Kürtaj nedir, nasıl yapılır, sonrası ve riskleri?

Trabzon’dan beyin Pelin hanımın sorusu olan kürtaj nedir, nasıl yapılır ve kürtaj sonrası merak ettiklerini cevaplandırıyoruz. Kürtaja dair merak ettiğiniz her şey yazımızda sizlerle.

Kürtaj nedir, nasıl yapılır, sonrası ve riskleri?

Kürtaj nedir?

Kürtaj veya bir diğer adıyla bebek aldırma rahim içersindeki gebeliğin çeşitli yöntemlerle alınması işlemine verilen addır. Kürtaj sadece istemli gebelik alınması için yapılmamaktadır, düşük geçirdikten sonra içeride kalan gebelik parçalarının almak için ve ölü gebelikleri, boş gebelik gibi durumlarda da kullanılan bir yöntemdir. Dış gebelik kürtajla alınmaz, ameliyat veya ilaç tedavi yöntemleri kullanılır. kurtaj (1)Dilatasyon rahim ağzının genişletilmesi anlamında da kullanılmaktadır. Rahim ağız bölgesinin genişletilmesi rahim içerisine kürtajı yapmak için gerekli olan ameliyat aletlerini sokabilmek için gereklidir. Çoğunlukla bu genişletme işlemi gerekmeden direk olarak ince plastik kanül rahim ağzından içeri girilerek kürtaj işlemi yapılabilmektedir.

Kürtaj nasıl yapılır?

Kürtaj işleminden önce mutlaka ultrasonografi yöntemi ile gebeliğin haftası ve kontrolü gerçekleştirilir. On haftalık gebeliklere kadar kürtaj yapılabilmektedir, bunda yukarında bu işlem kesinlikle yapılmamaktadır. Kürtaj işlemine başlarken hasta jinekolojik muayene masasına yatırılır ve arkürtajdından spekulum denilen muayene aleti vajinaya yerleştirilir. Vajinanın içerisi antiseptik bir takım solüsyonlarla temizlenir. Bu aşamaya kadar kesinlikle kişi her hangi bir ağrı veya sızı hissetmez. Ardından hastanın isteği doğrultusunda genel veya lokal anestezi uygulanır. Anestezi ardından hastanın uyuması için ortalama 5-10 dakika gibi bir sürenin geçmesi beklenir. Ardından uyutulduktan sonra kişi ultrasyon ile rahim içerisi tekrardan kontrol edilir ve temiz olup olmadığına bakılır. Hasta kürtaj işleminden sonra kısa bir süre içerisinde ayağa kalkarak normal yaşamına dönebilir. Kürtaj sonrasında yaklaşık 20-30 dakika sonra hasta ayağa kalkabilir.

Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Kürtaj işleminden sonra genellikle hastaya kullanması için bir takım antibiyotik ve ağrı kesici ilaç takviyesi yapılır. Hasta genellikle bu işlemin ardından 1 hafta sonra kontrole çağırılır. Aşırı kanama ve aşırı ağrı durumlarında kesinlikle anında doktorunuza başvurmalısınız. 4-5 gün süren hafif ağrı ve en fazla 1 hafta süren az miktarlarda kanamalar olabilmesi normaldir. Bazen kanama sadece 2 günde sürebilir veya hiç kanamaz, bu durumlar normaldir. Kürtajın yapıldığı gün duş ve banyo serbesttir. Kürtaj sonrası kanamalar için tampon kesinlikle kullanmayınız, onun yerine günlük pedleri tercih edebilirsiniz. Aşağıdaki beklenmedik durumlarda kesinlikle doktorunuza başvurunuz;7877

  • Ateşiniz 38 derecenin üzerinde ise
  • Kürtaj sonrası durmayan kanamalarda
  • Kürtaj sonrası kötü kokular ve kanamalarda
  • Kürtaj sonrası kramp ve geçmeyen ağrılar

Kürtaj nasıl yapılır video !

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ