Kilo Aldıran Besinler ve Kalorisi Yüksek Yiyecekler Nelerdir?

İstediğiniz vücut ölçülerine varamıyor, istediğiniz kiloya ulaşamıyorsanız bu yazımız tam da sizin için! Sağlıklı bir şekilde kilo aldıran ve yüksek kalorili yiyecekler nelerdir sizler için araştırdık.

Kilo Aldıran Besinler ve Kalorisi Yüksek Yiyecekler Nelerdir?

Olmanız gereken kilo da değilseniz ve dengeli bir şekilde kilo alıp sağlığınızı kaybetmek istemiyorsanız, tıpkı dengeli bir şekilde kilo verenler gibi düzenli bir beslenme programını uygulamanız gerekecek demektir. Çünkü yüksek kalorili bütün yiyecekler sağlıklı değildir ve bu yiyecekler size kilo aldırırken aynı zamanda sizi sağlığınızdan da edebilir.

Unutulmamalıdır ki, kilo almak için ilk yapmanız gereken şey günlük kalori ihtiyacınızdan daha fazlasını metabolizmanızla buluşturmak. Kalorili besinlere ulaşmak için de sağlıklı ve besin değerleri yüksek gıdalara yönelmeniz gerekir.

Alanında uzman diyetisyenler sağlıklı bir şekilde kilo almak için bir ayda en fazla 1.5-2 kiloluk bir artış olması gerektiğini söylüyor. Bu aralıktaki sağlıklı kilo alımını yakalayabilmek için her gün olması gerekenden 350-400 kalori daha fazla yemeniz orantılı olacaktır.

Yüksek kalorili pek çok gıda bulunmaktadır fakat sizin tercih etmeniz gereken yüksek kalorinin yanı sıra vitamin ve lifler yönünden zengin olan süt ve süt ürünleri, tam tahıllı ve kepekli ekmekler, makarna, muz ve avakado gibi besinler olmalıdır.

Kilo Aldıran ve Kalorisi Yüksek Besinler Nelerdir?

Birazdan sizlere göstereceğimiz besinler yüksek kalorili gıdalardır. Fakat bu besinler her yaştan her gruba hitap etmediği için aralarındaki seçimi yapmanız, metabolizmanıza zararı dokunabilecek örneğin yüksek kolesterole sebep olabilecek ürünlerden uzak durmalısınız.

Bitkisel yağlar: Yüksek kalorili besinler arıyorsak ilk olarak bitkisel yağlardan bahsedebiliriz. Kanola, palmiye, fındık, fıstık, soya ve zeytinyağı gibi bitkisel yağlar yüksek oranda kalori barındırmaktadırlar. Fakat bu besinleri tüketirken kolesterolünüz varsa dikkat etmelisiniz. Bitkisel yağların 100 gramında yaklaşık olarak 900 kalori vardır.

Hayvansal yağlar: Sütten elde edilen tereyağ yada et ve balık ürünlerinde bulunan yağlar yüksek miktarda kalori barındırmaktadır. Kolesterol hastalığı bulunanlar dikkatli bir şekilde beslenmelidirler. Hayvansal yağların 100 gramında yaklaşık olarak 910 kalori bulunmaktadır.

Kuruyemişler: Fındık, fıstık, badem, kaju ve kabak çekirdeği gibi kuru yemişler hem yüksek kalorilidir hemde protein bakımından güçlüdür. Örneğin 1 avuç fındık (24 gr) 151 kaloridir ve bu kalorinin 21’i karbonhidrat, 110’u yağ, ve 20’side proteinden oluşmaktadır.

Fındık ezmesi: 100 gram fındık ezmesini tamı tamına 628 kaloridir. Sabahları güçlü bir kahvaltı ile ay sonunda hedeflediğiniz kiloya varabilmek için fındık ezmesi tüketebilirsiniz.

Bitter çikolata: Ortalama olarak %60 kakaodan ürüteilen bitter çikolata yüksek miktarda kalori bulundurur ve kilo aldıran besinler sınıfına dahildir.

Tam yağlı peynir: Özellikle de tam yağlı köy peynirleri içerisindeki hayvansal yağlardan dolayı hem yüksek kalorili bir besindir hemde vitamin ve mineral yönünden çok sağlıklı bir besindir.

Pekmez-tahin: Pekmez ve tahin karışımından elde edilen gıdanın 100 gramında 700 kalori bulunmaktadır. Pekmezin kan yapıcı özelliği ile tahinin yüksek kalorisi birleştiğinde sabah kahvaltılarımız için kilo aldıran yiyecekler sınıfında bulundurabiliriz.

Yüksek kalorili bu besinlerin yanı sıra; yulaf ezmesi, avokado, esmer pirinç, kuru kayısı, hindistan cevizi, tam buğdaylı ekmek, kuru üzüm, ananas, elma, patates, üzüm, ceviz, susam, omega-3 yağı, tavuk ve kuzu ciğeri, keten tohumu yağı ve yumurta gibi besinlerde kilo aldıran yiyeceklerdir.

Vücüt Kitle Endeksine Göre Normal Kilonuz Kaç Olmalı?

Yüksek kalorili besinleri incelemeden önce “ideal kilomuz ne kadar olmalı?” sorusunun cevabını bulalım. Çevrenizdeki bir çok insan kilo vermeye çalışırken sizin kilo almaya çalışmanız pekte güzel bir şey gibi görünmüyor değil mi? Aslında hiçte öyle değil. Bilmelisiniz ki ideal kilonuzun altında iseniz bağışıklık sisteminiz olması gerekenden daha zayıf olabilir. Olması gerekenden daha az kiloya sahipseniz bakteri ya da virüs yoluyla bulunan rahatsızlıklarda bağışıklık sisteminiz etkili bir koruma sağlamayabilir.

Zayıf olmak, bağışıklık sisteminin zayıflamasının yanı sıra, azalmış kas kütlesi, soluk bir cilt, sağlıksız saç ve tırnaklar, hormonal bozukluklardan kaynaklanan zayıf kemik yapısı ve kimi zamanda adet düzeninin tamamen bozulması gibi problemlere yol açabilir.

Vücut kitle endeksine göre sizde olmanız gereken kiloyu internet üzerinde bulunan bir çok hesaplayacıdan belirleyebilirsiniz. İnsanların yaş, cinsiyet ve boya göre ideal kiloları değişim göstermektedir. Fakat genel olarak sağlıklı ölçüler içerisinde bulunmak istiyorsanız, boyunuzun son iki rakamı ile kilonuzun rakamları arasında 10 sayısından daha fazla fark olmaması yeterli olacaktır. Bunların dışında olmanız gereken kiloyu, vücut ölçülerinizi ve görüntülerinizi en iyi şekilde belirleyecek kişi sizsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Volkan dedi ki:

    Ben çok dengesiz bir şekilde kilo alıyorum sanırım tükettiğim besinler dolayısıyla peki fazla kilo yapan besinler nelerdir tam olarak?

    1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

      Merhabalar Volkan Bey, fast food besinler, hazır market ürünleri, restoran yiyecekleri ve çikolata çeşitleri gibi yani hazırlığında sizin kontrolünüzden geçmeyen pek çok yiyecek fazla kilo yapan besinler arasında yer almaktadır.

BİR YORUM YAZ