Mangonun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tropikal bir meyve olan mango zengin içeriği sayesinde vücuda sayısız fayda sağlıyor. Mangonun bilmediğiniz ve merak ettiğiniz tüm yönlerini bu yazımızda sizlerle buluşturuyoruz.

Mangonun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Çekirdeği sert meyve ailesinden olan mango, içinde 1 adet tohum bulundurur ve tohumun etrafında etli kısımla sarılı bir meyve türüdür. Renk, şekil, tohum ve lezzete göre farklılık gösteren bir çok mango vardır. Sarı, turuncu, kırmızı ve yeşil renklerinde mango meyveleri mevcuttur. Etli kısım genel olarak sarı renkte görünmektedir. Mango meyvesi içerisinde insan vücuduna yararlı olan 20’ye yakın madde barındırmaktadır.

Mango meyvesi dünyanın dört bir yanında tüketilen yaygın bir meyvedir. Mango tüketildiğinde sindirim sistemini düzenler, kemikleri güçlendirir, cilt, tırnak ve saç sağlığını geri kazandırır, kolon kanserine karşı mücadele eder ve makula dejenerasyonu problemini azaltır.

Mangonun Faydaları Nelerdir?

Kansızlık: Demir yönünden oldukça zengin olan mango, demir eksikliği bulunan kişilerin ilk tüketmeleri gereken meyvelerin başında gelmektedir. Bilinmelidir ki demir eksikliği görülen insanda paralel olarak kansızlıkta görülür. Vücut kan üretimi için demire ihtiyaç duymaktadır. İçerisinde bol bol demir bulunduran mangonun kansızlığa faydası vardır.

İyi bir antioksidan: İçerisinde bulundurduğu yüksek miktardaki fenol antioksidanı ile bağışıklık sistemini güçlendirir, metabolizmanın daha düzenli çalışmasını sağlar, mantar, bakteri ve virüslere karşı mango vücudu etkin bir şekilde korur.

Kan basıncını düzenler: Potasyum ve düşük sodyum içerikli mango, kalp kaslarındaki problemleri giderir, kan damarlarındaki plakları temizler, kan damarlarının genişlemesini sağlayarak vücuda düzenli bir kan basıncı sağlar.

Kanserle savaşır: İçerisinde çok yüksek miktarda pektin maddesini bulundurur ve kolesterol seviyesini düşürür. Bunun yanı sıra mangoda bulunan pektinin en büyük yararı prostat kanseri riskini en az seviyeye düşürmesidir. Pektin maddesi tüm kanser çeşitlerinde önleyici bir duvar görevi görebilmektedir. Bu nedenle mango kanserle mücadele eder.

Diyet kaynağı: 1 adet mangonun kalorisi yaklaşık olarak sadece 86’dır. Bu nedenle mango zayıflamak isteyenler için alternatif bir diyet besini olabilir. Bunun yanı sıra mangonun içerisinde şekere dönüşen nişasta bulunduğundan dolayı kilo vermeyi destekleyici bir yapısı bulunmaktadır. Bu neden mangonun zayıflamak için faydası vardır.

Kolesterolü düzenler: C vitamini ve lif zengini bir besin olan mango bu nedenle kolesterolü düşürür ve düzende tutar. Dalından yeni koparılmış bir mango hücrelerin sıvı seviyelerini ve kan basıncını düzenleyerek vücuda faydalı olur.

Göz sağlığı: A, C ve E vitamini zengini mango meyvesi bunların yanı sıra iyi bir flavonoid, beta-karoten, alfa-karoten ve beta-kriptoksantin kaynağıdır. Bu maddeler göz sağlığı için oldukça önemli bir yer işgal etmektedir. Bu nedenle mangonun göz sağlığına yararı vardır.

Sağlıklı cilt: İnce ince doğradığınız mango dilimlerini 20 dakika kadar yüz maskesi olarak kullanmalısınız. Mango cilt gözeneklerini açar, deriye tazelik katar ve kırışıklıkları azaltarak daha sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Sindirim sistemini düzenler: Mango, laktaz, oksidaz ve katechol gibi sindirim sistemini düzenleyen ve bağırsak temizliğine yardımcı olan bir çok maddeyi içinde bulundurur. Bu nedenle mango mide, ince ve kalın bağırsaktaki sindirimin kolay bir şekilde yapılmasını sağlar. İçerisinde bulundurduğu yüksek miktardaki lif oranıyla mango kabızlığa karşı fayda sağlar.

Beyin sağlığı: Kan basıncını düzenleyen ve kan damarlarındaki plakları önleyen mango bu sayede beyine giden oksijen miktarını üst seviyede tutmaktadır. Bunun yanı sıra içeriğindeki B6 vitamini nedeniyle beyin loblarının düzenli çalışmasını sağlayarak beyin fonksiyonlarının normal bir şekilde yerine getirilmesini sağlar. Sağlıklı bir beyin, sağlıklı bir ruh hali ve düzenli bir uyku alışkanlığı demek olduğundan mangonun vücuda sayısız faydası bulunmaktadır.

Mangonun Zararları Nelerdir?

Şeker hastalığı: Mango içerisinde vücutta şekere dönüşen nişasta bulundurmaktadır. Tüketildiğinde kan şekerini artırabilir. Bu nedenle diyabet hastalığı bulunanlar mango tüketmemelidirler. Bu nedenle mangonun şeker hastalığına zararı vardır.

Diare: Lif açısından oldukça zengin bir meyve olan mango çok fazla tüketildiğinde bağırsakta bulunan besinlerin tamamen emilmeden hızlı bir şekilde vücuttan atılmasına sebep olacağından mango ishal yönünden zararlı bir meyve haline dönüşebilir.

Alerjik: Meyve alerjisi bulunan kişiler mango tükettiğinde burunda akıntı, gözlerde sulanma, solunumda problem, karında ağrı ya da sık hapşırma gibi semptomlara rastlıyorsa acil olarak en yakın sağlık kuruluşuna gitmelidirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ