Kronik akciğer hastalığı (Kaoh) nedir, nasıl oluşur?

Niğde’den Tülay hanımın sorusu olan kronik akciğer hastalığı nedir ve nasıl oluşur sorusunu bizlere yönelttiler; bizlerde hastamızın bu sorusunu cevapsız bırakmayaraktan cevaplandırıyoruz.

Kronik akciğer hastalığı (Kaoh) nedir, nasıl oluşur?

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı adı verinde kaoh ilk başlarda her hangi bir belirti göstermeksizin ortaya çıkar. Belirgin ve dikkat çekici özellikleri gün yüzüne bir yıl gibi uzun bir süre sonrasında çıkmaktadır. En sık karşılaşılan kronik akciğer hastalığının belirtisi sık sık görülen en nefes darlığı ve de günlük yapılan fiziksel aktiviteler sırasında güçsüz kalınması, süre gelen inatçı öksürük ve hırıltılı solumadır. Kronik akciğer hastalı (KOAH) önlem alınması gerekilen oldukça ciddi bir problemdir. Yapılan araştırmalarda, 2012 yılı istatistiklerine göre, kaoh 3sadece ABD’de yaklaşık 130.000 insanın ölümüne neden olmuştur ve ABD’de en çok ölüme yol açan 3. hastalıktır. Türkiye için bu konuda hazırlanmış bir veri bulunmamaktadır şayet, sigara tüketimi oldukça fazla olduğu düşünüldüğünde KOAH’ın ülkemizde de boy gösteren ciddi problemlerden biri olarak görülebilmektedir.

KOAH  Nasıl Oluşur?

kaoh 4Sigara başta olmak üzere bir takım kimyasal maddeler ve toz, akciğerlerde bulunan hava kanallarının iltihaplanmasına yol açmaktadır. Bu iltihaplanmalar hava kanalları yıllar içerisinde akciğerde kalıcı tahribata ve değişikliklere yol açar. Akciğerler zamanla esnekliğini kaybeder, iyice daralmaya uğrayan hava kanalları git gide tahribata uğramaktadır. Hava kanallarında oluşan bu daralmalar sonucunda nefes darlığı, öksürük, balgam belirtilerin görülmesine yol kaohaçmaktadır. Bu hastalık tüm dünya üzerinde çok sayıda ölümlere yol açmasındaki başlıca neden, kişilerin KOAH belirtilerini sigara içmenin her zamanki, geçici belirtileriyle sürekli olarak karıştırmasıdır. Örneğin İngiltere de 2 milyon KOAH hastası olduğu tahmin edilmektedir ancak KOAH teşhisi koyulan kişilerin sayısı 700.000dir. Hastalığa zamanında doğru müdahale edilmezse akciğerler fonksiyonunu önemli oranda kaybeder, kandaki oksijen azalır ve diğer organlar zarar görmeye başlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ