Kulak Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Kulak tıkanıklığı problemi yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen ve oldukça rahatsız eden bir durumdur. Kulak tıkanıklığını açmak için evde uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemlerini sizler için hazırladık.

Kulak Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Kulak tıkanıklığı rahatsızlığı her yaştan insan grubunda görülebilse de özellikle bağışıklık sistemi zayıf çocuklarda daha sık görülebilmektedir. Kulaklardaki tıkanıklık pek çok farklı sebepten oluşabilir ve bu sebeplere bağlı belirtiler gösterebilir.

Bu nedenle kulak tıkanıklığı problemi yaşadığınızda belirtilerini iyi analiz ederek nedenlerine ve kısa süre içerisinde tedavisine ulaşmak oldukça önemlidir. Zamanında tedavi edilmeyen kulak tıkanıklığı problemleri önce enfeksiyon daha sonra da işitme kaybı yaratabilir.

Kulak tıkanıklığına alerjik reaksiyonlar, kulak sıvısının çoğalması, sinüzit, kulak kirinin temizlenirken içeriye itilmesi ya da uçak yolculuğu gibi durumlar neden olabilmektedir.

Kulak Tıkanıklığını Açma Yöntemleri

Uçak seyahati veya asansöre binmek  gibi ani irtifa değişimi yaşayacağınız durumlarda gerçekleşen basınç değişimlerinde kulaklarınız tıkayabilir. Bu tür kulak tıkanıklıklarında her hangi bir cisim ile kulaklarınızı açmak yerine bazı ağız hareketleri ile kulak tıkanıklığını giderebilirsiniz.

Esneyerek Kulak Açma

Kulak tıkanıklığı gibi bir problemle karşılaştığınızda kulak tıkanıklığını gidermek için uygulamanız gereken en iyi yöntemlerden bir tanesi esneme hareketidir. Esnemeyi düşünür ve isterseniz kolay bir şekilde esneyebilirsiniz.

Kulak Tıkanıklığı İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Soğan Suyu ile Kulak Tıkanıklığı Açma

Tıkalı kulakları açmak ve içindeki kirleri boşaltmak için etkili yöntemlerden bir tanesi soğan suyudur. İlk olarak 1 adet soğanı 400 derece fırında 15 dakika bekletin ya da mikrodalga fırın yardımıyla soğanı pişirin. İşlem bittikten sonra soğanı ortadan ikiye bölün ve suyunu sıkarak bir kaba aktarın.

Daha sonra kulak temizliğiniz için soğan suyunu kulağınıza damlatabilir, mikropları öldürebilir ve kirlerden arınabilirsiniz.

Sıcak Su

Sıcak su torbası kulak kirlerini çözmek ve yumuşatmak için oldukça etkilidir. Temiz bir havluyu sıcak su torbasına sardıktan sonra kulağınızı torbaya yaslayın ve bir süre bekletin. Kulağınızda rahatlama olduğunu hissettiğiniz anda kulağınızı çekin ve içini parmaklarınızla temizleyin. Kulak temizliği için yabancı madde kullanmayın.

Zeytinyağı İle Kulak Açma

Kulak kanallarının genel temizliği ve kulak kirlerinin de akıtılması için zeytinyağı oldukça etkilidir. Zeytinyağını cezve ile ısıttıktan sonra bir kaç damla olacak şekilde tıkanıklık hissettiğiniz kulağa damlatınız. Yaklaşık 7 dakika kadar bekledikten sonra serçe parmağınız ile kulaklarınızı temizleyiniz. Bu işlemi kulak tıkanıklığınız giderilene dek ihtiyaca göre günde en fazla 2 olacak şekilde devam ettirebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Nazım dedi ki:

  İşim gereği sürekli arabayla rakımı yüksek yerlere çıkıp tekrardan deniz kenarına iniyorum bu durumda sol kulak tıkanıklığ yapıyor bende her defasında sebebi nedir ne yapmam lazım?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Nazım Bey, ani irtifa değişimlerinde kulakta tıkanma meydana gelmektedir. Bunun en kolay çözümü yolculuk esnasında sakız çiğnemek olabilir. Sağlıklı günler dilerim…

 2. Sermet dedi ki:

  Kulak tıkanıklığı için bitkisel tedavi yöntemi olarak soğan suyunu kullandım anlattığınız gibi cidden çok sağolun bu kadar kısa sürede işe yarayacağını tahmin etmemiştim.

BİR YORUM YAZ