Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Böbrek yetersizliği kreatinin yüksekliğine neden olurken kas hastalıkları da kreatinin düşüklüğüne neden olmaktadır. Peki kreatinin yüksekliği ve düşüklüğünde vücutta neler olmaktadır? Hepsi hastaniye.com’da.

Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Kreatinin, insan vücudunun özellikle de kaslarımızın ürettiği  ve vücuttan atılması gereken bir maddedir. Böbrekler vasıtasıyla süzülen ve atılan kreatinin maddesinin vücutta hiç bir işlevi bulunmamaktadır.

Kan testi yaptırdıktan sonra çıkan kreatinin değerleri böbreklerinizin genel durumunu simgelemektedir. Bu değerlere göre böbreklerinizin çalışma performansları değerlendirilmektedir. Eğer kreatinin miktarı kanda fazla çıkarsa böbreklerde problem olduğu anlaşılmaktadır.

Kreatinin Normal Değerleri Nelerdir?

Global olarak dünyada kabul görmüş ortalama kreatinin miktarları kadınlarda ve erkeklerde aşağıdakiler gibidir. Ancak bazı laboratuvarlarda bu miktarlarda farklılıklar çıkabileceğini bilmelisiniz.

 • Kadınlar -> 0.6-1.1 mg/dL
 • Erkekler -> 0.7-1.3 mg/dL

Vücuttaki kas kütlesi ani değişimler göstermediğinden dolayı kan içerisindeki kreatinin miktarı genel olarak sabit kalmaktadır.

Kreatinin Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Kreatinin değerleri olması gerekenden çok daha fazla olan insanlar genel olarak vücutlarında rahatsızlık veren bir belirti hissetmediklerini söylemişlerdir. Ancak yine de genel belirtiler aşağıdakiler gibi sıralanabilir.

 • Vücutta halsizlik ve yorgunluk
 • Güç kaybı ve susuzluk
 • Beyin bulanıklığı
 • Nefeste darlık

Kreatinin Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

Eğer yapılan testler sonucunda kreatinin yüksekliği yaşadığınız kanısına varılmışsa doktorunuz mutlaka size gerekli tedavi yöntemini temin edecektir. Ancak sizlerde bu tedavi yönteminde sizlerle paylaşacağımız yöntemleri uygulayarak daha hızlı bir iyileşme süreci yaşayabilirsiniz. Kandaki kreatinin miktarını düşürme yöntemleri;

Bitki Çayları Tüketin

Tarçın, papatya, karahindiba kökü ve ısırgan otundan yapacağınız bitki çatları kandaki kreatinin miktarını düşürmek için oldukça etkilidirler. 1 hafta boyunca her gün 1 bardak seçtiğiniz bitki çayını içerek kreatinin yüksekliğini düşürmeye yardımcı olabilirsiniz.

Bol Bol Sıvı Tüketin – Su İçin

Dehidrasyon dönemine girmiş olduğunuz için susuzluk çekmemeniz gerekmektedir. Günde en az 2.5 litre su tüketmeye özen göstermelisiniz.

Protein Tüketimine Dikkat Edin

Kreatinin seviyesindeki yüksekliğin önemli sebeplerden bir tanesi de vücuda gereğinden fazla protein alınması da olabilmektedir. Kreatinin miktarı düşürülene dek protein yönünden zengin besinlerin tüketimi sınırlandırılarak bir başarı elde edebilirsiniz. Bu noktada doktorunuzun size kreatinin yüksekliği sebebinin proteinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını söylemesi oldukça önemlidir.

Tuz Tüketimini Azaltın

Tuzun içerisindeki sodyum vücutta fazla su tutulmasına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle aşırı tuz tüketme sürekli idrara çıkma ve kreatinin miktarında yükseklik gibi problemlere neden olmaktadır. Eğer yüksek bir kreatinin miktarına sahip iseniz, hazır fast food yiyecekler, kızartmalar ve yüksek yağlı besinlerden uzak durmanızda oldukça önemlidir.

Kreatinin Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Vücuttaki kasların temel taşı konumunda bir molekül olan ” kreatin ” her gün vücutta işlem görmektedir. Bu molekülün %2’si kreatinin maddesine dönüştürülerek vücuttan atılmaktadır. Bazı zamanlarda bu oranda değişimler yaşanabilir ve kreatinin miktarında aşırı düşüklükler görülebilir. Bu durumun temel sebepleri aşağıdakiler gibi sıralanabilir;

Azalan Kas Kütlesi

Kreatinin maddesi kaslardan çıkan atık bir madde konumundadır. Eğer vücuttaki kas kütlesi çok azalırsa doğal olarak atık olarak çıkacak kreatinin miktarı da çok düşük olacaktır. Bu da bazı kas hastalıklarının habercisi olabilir.

Karaciğer Rahatsızlıkları

Kreatinin üretiminde karaciğer oldukça önemlidir. Eğer çok üzün süreler boyunca kreatinin seviyenizde düşükler görülüyorsa karaciğer hastalıklarından birine yakalanmış olabilirsiniz.

Fazla Sıvı Tüketimi

Çok aşırı su içmek kanda inceltici etki yaratacağından testler sonucunda kreatinin miktarında düşüklük göze çarpacaktır. Bu durum oldukça nadirdir.

Gebelik

Gebelik dönemindeki kadınlar diğer kadınlara göre normalde yüzde 30 civarında daha fazla kreatinin salgılamaktadır. Ancak 3. ve 6. aylar arasında gebe kadınlarda kreatinin seviyesinde düşüklükler göze çarpmaktadır.

Protein Fakiri Beslenme

Metabolizmadaki azotlu bileşik ya da proteinlerin bölünmesinden kreatinin ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle eğer kreatinin miktarında düşüklük görünüyorsa protein içeren besinler yönünden fakir beslendiğiniz anlamına gelebilir.

Yaşlılık

İlerleyen yaşlara bağlı olarak kandaki kreatinin miktarında düşüşler göze çarpabilir. Bu durumun ana sebebi ise yavaşlayan metabolizma ve azalan kas kütlesidir. İleri yaş insanlarda hormonal dengelerin yitirilmesi metabolizmada yavaşlamalar oluşur. Bu nedenle ileri yaş insanlarda kreatinin düşüklüğü normaldir.

Kreatinin Düşüklüğü Nasıl Yükseltilir?

Yaptırdığınız testler sonucunda, eğer kreatinin düşüklüğü gibi bir problem ile karşılaşmış iseniz, doktorunuz size gerekli tedavi yöntemlerini uygulayacaktır. Eğer düşük kreatinin seviyesine rağmen vücudunuzda her hangi bir sağlık problemi oluşmuyorsa, başvurduğunuz doktor, kreatinin miktarını yükseltmek için tedavi yöntemleri uygulamayabilir.

Bunun yanı sıra düşük kreatinin miktarını yükseltmek için düzenli body building yapılabilir ve kas kütlesi kazanılabilir. Kas kütlesi kazandıkça kandaki kreatinin miktarı yükselecektir. Ayrıca kullandığınız bazı ilaçlara da dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu ilaçlar yan etki olarak kandaki kreatinin miktarını düşürücü etki yapabilir. Doktorunuza danıştıktan sonra ilacı bırakarak kreatinin miktarını yükseltebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Salih dedi ki:

  Hocam selamlar son testimde kreatinin miktarım 2.1 çıktı normal midir? Kreatinin kaç olursa diyalize girilir hocam bilgi verir misiniz?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Salih Bey, erkeklerde normal kreatinin değerleri 0.7-1.3 mg/dL arasındadır. Sizinki biraz fazla çıkmış ancak genel olarak 4.1 ve üstü hastalar diyalize girmektedir.

BİR YORUM YAZ