Mide ülseri teşhisi için yapılan testler

Tokat’tan Emre beyin sorusu olan mide ülseri hangi testler sonucunda saptanabilir sorusu üzerine yapılan araştırmalar neticesinde bu sorumuzu cevaplandırıyoruz.

Mide ülseri teşhisi için yapılan testler

Mide ülseri hastalığı genellikle mide zarında oluşan enfeksiyonların göstermiş oldukları reaksiyonlara bağlı oluşmaktadır. “H.pylori” diye adlandırılan bir bakteri türü bu enfeksiyonların ve mide ülserinin başlıca oluşmasında en başlıca nedenlerden bir tanesidir. Sağlıklı bir mide zarı sindirim için üretilen mide asidine dayanıklıdır şayet, mide ülseri olan bir kişide mide zarının aside karşı korumasını ortadan kaldırdığı için yarayla temas eden mide asidi şiddetli ve de bir o kadar katlanılmaz ağrılara neden olmaktadır. Bu ağrılar karnın üst kısmında yoğunlaşır ve de ara ara görülmektedir. Mide ülseri erken teşhis edilebildiği takdirde ilaç tedavisi ile yok edilebilir ancak belirtiler önemsenmezse ve ülser kanamaya başlarsa hayati tehlike yaratabilecek kadar ciddi bir sağlık sorunudur. Şimdi birazda sizlere mide ülseri tanısı koyabilmek için yapılan birkaç testten bahsedeceğiz.

Mide Ülseri için yapılan tetkitler

Biyopsi:mide ülseri2

Endoskopi ile belirlenen ülserden daha sonra laboratuar ortamında test yapılmak üzere birkaç örnek alınabilir ve buna biyopsi denilmektedir. Mikroskopla incelenen bu dokular sayesinde ülserin nedeni ve kanserli olup olmadığı konusunda daha net bir kanıya varılabilmektedir.

mide ülseri1Bakteri Testi:

Mide ülserinin başlıca nedeni olarak bilinen H.pylori bakterisinin tespiti için bir takım testler yapılabilmektedir. Bu testler arasında dışkı testi, nefes testi ve kan testi bulunmaktadır. Ayrıca endoskopi sırasında mide ülserinden örnek alınarak (biyopsi) H.pylori bakterisi olup olmadığı saptanmaktadır.

Endoskopi:mide ülseri3

Doktorun, ucunda kamera bulunan ince bir boru yardımı ile mideyi görüntülemesini sağlayan endoskopi mide ülserinin belirlenmesi için en sık kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Kamera sayesinde ülserin tam olarak midenin hangi bölgesinde bulunduğu, büyüklüğü ve hangi aşamada olduğu bu yöntemle net olarak saptanmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ