Kilo Aldıran Hastalıklar Nelerdir?

Aşırı kilo alımına dengesiz beslenme, hareketsiz bir yaşam tarzı gibi faktörlerden sonra bir takım hastalıklar da önemli rol almaktadır. Sizler için kilo almanıza neden olan hastalıkları bir araya getirdik.

Kilo Aldıran Hastalıklar Nelerdir?

Fazla kilolu olmak sadece fiziksel bir problem değil, altın pek çok farklı hastalığın yatabileceği ciddi bir problemdir. Düzenli olarak beslenmiş olduğunuz, sizlere uygun oranlarda yemek tükettiğiniz ve düzenli bir şekilde de spor yaptığınız halde yinede kilo almanın önüne geçemiyorsanız, muhtemel olarak vücudunuzda gelişen bir tür hastalık bu duruma neden olabiliyor.

Fazla kilo alma nedenlerinin %65’i bir takım hastalıklardan kaynaklandığı bilinmektedir. Bu nedenle uzman bir hekime başvurarak yapılacak olan tetkikler sonucunda fazla kilo almanıza hangi hastalığın yol açtığı saptanmalıdır.

Kilo Almaya Neden Olan Hastalıklar?

Hipotiroidi

Tiroid normalinden oldukça az faaliyet gösterdiği ve yeteri kadar hormon üretmemesi demek olan hipotiroidi, aşırı kilo almaya yol açan en yaygın hastalıklardan bir tanesidir. Fazla sıcağa dayanamıyor, ellerinizde aşırı titremeler oluşuyorsa, duygusal bağlamda oldukça ciddi değişmeler gözlüyorsanız, sürekli bir huzursuzluk içindeyseniz ve bir türlü konsantre olamıyorsanız muhtemelen tiroid beziniz de yavaşlamalar olmuş demektir. Obezite problemi yaşayan insanların her 4 kişiden birinde gizli tiroit yetmezliği oluştuğu gözlemlenmiştir.

Uyku apnesi

Karşınızda ki kişiler sürekli size her gece horladığınızı, hatta uyku esnasında nefesinizin kesildiğini söylüyorsa, sabahları uyandığınızda yorgun, gece yük taşımış gibi ve yoğun bir baş ağrısı kalkıyorsanız, uyku apnesi hastası olabilirsiniz.

Böyle bir durumda uzman bir doktor kontrolü olarak uyku apnesine karşı tedavi yöntemlerini uygulamalısınız. Eğer uyku apnesi hastalığınız varsa muhtemelen kilo almaya eğilimli veya kilolusunuzdur.

Polikistik Over

Kadınlarda sıkça rastlanan yumurtalık kistleri, aşırı kilo problemlerini de beraberinde getirmektedir. Elma türü yağlanmaya yol açan yumurtalık kistleri, karın ve bel bölgelerinde yağ oluşumlarının birikmesine neden olmaktadır.

Kalça ve beldeki kilo artışları, vücutta bozulmuş şeker dengesini göstermektedir. Bundan dolayıdır ki polikistik over hastalığı taşıyan kadınlar kilo vermekte oldukça zorlanmaktadırlar. Kist problemi bulunan kadınların ise karbonhidrat yönünden fakir bir beslenme alışkanlığı geliştirmeleri gerekmektedir.

D Vitamini eksikliği

Güneşin Uv ışınlarının insanlara sağlamış olduğu faydalardan bir tanesi olan D vitamininden yoksun kalınması durumunda kemik ve iskelet sistemlerinde zayıflamalar ve ağrılarla karşı karşıya kalmaktayız. Böyle bir durumda uyguladığımız tüm yöntemlere rağmen fazlalık kilolardan bir türlü kurtulamıyoruz.

Vücutta D vitaminin yoksunluğu, hormon dengelerini değiştirerek insüline olan direnci arttırmaktadır ve böylelikle şeker hastalığı ve kilo alımını tetiklemektedir. Erime gösterdikleri ortama göre 2 tarafa ayrılan vitaminlerden C vitamini suda erime gösterirken, D vitamini güneş ışını sentezlenmesi göstererek yağda erime yapar. Bu yüzden özellikle yaz aylarında bolca aşırıya kaçmadan güneş ışınlarından yeterince faydalanılması gerekmektedir.

Şeker hastalığı

Bel ve karın bölgesinde kilo alımı ve yağ oranı artışı orantısız ise şeker hastalığına yakalanma riskiniz de o kadar yükselmektedir. Buradaki en büyük bağlantıyı şu şekilde açıklayabiliriz. Fazla kilolu olmak inslünde dirence, insülindeki dirençte şeker hastalığına sebebiyet vermektedir.

Eğer fazla kilolu bir insansınız, kan şekerini dengelemek için her geçen gün daha da zorlanacağınız için şeker hastalığı tedavisi almadan fazla kilolardan kurtulmanız da imkansız hale gelecektir. Eğer ağızda kuruma, sürekli susama, çok fazla yemek yeme isteği, sıkça tuvalete çıkma, ayaklarda karıncalanma, yanma veya uyuşma gibi belirtiler yaşıyorsanız şeker hastalığına yakalanmış olabilirsiniz.

Dikkat etmediğiniz şeker hastalığı zaman içerisinde bir çok iç organda kalıcı hasarlara yol açarak hayati fonksiyonlarda zedelenmelere neden olmaktadır. Şeker hastalığından korunmak için kilonuzu kontrol altında tutmalısınız.

Böbrek üstü bezi hastalıkları

Ense bölgesinde sıklıkla görülen ağrılar oluşmaya başlamışsa, boyunda yağ artışı ve kalınlık gibi semptomlar ortaya çıkmışsa, yüzünüzde yuvarlaklık ve sivilce artışı oluyorsa, bel ve karın bölgesinde yağ artışı ve çatlamalar meydana geliyorsa böbrek üstü bezlerinde bir takım rahatsızlıklar gerçekleşmiş olabilir.

Stres hormonu daha çok böbrek üstü bezleriyle salgılanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre çok nadir karşılaşılsa da böbrek üstü bezlerindeki hastalığın kilo aldırdığı yönünde bulgulara rastlanılmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Meltem Zaman dedi ki:

    Çok fazla uyku uyumak kilo almanıza sebep olur. Bilginiz olsun

BİR YORUM YAZ