Kuduz nedir?

Köpeklenlerden insanlara bulaşan kuduz en eski virüs hastalıklarından biridir. Kuduz ölüme kadar ilerleyebilen hastalıklardandır. Kuduz belirtlileri ve kuduz hakkında ayrıntılı bilgi hastaniye.com’da.

Kuduz nedir?

Kuduz virüslerle meydana gelen hastalıklardandır. Bakterilerden dolayı meydana gelen hastalıklar antibiyotiklerle iyileştirilebilirken virüsler antibiyotiklerle tedavi edilemez. Virüsten dolayı meydana gelen hastalıklar antiviral ilaçlarla tedavi edilmektedir fakat bu ilaçlardan çok az bulunmaktadır. Geçmişten günümüze kadar devam eden bu virüs en eski virüslerden biridir. Kuduz oluştuğu ilk günden buyana hala tedavisi tam olarak bulunamayan ve ölümlere neden olan hastalıkları arasında yer almaktadır. Kuduz vahşi hayvanların hastalığı olduğundan dolayı genellikle köpeklerde bulunmaktadır. Vahşi dediğimiz köpekler bakımsız sokak köpekleridir. Köpeklerin aşıları yapıldığında ve güzelce bakım yapıldığında hiçbir zararları yoktur.

İnsanlarda kuduz belirtileri nelerdir?

Kuduz nedirKuduzda ısırılma bölgesi çok önemlidir. Tedavi ısırılma bölgesine göre değişiklik göstermektedir. Bölgeye göre tedavi süresi ve tedavi şekli değişiklik göstermektedir. Boyundan aşağıdaki bölgelerdeki ısırmalarda fiziksel hasar fazla olduğundan iyileşme geç olmaktadır. Boyundan yukarıdaki bölgelerdeki dış hasar az fakat iç hasar fazladır. Vücut hücresel hasar görse de iyileşme süresi erkendir. Boyundan yukarı bölgede kuduz erken iyileşirken boyundan aşağıda geç iyileşmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ