Mangonun faydaları nelerdir?

Tropikal bir meyve olan mango içeriği sayesinde tam bir vücut dostu. Mangonun bilmediğiniz ve merak ettiğiniz olası faydalarını sizlerle buluşturuyoruz.

Mangonun faydaları nelerdir?

Tropikal meyve gruplarından bir meyvedir mango. Mangoyu kestiğinizde yayılan o muhteşem kokusu onun ne denli harika bir meyve olduğunun göstergelerindendir. İçermiş olduğu bol vitaminler sayesinde vücudu genel sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Mango özellikle orta ve güney Amerika eteklerinde ve Afrika da, Asya’nın da belli bir bölümünde yetişir. Güneşi seven bir meyvedir.  Mango bileşenlerinde A,B,C vitaminlerini ve bir takım proteinleri barındırmaktadır. Aynı zamanda malik asit ve tartarik asit de içerisinde yer 2almaktadır. Bu asit grupları vücudumuzca birçok yerde kullanılır ve vücudun özellikle alkali kaynaklarını korumaya yardımcıdır. Olgunlaşamamış mango özellikle glikoza, sakroza ve maltoza dönüşen nişasta içermektedir. Yalnız ortaya çıkan bu nişasta meyve olgunlaşınca kaybolmaktadır. İşte gördüğünüz gibi bu denli hoş ve tatlı bir meyve olan mangonun vücudumuz için olan faydalarına geçelim dilersiniz.

Mangonun faydaları

Cildi temizler ve onarır: Cilt için dâhili ve harici olarak kullanılabilmektedir. Cilt yüzeyinde kire bağlı tıkanma yapan gözenekleri açarak temizler, bunun yanında sivilce ve akne oluşumunu ortadan kaldırır.

Genel göz sağlığını korur: Günlük A vitamini ihtiyacımızın %30’luk bir bölümünü karşılayan mango, 2gece körlüğüne ve göz kurumasına karşı oldukça etkilidir. Gözün ihtiyacı olan tüm vitaminleri içerisinde barındırmaktadır.

Karaciğeri temizler: İçerdikleri malik, sitrik ve tartarik asit alkalize olarak ciğerlerimizi uzun kullanımlarda belirgin şekilde temizlemektedir. Günde ortamla bir mango karaciğere çok yararlı.

Hafızayı güçlendirir: Mango içerdiği glutamik asit sayesin de beyin hücrelerin daha verimli çalışmasına yardımcı olur ve akabinde konsantrasyonun artmasına, hafızanın kuvvetlenmesine yardımcı olmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: İçerdikleri A,B,C  vitaminlerinin yanında 30 farklı  karotenoid barındıran mango bağışıklık sistemini güçlü tutarak hastalıklara karşı vücudumuzu korur.

Mango hangi hastalıklara iyi gelir

  • Böbrek sağlığını korur,
  • Kansere karşı savaşır,4
  • Kalp ve damar sağlığınızı korur,
  • Yüksek tansiyonu giderir,
  • Kötü huylu kolesterolü azaltır,
  • Böbrek sağlığını korur,
  • Anemi hastaları için etkin bir kan yapıcıdır,
  • Cildinizi toksinlerden arındırır ve yağlanmayı önler,
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ