Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler ve İçecekler?

Vücuttaki tüm sistemlerin düzenli bir şekilde çalışabilmesi için metabolizma hızının yüksek olması gerekir. Metabolizma hızını yükseltip yağ yakımını artırmak için tüketmeniz gereken besinler yazımızda.

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler ve İçecekler?

Metabolizma hızı, organ fonksiyonlarının sorunsuz bir şekilde yerine getirilebilmesi için yeterli olan enerji miktarıdır. Metabolizması hızlı olan insanlar diğer insanlara göre gün içerisinde daha aktif bir yaşam biçimi sergileyebilirler. Ayrıca bu durum fazla kilolarınızdan kurtulmak için oldukça önemli bir konu durumundadır.

Metabolizma hızını yükselten yiyecekler gün içerisinde her hangi bir aktivite de bulunmasanız bile yağ yakımını hızlandırıcı bir etki yaratmaktadır. Metabolizmayı hızlandıran besinlerin dışında düzenli kahvaltı yapmak, az ve sık öğünler şeklinde besin tüketmek, basit egzersiz hareketleri yapmak gibi yöntemler metabolizma hızını artırmak ve daha çok enerji harcamak için iyi bir yöntemdir.

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Kırmızı ve acı biber 

Kırmızı biber tüketildiğinde metabolizma hızını artıran en önemli besinlerden bir tanesidir. Acı biber tüketildikten sonra kısa süre içerisinde etkisini göstererek metabolizma hızını neredeyse 2 katına çıkarabilmektedir. Metabolizma hızını artırmak için acı biberin yanı sıra kekik ya da kişnişte tüketebilirsiniz.

Protein oranı yüksek besinler

Karbonhidrat içerikli besinlere göre protein oranı yüksek besinler mide de daha uzun süre içerisinde sindirilmektedir. Sindirim sistemi proteinleri parçalamak için daha yüksek miktarda enerjiye ihtiyaç duyduğundan metabolizma otomatik olarak hızlanacaktır.

Derin deniz balıkları, kırmızı ve beyaz et çeşitleri metabolizma hızını artıran besinler arasında yer almaktadır. Düzenli bir beslenme programına bu yiyecekleri ekleyerek metabolizma hızında artış elde edebilirsiniz.

Lif oranı yüksek yiyecekler

Yiyeceklerin sindirimden geçmeyen kısımları lifler, sindirim esnasında vücudun zorlanması üzerine metabolizmanın hızlanmasına ve yağ yakımının artmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra genel olarak lifli yiyecekler hızı artan metabolizma nedeniyle kolay sindirime uğrayarak, ishal ya da kabızlık gibi durumların oluşmasını önlemektedir.

Lif oranı yüksek ve metabolizmayı hızlandırmak için tüketmeniz gereken besinler, lahana, fındık, fıstık, kabak çekirdeği, badem, kepek ekmeği, yulaf, greyfurt, brokoli, elma ve ıspanak olarak sıralanabilir.

Metabolizma hızını artıran tarçın

Tarçın, uzun zamanlardan bu yana yağ yakıcı özelliği ile birlikte zayıflamak için tüketilmektedir. İçerisindeki etken maddelerle birlikte hem kan şekerini düzenler hem de uzun süre boyunca aç olmanızı engelleyerek tokluk hissiyatı yaratır. Ayrıca tarçın, vücut ısısını yükselttiği için sindirim esnasında termik etki yaratarak metabolizma hızını artırır.

Metabolizmayı Hızlandıran İçecekler

Zencefil çayı

Yemeklerden sonra tüketeceğiniz bir bardak zencefil çayı içerisindeki bileşenlerle birlikte hem besin sindirimini kolaylaştırabilir hem de metabolizma hızını %25 oranında artırabilirsiniz. 1 bardak kaynar su içerisine ekleyeceğiniz yarım tatlı kaşığı zencefil tozu ile çayınız demlenmeye hazır olacaktır. 4 dakika kadar bekledikten sonra tatlandırmak için 1 çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

Yeşil çay

İçerisinde kafein ile aynı özelliklere sahip maddeler bulunduran yeşil çay, aynı zamanda metabolizma hızını artıran “fenol” bileşimine de ev sahipliği yapmaktadır. Bu bileşim metabolizma ile buluştuğunda termik etki yaratarak metabolizmayı hızlandırmaktadır.

Yeşil çayın metabolizma hızlandırıcı etkilerinden yararlanmak için 1 bardak kaynar su içerisine 1 çay kaşığı yeşil çay ekledikten sonra 4 dakika kadar demlemeye bırakın. İsteğe bağlı içerisine 1 çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Ne Yapmalı?

  • Kendinize bir egzersiz takvimi hazırlayarak eksiksiz bir şekilde uyum sağlayın
  • Gün içerisinde 5-6 bardak su tüketerek metabolizma hızını üst seviyelere çekin
  • Tükettiğiniz besinlerin kalorisini öğrenin ve günlük ihtiyaçtan 200 kalori düşük tüketin
  • Zayıflamak istiyorsanız süreç içerisinde her 2 haftada bir 200 kalori daha düşük beslenin
  • Düzenli bir kahvaltı kültürü oluşturarak vücudun açlık hissi yaşamasına engel olun
  • Öğünlerinizi günde 2 ya da 3 yerine 5 veya 6 ya çıkartarak az ve sık beslenmeye çalışın.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ