle paylaşacağız.

Mide Üşütmesinin Nedenleri?

Hastalıklar, virüsler, bakteriyel enfeksiyonlar her ne kadar soğuk havalarda daha çok görülse de bu rahatsızlıklar yaz kış demeden vücudumuzun mücadele ettiği hastalıklardandır.

 • Soğuk gıdalar ve içecek kullanımı
 • Soğukta kalma
 • Virüs ve bakteriler
 • Laktoz içerikli ürünlerin kullanımı
 • Zamanı geçmiş besinlerin kullanımı

Ve daha bir çok nedenden dolayı virüs ve bakteriler mide içerisinde hastalık yaratarak mide üşütmesine neden olur. Önlem alınmadığı taktirde mide kanserine bile davetiye çıkarabilmektedir.

Mide Üşütmesinin Belirtileri?

Gastroenterit mide üşütmesi olarak bilinir ve en önemli belirtisi de mide yanmasıdır. Mide yanması asıl olarak mide kapaklarının açısını kaybetmesinden dolayı mide asidinin yemek borusuna kaçarak ağza ekşimsi ve acı bir tat vermesidir. Bakteriyel enfeksiyonlar sonucu mide yanması meydana gelir.

Mide yanması beraberinde yemek borusuna kaçan mide öz suyuyla birlikte mide de oluşan şiddetli ağrılarda mide üşütmesinin belirtileri arasındadır.

Şiddetli karın ağrıları mide üşütmesi olduğunda gerçekleşen en büyük şikayetlerdendir. Karın bölgesi ve mide ağrılarının haricinde bu ağrılar kasık bölgesine kadar sıçrama gösterebilirler. Bu ağrılar genel olarak bıçak saplaması gibi tarif edilir.

Genel olmamak üzere bazı hastalarda ise mide bulantısı ve kusma görülebilmektedir. Mide üşütmesinin belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İştah kaybı ve vücutta halsizlik
 • Mide de bulantı ve bulantıya bağlı kusma
 • İshal ve şiddetli karın ağrısı
 • Mide bölgesinde kramp hissi
 • Ağızda oluşan kötü koku
 • Yüksek ateş ve susuzluk
 • Göz kapaklarında ağrı ya da idrara çıkamama
 • Düşük nabız

Mide Üşütmesi Nasıl Geçer?

Nane-limon çayı: Gün içerisinde 3-4 defa iyi demlenmiş nane limon çayını tüketmek mide üşütmesini önler. 1 su bardağı kaynamış suyun içerisine 1 tatlı kaşığı nane ve 3 dilim tıraş limon ekleyerek tüketebilirsiniz.

Mercan Kökü: 1 tatlı kaşığı mercan kökünü 1 su bardağı kaynamış suya ekleyip demlemesini bekleyin. Bu bitki çayı mide üşütmesine çok iyi gelir.

Toz karabiber: 1 tatlı kaşığı toz karabiber, 1 su bardağı kaynamış suya eklenir ve demlemeye bırakılır. 5 dakika sonra afiyetle içebilirsiniz. Bu çay mide üşütmesine karşı etkilidir.

Karışık kış çayı: Karışık meyve çayı olarakta adlandırılan bu çayı marketlerde kolaylıkla bulabilirsiniz. Kış çayının içerisinde ıhlamur, papatya, kuşburnu ve zencefil bulunmaktadır. Her gün 2 bardak kış çayı tüketebilirsiniz. Kış çayı mide ağrılarına çok iyi gelmektedir.

Bitkisel karışım: Ardıç meyveleri, eğir ve oğul otu, nane eşit şekilde harmanlanır ve 4 bardak kaynamış suya eklenerek demlenmeye bırakılır. Demlenen çayı biraz tatlandırmak için içine 1 tatlı kaşığı bal eklenir. Bu bitkisel karışım sabah ve akşam olmak üzere yemeklerden önce aç karnına tüketilmelidir. Bir kaç gün içerisinde mide üşütmesi iyileşmiş olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Bulut dedi ki:

  Arkadaşlar mide üşütmesine iyi gelen kesin yöntemlerden biri sıcak su torbası. Daha 3 gün önce atlattım mide üşütmesini. Sıcak su torbası çok yardımcı oldu bana bu konuda.

 2. Emre dedi ki:

  Arkadaşlar mide üşütmesi için evde tedavi yöntemi arıyorsanız bitki çayları kesinlikle es geçmeyin. Aktardan mide üşütmesi için özel karışım bitki çayı aldım bir keresinde kısa sürede iyileştim.

 3. Soner dedi ki:

  Soğuk gıdalar midenin düşmanı çok çektim mide ağrısı. Mide üşütmelerinde tahin, helva, pekmez gibi gıdalar tüketiyorum doğrumu bilmiyorum ama yararını da görüyorum bir de kalın giyinip çıkıyorum dışarı ve gece terlemekte iyi geliyor gerçekten.

 4. Efe dedi ki:

  Mide üşütmesi olunduğu zaman herkes antibiyotik ilaçlara sarılıyor. Mide üşütmesi için kulaktan duyduğunuz antibiyotikleri kullanmayın arkadaşlar. Nane-limon mide üşütmesine cidden iyi geliyor.

BİR YORUM YAZ