Kolesterolü Yükselten Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir?

Düzensiz ve sağlıksız şekilde tüketilen bir çok besin yüksek kolesterol rahatsızlığına neden olabiliyor. İçerisinde yüksek oranda kolesterol miktarı bulunduran tüm yiyecekleri sizler için araştırdık.

Kolesterolü Yükselten Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir?

Hormonların çoğalabilmesi ve hücrelerin düzenli bir şekilde işleyişe devam edebilmeleri için bütün hayvanların kanında var olan kolesterol, streoid bazlı bir yağ çeşididir. Kolesterol eksikliği (düşük kolesterol) bazı problemlere yol açabilir ancak toplumda çok nadir olarak rastlanılan bir rahatsızlıktır. İnsan vücudu, kolesterolü kendi üretebildiği için dışarıdan kolesterol ihtiyacı duymamaktadır.

Dışarıdan tükettiğimiz ve vücudumuza fazla gelen kolesterol, kısa süre içerisinde damarlarda ve kalpte görülecek rahatsızlıkların zeminini hazırlamaktadır. Ayrıca dışarıdan aldığımız kolesterol, sadece hayvansal besinlerde bulunduğundan dolayı, çok sık hayvansal gıda tüketen insanlarda diğerlerine göre kolesterol yüksekliği daha çok görülmektedir.

Yapacağınız küçük bir check up ile kolesterol değerlerinizi öğrenebilirsiniz. Eğer check up sonucunda kolesterol değerleriniz çok yüksek çıkmışsa düzenli ve sağlıklı bir beslenme programı ile yükselen kolesterolü düşürebilirsiniz.

Birazdan sizlerle paylaşacağımız içerisinde yüksek miktarda kolesterol bulunduran besinleri tüketmekten kaçınarak yüksek kolesterolü önleyebilirsiniz. Uzman bir diyetisyen yardımı ile yüksek kolesterole karşı tüketmemeniz gereken besinlerin daha detaylı listesini öğrenebilirsiniz.

Kolesterolü Yükselten Besinler

Yumurtanın sarısı: 1234 mg kolesterol miktarını sadece 100 gramında bulunduran yumurta sarısı diğer gıdalar arasında kolesterol miktarı en yüksek yiyecek unvanına sahiptir. Vücudun günlük kolesterol ihtiyacının %75 ini sadece bir adet yumurta sarısı karşılamaktadır.

Karaciğer çeşitleri: Kolesterolün ana üretim merkezi karaciğer olduğundan dolayı tükettiğimiz hayvan karaciğerlerinde de yüksek oranda kolesterol bulunmaktadır. 100 gram kadar karaciğer tükettiğinizde günlük ihtiyacınızın neredeyse iki katı kolesterol almış olursunuz.

Tereyağı: Tereyağını sadece kahvaltılarda tüketiyoruz gibi bir algı yaratıp bu maddeyi dikkate almamak yersiz olacaktır. Çünkü çevremizde hazır olarak tükettiğimiz gıdaların bir çoğunda tereyağı bulunmaktadır. 100 gramında günlük kolesterol ihtiyacımızın %70’ini kadar kolesterol bulunduran tereyağı bu konuda dikkat edilmesi gereken bir besindir.

Karides: İyi bir protein alternatifi olmasına rağmen yüksek kolesterol miktarına sahip olduğu için karides tüketirken dikkatli olmanızı öneririz. Karidesin 100 gramı günlük kolesterol ihtiyacının %60’ını karşıladığından dolayı tükettiğiniz günlerde diğer yiyeceklerinize mutlaka dikkat etmelisiniz.

Kahvaltılık yiyecekler: Tam yağlı peynir çeşitleri, yumurta sarısı, sucuk, sosis ya da salam gibi yüksek kolesterollü kahvaltılık malzemeleri tüketmek yerine az yağlı süt ürünleri, salatalık çeşitleri, bal ve yumurta beyazı gibi kolesterol oranı düşük besinleri tüketmelisiniz.

Yağ oranı yüksek balıklar: Omega-3 yağ asitleri insan vücudu tarafından üretilmeyen ve ihtiyaç duyulan bir maddedir. Fakat tüketirken ölçülü olmak ve yeteri kadar beslenmek çok önemlidir. Çünkü özellikle de derin deniz balıkları diğer balıklara göre fazla tüketildiğinde kandaki kötü kolesterol miktarını artırmaktadır.

Tam yağlı peynir: Protein bakımından zengin içeriğe sahip olsa da fazla tüketilen yağlı peynir çeşitleri kandaki kötü kolesterolü artırmaktadır.

Bu besinlerin yanı sıra, dana böbreği, derin deniz balıkları, havyar çeşitleri, kuzu dalağı, tavuk taşlığı, sığır dalak, ıstakoz, karides, yengeç çeşitleri, yağlı krem peynirler, dondurma, sığır, kuzu, ördek, dana, kaz ve tavuk ciğeri gibi besinler diğer yiyeceklere göre içerisinde yüksek kolesterol bulundurmaktadır.

Kolesterolü Yükselten İçecekler

Kahve: Kahve içerisinde kafein haricinde bir çok kimyasal madde bulunmaktadır. Kafestol’da bu maddelerden bir tanesidir. Kafestol maddesi kahvenin yağ içeren kısmında bulunur ve kötü kolesterol seviyesini artırıcı etkilerde bulunabilir. Bu nedenle fazla kahve tüketimi kandaki kötü kolesterol miktarını artırarak zararlı etkiler yaratabilir.

Siyah çay: Tüketildiğinde kafein etkisi yaratan siyah çay, normalin üstündeki tüketimlerde vücuttaki trigliserit oranını azalttığından dolayı kandaki kötü kolesterolü yükselten bir etkiye neden olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle çok fazla çay tüketen ve kötü kolesterol yükselişine meyilli olan insanların dikkatli olması gerekmektedir.

Yağlı süt: Bilindiği üzere kolesterol hayvansal gıdalarda bulunmaktadır. Yağ oranı yüksek süt çok fazla miktarlarda uzun süre tüketildiğinde kandaki kötü kolesterol miktarında artışa neden olabilir. Bu nedenle az yağlı ya da yağsız süt tüketimi daha faydalı olacaktır.

Sizlerle paylaştığımız besinler kolesterol oranı yüksek yiyecek ve içeceklerdir ancak bu besinler vücudun ihtiyacı olan mineral ve vitaminleri de bünyelerinde barındırmaktadır. Bu nedenle bu besinleri düzensiz ve sağlıksız bir şekilde tüketmek yerine, düzenli ve sağlıklı bir beslenme programı eşliğinde haftanın belli günlerine pay ederek tüketmek vücudunuz için en sağlıklı karar olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Beren dedi ki:

  Merhabalar ben kilo 18 yaşında 1.70 boy ve 45 kiloyum çok zayıfım. Ancak son 1.5 ayda pilav, ekmek ve makarna gibi yüksek karbonhidrat besinler tüketiyorum ve şuan 50 kilo oldum. Yani makarna gibi yiyecekler kolesterol yapar mı?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Beren Hanım, yüksek karbonhidrat beslenirken düzenli spor yapmayı da ihmal etmemelisiniz. Makarna kolesterol yapmaz. Gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

 2. Polat dedi ki:

  Arkadaşlar ben çok sık çay içiyorum günde en az 15-20 bardak çay içiyorum acaba çay kolesterolü yükseltir mi?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Polat Bey, siyah çayın kolesterolü yükseltmenin aksine kolesterolü düşürücü etkisi bulunmaktadır. Ama tabi ki günde 5-6 çay bardağından fazla içmekte yan etkilere neden olabilir.

BİR YORUM YAZ