Kolesterol testi nasıl yapılır?

Tokat’tan Bilal beyin sorusu olan kolesterol testi nasıl yapılır sorusuna yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen verilerle bu yazımızda cevap veriyoruz.

Kolesterol testi nasıl yapılır?

Kolesterol, hücre yapısının oluşturulmasında kullanılan, hormon ve enerji üretimine katkıda bulunan, balmumuna benzer biraz katı bir yağdır. Vücudumuz, ihtiyaç duyduğu miktarda kolesterol üretebilmektedir, aynı zamanda tükettiğimiz gıdalardan da ek olarak kolesterol alırız. Kolesterol fazlası (yüksek kolesterol), kolesterolün yapısı nedeniyle bir süre sonra damarlarda birikme göstererek zaman içerisinde damarda plaklar oluşturmaktadır. Yüksek kolesterol tek başına bir hastalık değildir ancak, damarları etkilemesi kolesterol 2nedeniyle başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere hayati tehlike oldukça önemli hastalıklara neden olabilmektedir. Bu yüzden bu duruma karşı kesinlikle bir önlem alınması gerekmektedir.

Kolesterol Testi Sonuçları

kolesterol 5Yapılan kan testleri sayesin de düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL kolesterol) ve yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL kolesterol) seviyelerinin ölçümlerinden sonra çıkan sonuçlara göre kolesterolünüzün yüksek olup olmadığına teşhis konur. Aşağıda verilen oranlar Hacettepe üniversitesi tarafından verilen normal ve yüksek kolesterol oranlarıdır.kolesterol 1

Test sonuçlarında;

180 mg/dL arzu edilen kolesterol seviyesi, 180-230 mg/dL sınır seviyesi ve 230 mg/dL yüksek kolesterol olarak tescillenmektedir. Kolesterolünüzün ne kadar yüksek çıktığında, beslenmenize dikkat etmek veya ilaçla tedavi seçeneği gibi doktorun uygulayacağı tedavi yöntemleri oldukça büyük bir önem taşıyacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ