Kimler kalp krizi riski altında

Ülkemizde ve tüm dünya da kalp krizinden ölenlerin sayısı milyon ve milyarları bulmaktadır. Bu yüzden kalp krizi hakkın da bilinçlenmek oldukça önemli olduğundan kimler kalp krizi riski altındadır sorusunu sizlerle paylaşıyoruz.

Kimler kalp krizi riski altında

Şimdi sizlere bu yazımızda kimler hangi bireyler kalp krizi tehlikesi altında olduğundan bahsedeceğiz. Ülkemizde olsun dünya üzerinde olsun kalp krizinden ölenlerin oranı azımsanmayacak kadar fazladır. Yıl içinde kalp krizinden ölenlerin sayısı milyonlar milyarları bulmaktadır. Bu yüzden büyük önem verilmesi dikkat edilmesi gerekmektedir. Kalp krizleri genetiksel olduğu için aileden aileye geçeceğinden bütün ailede görülme riski olabilir. Ailesinde kalp problemleri olanların gereken tahlilleri ve tetkikleri yaptırarak bir yerden kalp krizi3önlem almaya başlamaları hayat kurtarabilmektedir. Sizlere bu yazımızda hangi bireylerin kalp krizi riskinde olduğundan bahsedeceğiz. Sizlerde eğer bu sınıftaysanız paniğe kapılmadan gereken önlemi almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Kalp krizi riski altında ki bireyler

kalp kriziBirçok faktör damar tıkanıklığı ve dolayısıyla kalp krizi riskini arttırmaktadır. Bu risk faktörlerinin çoğu önceden önlem alınır ise kontrol altına alınabilir.

  • Aşırı sigara kullananlar
  • Yüksek tansiyonu olanlar
  • Yüksek kolesterolü olanlar
  • Aşırı ve fazla kiloları olanlar
  • Sağlıksız ve düzensiz beslenenlerkalp krizi 1
  • Sürekli oturak hayat sürenler
  • Kan şekeri yüksek olanlar

Bu risk faktörlerinden bazıları (yüksek tansiyon, aşırı kilo ve yüksek kan şekeri) genellikle bir arada görülür ve buna “metabolik sendrom” denir. Metabolik sendrom yaşayanlar diğer kişilere göre oranla görülme riski bir o kadar fazladır. Yukarıdaki tüm faktörler doğru beslenme, düzenli egzersiz, kilo kaybı ve sigarayı bırakma ile gibi kontrol altına alınabilmektedir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ