Kişnişin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Son yıllarda tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de popülerlik seviyesi artan ve sofralarımızı süslemeye başlayan kişniş bitkisi hakkında merak ettiğiniz her şeyi sizler için hazırladığımız yazıda bulabilirsiniz.

Kişnişin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Maydanoz familyasından bir bitki olan kişniş, genel olarak Akdeniz ikliminin yaygın olduğu bir çok yerde yabani ve kültür bitkisi olarak yetişmektedir. Boyları ortalama 55-65 cm kadar olan ve yıllık yetişen bir bitkidir. Gövde yapısı yuvarlak kesitli, boylamasına ise oluklar şeklinde çizgili, soluk yeşil ve dallara ayrılan yapıdadır.

Bitkinin alt ve üst yaprakları farklı görünümdedir. Alt yaprakları tıpkı maydanoz yaprakları gibidir. Hafif tüylüdürler ve çok kötü bir kokuya sahiplerdir. Bol güneşi seven kişniş bitkisi sonbahar mevsiminde ekilerek üretimi yapılmaktadır. Kişnişin tohumunu taşıyan meyvesi tanen, nişasta, şeker, sabit ve uçucu yağlar içermektedir.

Uçucu yağında yüksek oranlarda coriandrol ile düşük oranda geraniol asitleri bulunmaktadır. Kişniş tohumları kurutulduktan sonra baharat şeklinde yemeklerde ve daha birçok yerde kullanılmaktadır. Bazı yörelerde kişnişin yaprakları salata ve et yemeklerinin üzerine atılarak kullanılmaktadır. Gövdesi de sebze gibi pişirilerek yenilebilir. Şimdi hep birlikte kişniş bitkisinin faydalarına göz atalım.

Kişnişin Faydaları Nelerdir?

Kişniş Hafızayı güçlendirir: Kişniş içerisindeki yüksek antioksidan miktarı ile kandaki toksinleri temizleyerek kalbin daha sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır. Daha sağlıklı çalışan bir kalp kanın tüm vücuda rahat ve dengeli pompalanmasını sağladığından dolayı kan ve kan içerisindeki oksijenler beyine daha fazla ulaşacak, beyin hücrelerinin yenilenme hızı ve korunma gücü artacağından hafıza için kişniş faydalıdır.

Kişniş mideyi iyileştirir:  Vücuda girebilecek tüm tehlikeli virüs, bakteri ve mantarlara karşı kişniş içerisinde bulunan antioksidan yapıyla vücuttaki antikorların gücünü artırır ve mide hastalıklarına neden olan mikropları kısa süre içerisinde yok ederek mideye fayda sağlar. Daha sağlıklı bir şekilde çalışan mide ile birlikte sindirim sistemindeki bozuklukların önemli bir kısmının önüne geçilmiş olur.

Kişniş tüketildiğinde iştah açar: Kişniş zengin besin ögeleri ile birlikte vücudun tüm mineral ve vitamin isteğine karşılık vererek organizmaları uyarır ve iştah açıcı bir özelliğe kavuşturur. İyileşmek ya da daha güçlü olan organizmalar besin takviyesi isteyeceğinden, açlık olarak bunu bize hissettirir ve iştahımızda artış yaşanır. Tam da bu nokta da dengeli ve sağlıklı beslenme ile genel sağlığımızı üst noktalara getiren kişniş çok faydalıdır.

Kişniş cinsel gücü artırır: Kişniş bitkisi vücuttaki tüm organizmaların dengeli ve sağlıklı beslenmesini sağlamasının yanı sıra özellikle de ilerleyen yaşlar ile birlikte gelen cinsel iktidarsızlık ya da cinsel isteksizlik gibi konularda vücuda uyarıcı etki yaparak eski formunuzu kazanmanız için faydalı olur.

Kişniş sık görülen adeti düzenler: En eski çağlardan beri kadınlarda adet düzenleyici olarak kullanılan kişniş bitkisi, kadınların hormonal düzenlerini sağlayarak sık adet problemlerini gidermektedir. Bu nedenle kadınlar için kişniş faydalı olmaktadır.

Kişniş cilt hastalıklarına iyi gelir: Kişniş bitkisi içerisindeki özel maddeler ile birlikte cildin yenilenmesini hızlandırır ve cildi oluşturan hücrelerin daha sıkı yer almasını sağlamaktadır. Ayrıca kişniş içerisinde, linoleik, cineol, ve anti artrit etkiler bulundurduğundan dolayı ciltte bulunan mantar ya da egzama gibi hastalıklara karşı cildi korur ve fayda gösterir.

Kişnişin Zararları Nelerdir?

  • Uzun süreli karaciğer rahatsızlıkları yaratacağından kişniş zararlı olabilir
  • Bazı insanların kişniş bitkisine karşı alerjisi bulunabilir
  • Gebelikte ve emzirme döneminde kişniş kullanmak sütü kesebilir
  • Olması gerekenden fazla tüketilen kişniş boğaz kuruluğuna neden olabilir
  • Fazla kullanılan kişniş bitkisi güneş yanıklarından daha çabuk etkilenmenize sebep olur
  • Gereğinden fazla kullanılan kişniş diyabet hastaları için zararlıdır
  • Çok uzun süreli kişniş kullanım sonucunda ise eklem ağrıları başlayabilir.

Kişniş Bitkisi Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Kişniş bitkisinin tohumu, turşular, çörekler, sosis ve körili soslarda kullanılabilir. Tohumunu ezmeden çorba sebze yemeklerine ekleyebilirsiniz. Yine tohumunu kaynatarak çay elde edebilirsiniz.

Kişnişin yaprakları ise güveç, sos ve salatalara koyulabilir. Gövdesini ise fasulye yemeği ya da çorbalarla birlikte pişirebilirsiniz.

Kişniş bitkisinin kökünü ise diğer sebzeler gibi pişirip yenilebilirken, kişnişten elde edilen tozu ise bal ile karıştırıp tüketebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ