Koltuk Altı Ter Kokusu Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

Özellikle de sıcak havalarda çok daha fazla karşılaşılan koltuk altı ter kokusu kişinin hem kendisine hem de çevresine rahatsızlık vermektedir. Koltuk altı ter kokusunu önlemenin yöntemlerini sizlerle paylaşıyoruz.

Koltuk Altı Ter Kokusu Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

Vücut, ortam sıcaklığına göre kendisini endeksleyen otomatik yapıda bir metabolizmaya sahiptir. Vücut ısısını dış ortama göre ayarlamak için metabolizmanın uyguladığı yöntem ise terlemedir. Bu terleme sırasında insan vücudundaki zararlı toksin yapısındaki maddeler atılmış olur. Ayrıca dışarıdaki sıcaklık çok yüksek olduğu zamanlarda vücut sıcaklığını düşürmek için doğal radyatör olarak terleme yöntemini kullanır.

Fazla heyecan ya da aşırı stres gibi durumlarda kalpten pompalanan kan hızı da artış gösterdiğinden vücuttaki terleme seviyesi üst noktalara ulaşmaktadır. Kimi zamanda herhangi bir sıcaklık ya da aktivite içerisinde bulunmasanız bile terleme problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Böyle bir durumun sebebi ise hiperhidroz (ter bezlerinde bozukluk) olabilir.

Eğer olması gerekenden çok daha fazla koltuk altı terleme problemi yaşadığınızı hissediyorsanız, bu durumum ana nedeni ter bezlerinizin fazla aktif olmasından kaynaklanabilir. Ayrıca yanlış ve dengesiz beslenme koltuk altı ter kokusuna neden olabilir. Obezite gibi yüksek kilo problemi yaşayan insanlarda da ter bezleri bozukluğu ve koltuk altı ter kokusu problemleri görülebilmektedir.

Bazı insanlarda ise koltuk altı ter kokusunun nedeni kullanılan bir takım ilaçlar olabilir. Böyle bir durum içerisinde bulunduğunuzu hissediyorsanız uzman bir doktorla mutlaka görüşme yapmalısınız. Kimi insanlarda ise koltuk altı ter kokusu kalıtsal özellikler sonucu genetik yapıdan oluşabilir. Kilo problemi ya da farklı ilaçlar kullanımından kaynaklanan bir durum olmadığını düşünüyorsanız kalıtsal yönü göz önünde bulundurarak doktora başvurabilirsiniz.

Koltuk Altı Ter Kokusu Nasıl Önlenir?

Koltuk altlarınızı düzenli yıkayın

Düzenli olarak yıkayacağınız koltuk altı bölgesi için bir süre sonra ter kokusundan arınmış olacaksınız. Koltuk altı bölgesini sabunlarken köpürttükten sonra masaj yaparak uzun uzun yıkayın. Koltuk altı bölgesi için doğal temizleyicileri kullanmaya özen gösterin. Çünkü doğal olmayan temizleyiciler gözenekleri kapatıp daha çok terlemenize neden olmaktadır.

Koltuk altı bölgesinde kalıntı bırakmayın

Koltuk altı ter problemi için kullandığınız ürünlerin kalıntılarının orada kalmasına izin vermeyin. Kullandığınız gün en geç 12 saat içerisinde duş olarak kalıntıları uzaklaştırın. Ayrıca koltuk altı ter kokusu için uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerden bir tanesi; alkol ve sirke karışımından elde edeceğiniz sıvıyı bir bez yardımı ile koltuk altına sürebilirsiniz. Düzenli olarak kullandığınızda koltuk altı ter kokusunu önleyecektir.

Koltuk altı ter kokusuna karşı kıyafetlerinize dikkat edin

Giysilerinizi satın alırken mutlaka malzeme yapısını da göz önünde bulundurun. Bazı kıyafetler ter yapmaya ve terinizin kötü kokmasına neden olmaktadır. Giysilerle ilgili bir başka dikkat etmeniz gereken nokta ise; giyindiğiniz de hava ile temasın kesilmemesidir. Hava ile teması kesen sıkı kıyafetler daha çok terlemenize ve o bölgedeki bakterilerin artarak terinize kötü kokular vermesine neden olacaktır. Pamuklu giysileri kullanmayı daha çok tercih etmelisiniz.

Koltuk altı ter kokusunu önlemek için sağlıklı beslenin

Sağlık açısından yararlı besinler tükettiğiniz sürece vücudunuz da bakteri ve mantar türü zararlı maddelerin barınması da zorlaşacaktır. Vitamin ve mineral yönünden zengin, doğal antioksidan etkisi yaratan besinler tüketerek ter kokusuna neden olan zararlı maddeleri vücudunuzdan uzaklaştırabilirsiniz.

Koltuk altı tüylerinizi alarak koltuk altı ter kokusunu önleyin

Koltuk altı tüyleri alınmadığı zamanlarda içerisinde daha fazla bakteriye ev sahipliği yapacak bir ortam hazırladığından dolayı kötü kokulu koltuk altı terine neden olur. Bu nedenle çok uzamadan keseceğiniz koltuk altı tüyleri ile ter kokusunu önleyebilirsiniz.

Koltuk Altı Ter Kokusunu Önlemek İçin Bitkisel Kürler

Koltuk altı ter kokusunu önleyen karbonat ve limon

Karbonat içerisindeki enzimlerle birlikte koltuk altı ter kokusuna neden olan zararlı maddeleri öldürürken limon içerisindeki antioksidan yapıyla hem zararlı maddelerle mücadele eder hemde cilt temizliğini sağlar. 1 yemek kaşığı karbonat ve 1 adet sıkılmış limonu 1 kase içerisinde iyice karıştırın. Karışımı koltuk altı bölgesine uyguladıktan sonra 20 dakika kadar bekletin. Ilık su ile duş aldıktan sonra durulanın. Koltuk altı ter kokusu problemini önlediğinizi hissettiğiniz zamana dek bu uygulamaya devam edin.

Koltuk altı ter kokusunu yok eden dağ kekiği ve biberiye

Bu malzemelerden elde edeceğiniz karışım yüksek antioksidan etki yaratarak kötü kokulara neden olan bakterileri kısa sürede öldürür ve kokusuz bir koltuk altına sahip olmanızı sağlar. 1 yemek kaşığı dağ kekiği, 1 yemek kaşığı biberiye ve 1 adet sıkılmış limonu karıştırarak kıvam almasını sağlayın. Bu karışımı koltuk altına sürdükten sonra 30 dakika bekleyin ve ılık su ile duş aldıktan sonra durulanın. Bu kürü koltuk altı ter kokusu probleminiz giderilene kadar uygulamaya devam edin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Ahsen dedi ki:

  11 yasında yeni ergenliğe girmiş olan kızımın aşırı terleme sonucu kotu koku sorunu var. Doğal yolla nasıl bu sorunu çözebiliriz.

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Ahsen Hanım, makalemizde belirttiğimiz yöntemler ter kokusunun önlenmesine yardımcı olacaktır. Ancak kesin çözüm için endokronoloji bölümüne gösterilmesinde fayda vardır.

   1. ahsen dedi ki:

    Teşekkürler.

 2. Yasin dedi ki:

  Aşırı terlememin önüne geçemiyor ve bunun akabinde oluşan kötü kokuları bir türlü önleyemiyorum hocam bu yüzden arkadaş ortamımdan bile uzak duruyorum. Koltukaltı ter kokusu için bitkisel çözüm öneriniz varsa bekliyorum hocam.

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Yasin Bey, koltukaltı ter kokusunu önlemek için size bir bitkisel çözüm önerisi vereceğim. 2 damla çay ağacı yağını 1 yemek kaşığı su ile karıştırdıktan sonra losyonunuzu elde ediyorsunuz. Daha sonra bu losyonu koltuk altına sürerek ter kokusundan kurtuluyorsunuz. Sağlık günler…

BİR YORUM YAZ