Mide Bulantısına Ne İyi Gelir ve İyi Gelen Yiyecekler?

Zamansız gelen bir mide bulantısı tüm gününüzü kötü etkileyebilir. Mide bulantısı yaşadığınız zamanlarda uygulamanız gereken tüm yöntemleri sizler için derledik.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir ve İyi Gelen Yiyecekler?

Mide bulantısı bir çok değişik sebeplerden dolayı görülebilir fakat bu sebepler arasında en çok rastlananlar; baş ağrısı ve migren, yolculuk, fazla alkol tüketimi, sinir ve stres, kaygılanmak ya da besin zehirlenmeleridir.

Bu nedenlerin dışında hamilelik döneminde sabahları uyandıktan hemen sonra görülen bulantılarda sıklıkla görülür. Kimi gıdalar mide bulantısını daha da artırırken kimi gıdalar ise mide bulantısının geçmesine yarayabilir.

Henüz ortada hiç bir sebep ya da teşhis yoksa ve mide bulantıları sürekli görülüyorsa nedenini öğrenmek için uzman bir doktora gitmelisiniz. Kronik olmayan kısa süreli mide bulantısına iyi gelen yöntemlere birlikte göz atalım.

Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler?

Limon: Bir çok kadın sebepsiz yere yaşadıkları mide bulantısına karşı limon yöntemini kullanmaktadır. Limonun ekşimsi kokusu ya da tadı mide bulantısını hızlı bir şekilde geçirmeye yarar.

Zencefil: Özellikle de yolculuk esnasında görülen mide bulantıları için mutlaka zencefil kullanılmalıdır. Mide bulantısı yaşanılan bir yolculuk sonrası hızlı bir şekilde hazırlayacağınız 1 bardak zencefil çayı mide bulantısına iyi gelir.

Kolay sindirilen besinler: Mide bulantısı yaşadığınız zamanlarda yüksek proteinli ya da fazla yağlı sindirimi zor olan besinlerin yerine daha kolay sindirilebilen tuzlu kavrulmuş ya da fırınlanmış besinler tüketmeniz mide bulantısına iyi gelecektir.

Mideniz boş kalmasın: Mide boş olduğunda bulantılara daha çok müsait duruma gelmektedir. Bu nedenle mide bulantısı yaşadığınız zamanlarda az kalorili, midenizi biraz dolduracak ve ağır kokusu olmayan besinlerden yiyebilirsiniz. Mide suyunu çekmesi ve midenizin boş kalmaması için bir dilim ekmek tüketebilirsiniz.

Nane: Mide bulantısının fazlalaştığı zamanlarda 1-2 adet nane yaprağını sakız gibi ağızda tutmak ya da 1 bardak demlenmiş taze nane çayı mide bulantısına karşı etkili bir yöntemdir. Fakat reflü probleminiz varsa nane tüketmenizi önermiyoruz.

Su: Vücuttaki su kaybı mide bulantısına neden olabilir. Bu nedenle mide bulantısı problemi yaşıyorsanız gün içerisindeki sıvı alım miktarını mutlaka artırın. Sıvı tüketiminin içerisine kesinlikle yüksek kafeinli ürünleri dahil etmeyin. Hızlı bir şekilde sıvıyı tüketmek yerine yavaşça midenizle buluşmasını sağlayın.

Muz: Sıvı kaybından dolayı kaynaklanan mide bulantılarında vücut çok fazla mineral kaybetmiş olabilir. Bu nedenle 1 sabah 1 akşam olmak üzere tüketeceğiniz 2 adet muz özellikle potasyum kaybını metabolizmayla hızlı bir şekilde buluşturup mide bulantısına iyi gelir.

Elma: 1 adet elmayı 8 parçaya bölerek yavaş yavaş tüketin. Elma yüksek lif oranıyla mide bulantısına kısa sürede iyi gelerek mide problemlerini önleyecektir.

Kuruyemişler: Fındık, fıstık, kaju, ceviz, ay çekirdeği, kabak çekirdeği gibi kuruyemiş çeşitlerinden 1 avuç tüketerek mide bulantısını kesebilirsiniz.

Tavuk suyu: 3 parça göğüs etinden haşlayacağınız tavuk suyunu az bir miktar tuz atarak çorba olarak tüketebilirsiniz. Kısa süre içerisinde mide bulantısına iyi gelecektir.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Yorulmayın: Fazla derecede görülen mide bulantısı genel olarak baş dönmesine paralel olarak görülmektedir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda daha fazla hareket etmeden kısa süre içerisinde sadece dinlenmeye odaklanın. Sırt üstü olacak şekilde yarım saat kadar uyumanız mide bulantısını azaltacak ve geçirecektir.

Oda sıcaklığını ayarlayın: 25 derece daha yukarısı ortamlarda eğer mide bulantınız varsa şiddeti daha da artacaktır. Bu nedenle ideal olarak 21 derece civarındaki oda sıcaklığında bulunmaya çalışırsanız mide bulantısı geçer.

Temiz hava alın: Şöyle bir dışarı çıkıp 10 dakika kadar ciğerlerinize bol bol temiz hava doldurmanız mide bulantısını kesmek için güzel bir yöntemdir.

Mide bulantısı geçirdiğiniz sevimsiz bir gün yaşıyorsanız genel olarak yüksek kafeinli ürünler, siyah çay, fazla yağlı besinler gibi sindirimi zor gıdalardan mutlaka uzak durmalısınız. Hiç geçmeyen bir mide bulantısına sahipseniz mutlaka vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna görünmeyi ihmal etmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Erkan dedi ki:

  Neredeyse her yemekten sonra mide bulantısı yaşıyorum çok zorluyor beni artık mide bulantısına iyi gelen içecekler falan var mı?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Erkan Bey, mide bulantısına iyi gelen içecekleri, zencefil çayı, limon suyu, karanfil suyu, nane çayı ve 4-5 yudum süt olarak sıralayabiliriz.

 2. Şeyma dedi ki:

  Benim midem hiç ummadığım zamanlarda ve ummadığım yerlerde bulanıyor kendimi çok rahatsız hissediyorum bu mide bulantısının kesin çözümü yok mu?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Şeyma Hanım, çok soğuk bir su ile ağız çalkalamak, kolonya koklamak ve nane çayı tüketmek mide bulantısına anlık kesin çözümler olabilmektedir ancak psikolojik faktörler sonucunda mide bulantısı yaşıyorsanız bir kesin çözüm niteliğinde olmayacaktır.

BİR YORUM YAZ