Kızamık Belirtileri Nelerdir, Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Kızamık hastalığına yakalanan çocukları için anne-babalar bir hayli endişelenmektedir. Kızamık hastalığı geçiren çocuğunuz için uygulayabileceğiniz tüm yöntemleri sayfamızda bulabilirsiniz.

Kızamık Belirtileri Nelerdir, Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Döküntülü bir hastalık olan kızamık, çok eski çağlardan beri görülebilen bir çocukluk hastalığıdır. Solunum ya da temas yolu ile direkt olarak bulaşabilen bir hastalık olan kızamık, aşısız bir çocuğa bulaştığında ölümle sonuçlanabilecek kadar tehlikelidir. 3-4 gün içerisinde yükselen ateşle birlikte kendini gösteren kızamık, kuru öksürme, burunda akıntı ve pembeleşen göz reaksiyonlarıyla belirtilerine devam eder.

Ağız içerisinde çıkan beyaz nokta şeklindeki sivilceler de bir başka belirtisidir. Bir kaç gün geçtikten sonra ise, cilt üzerinde küçük kırmızı kabartılar meydana gelir ve yüz başta olmak üzere yavaş yavaş tüm vücuda yayılarak ilerler.

1 hafta içerisinde kırmızı kabarcıkların döküntüsü sonlanmaya başlar. Kızamık nedeniyle görülen bulgular hastalıktan 7-10 gün önce başlar ve yaklaşık olarak 11-14 gün içerisinde son evresine girer. Bu evrede döküntüler başlangıçtaki gibi soluklaşır.

Kızamık hastalığının erişkinlerde görülmemesi, çocukluk çağında kızamık hastalığını yaşamış ve kızamığa karşı vücutlarının bağışıklık kazanmasına bağlı bir durumdur. Eğer kişi çocukluğunda kızamık geçirmemişse, çok ileri yaşlarda bile kızamık hastalığına yakalanabilir.

Kızamık İçin Tanı Nasıl Koyulur?

Kızamık hastalığı için kendini gösteren bulgular, kızamığa özel bir durum göstermemektedir. Çeşitli enfeksiyonlar sonucu bu belirtiler ortaya çıkabilir. Fakat kırmızı kabarcıkların dökülmeye başladıktan sonraki zamanlar, kızamığa tanı koyabilmek için önem arz etmektedir. Kabarcıklar dökülmeye başlamadan kesin olarak kızamık tanısı koymak doğru olmayabilir. Meydana gelen kırmızı kabarcıklar kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bunun yanı sıra ağız içerisinde rastlanan bulunan beyaz leke şeklindeki sivilceler başka bir enfeksiyonun belirtisi değildir. Ağız içerisindeki bulgular da kızamık tanısı için önemlidir.

Kızamık Belirtileri Nelerdir?

Kızamığın görülen ilk belirtilerini; yükselen ateş, kuru öksürük, burunda akıntı, göz ağrısı, kızarıklık ve halsizlik olarak sıralayabiliriz. Bir kaç gün içerisinde deri üzerinde kırmızı kabarcıklar görülür. Bu kabarcıklar ilk olarak yüz bölgesinde kendini gösterir ve vücudun diğer kısımlarına yayılarak 1 hafta kadar devam eder. Kızamık hastalığına yakalanan çocukların çok az bir kısmında farklı şikayetlere rastlanmıştır. Bu şikayetleri; kulakta iltihap, diare ve zatürre olarak sıralayabiliriz. Bu tür problemlerle karşılaşırsanız mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. Çok çok nadir olarak bir başka belirti ise beyinde iltihaplanmaların görülmesidir. Kızamığın diğer belirtilerini de aşağıdakiler gibi sayabiliriz.

 • Gıcık haline gelen kuru öksürükler
 • Burunda akıntı ve gözlerde yaşarma
 • Soğuk hava varmış gibi titremeler
 • Ateş basması
 • Bademciklerin iltihaplanarak şişmesi
 • Gün ışığından rahatsız olmak
 • Ağız içi beyaz leke ya da sivilceler
 • Deri üzerinde kırmızı kabacıklar

Kızamık Neden Olur?

Selamlaşma, tokalaşma ve kişisel iletişim, kuru öksürük ya da şiddetli hapşırık sonrası yayılan mikroplu hava ve tükürükler, AIDS nedeniyle bağışıklık sisteminin zayıflaması ya da A vitamini eksikliği kızamık nedenlerindendir. Kızamık her yaştan insanlarda, aşısız çocuklarda, kreş ve ilkokul öğrencilerinde, uluslararası seyahat içerisinde bulunanlarda, sağlık ocağı ya da hastanelere çalışanlarda görülebilir.

Kızamık Nasıl Bulaşır?

Kızamık hastalığının bulaşmasına ve kırmızı kabarcıklar çıkarmasına neden olan mikrop ilk olarak ağız bölgesine ve burun içindeki çeşitli noktalara ulaşır. Bu sırada kişi konuşurken, hapşırırken ve öksürürken çevresine ve havaya kızamığa neden olan mikrobu yaymaya başlar. Çevresindeki insanlar nefes alıp verme işlemi sırasında bu mikrobu ağız ve burun iç kısımlarına yerleştirerek kızamığı bulaştırmış olur.

Kızamık Aşısının Önemi Nedir?

Kızamık aşısı bulunmadan önce, yıl boyunca yaklaşık olarak 450 bin adet kızamık hastalığı oluyor, hemen hemen 440 kişi de kızamık hastalığı nedeniyle vefat ediyordu. Kızamık aşısı tüm dünyaya yayıldıktan sonra kızamık aşısı öncesi döneme bakıldığında kızamık hastalığına karşı %98 oranında ölüm sayısında azalma görülmüştür.

Kızamık aşısı içerisinde atenüe virüsü bulunur ve vücuda enjekte edildiğinde antikorlarımız tarafından algılanarak bu virüse karşı bağışıklık kazanmamız sağlanmaktadır. Kızamık aşısı yapıldıktan sonra ömür boyu koruma sağlama devam eder. 2 doz şeklinde yapılan kızamık aşısının ilk dozu; 18.ayda, 2. dozu ise 4 ile 6 yaş arasında uygulanır.

Kızamık Nasıl Geçer?

Kızamığa neden olan virüsü direkt olarak yok edecek bir bileşen olmadığından dolayı herhangi bir ilaç tedavisi uygulanmaz. Kızamık hastalığı görüldüğünde semptomları hafifleten tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Kızamık hastalığı vücut direncini aşağılara çeken bir rahatsızlıktır. Dengesiz ve kalitesiz yemek tüketen çocuklarda sonu ölümlere kadar varabilecek ciddi problemler yaratabilir.

Bu nedenle kızamık hastası olan çocuğunuzun yatağında güzelce istirahat etmesini sağlayın ve bir başka bulaşıcı hastalığa sahip kişilerle yaklaşmasına kesinlikle izin vermeyin. Direkt olarak bir ilacı bulunmadığından dolayı kızamık olan çocukların bol bol dinlenmesi ve sağlıklı bol mineral-vitaminli gıdalarla beslenmesi gerekmektedir. Bu şekilde gerekli bakımlar yapıldığın yaklaşık 10 gün içerisinde kızamık hastalığı geçer.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Kerem dedi ki:

  Bol bol kızamık evresinde çocuklarınıza su tüketmesini sağlayınız

 2. Özlem dedi ki:

  Naz hanım çok doğru söylüyorsunuz dut kızamığa karşı birebir etkili bir meyve

 3. Naz dedi ki:

  Dut metabolizmanızı güçlü tutacağından kızamık oluşumununda önüne geçebilecektir.

 4. Mehmet dedi ki:

  Benim çocuk çıkarmıştı kızamı ahududu önerdiler bana denedim etkilerini azalttı kızamığın

BİR YORUM YAZ