Kene ısırımalarında ne yapılmalı ve nasıl korunabiliriz?

Yaz aylarında özellikle otlak ve çimenli yerlerde yuvalanan keneler ölümcül sonuçlara da neden olabilmektedir. Sizlere keneden nasıl korunacağınıza dair merak etmiş olduğunuz ne varsa paylaşıyoruz.

Kene ısırımalarında ne yapılmalı ve nasıl korunabiliriz?

Kene tüm hayatınızı parazit olarak geçiren kan emici bir canlıdır. Büyüklüğü 1,5 cm geçmeyen kenelerin genellikle küçük boyutlarda olanları edilmeden insana yapışmaktadır. 600 tane çeşidi olan kenelerin krem rengi, açık kahverengi ve siyah arasındaki tonları tehlikelidir. Hayvancılıkla uğraşılan yerlerde ve doğal ortamlarda bulunurlar. Özellikle uzun otların arasında ve çalılıklarda bulunmayı tercih eden keneler, çok hızlı bir şekilde hareket eder ve vücudunuza yapışırlar. Kenenin salgıladığı bir madde bir madde ısırığını hissetmemizi önler.kene 1

Kene ısırınca ne yapmalıyız?

Kene ısırdığında ilk olarak en yakın yağlık kurumuna gidilmelidir. Kene, konusunda uzman olan hekim doktor tarafından dikkatlice çıkartılmalıdır. Eğer keneye sigara basma ya da gaz dökme gibi ilkel yöntemlerle öldürüp çıkartmanız kenenin zehrini derinizin içine kusmasına neden yol açarsınız. Buda kenede hastalık varsa eğer size bulaşmasını sağlar. Hastanelerde çıkartılan keneye mikroskop altında bakılır ve içerisinde parçası kalıp kalmadığı anlaşılır. Kene çıkarıldıktan sonra kişi müşahede altına tutularak hastalık belirtisi olup olmadığı gözlenir. Halsizlik, ateş, vücudun çeşitli yerlerinde kene 2ağrılar, terleme ve üşüme gibi belirtiler hastalık işaretidir. Keneler sadece Kırım-Kongo değiş birçok hastalığın taşıyıcı olan canlıdır. Lyme hastalığına neden olan bakteriler de keneler tarafından taşınır.

Kenelerden nasıl korunabiliriz?

Kene görülen parklara ya da her hangi bir doğal ortama gideceğimiz zaman elbiselere ve kıyafetlere sıkılan kene kovucu ilaçları tercih etmek gerekir. Bu ilaçların insan vücudunuza az da olsa zararı vardır. Bilhassa uzun olan otların arasına gireceğiniz zaman paçalarınızı çorabınızın içine vermeniz de faydalı bir önlem olacaktır. Kırsal alanlara çıktıktan sonra kesinlikle vücudunuzun tamamı kontrol edilerek kene olmadığından emin olunmalıdır. Bahçeli evlerde yaşayanlar tavuk beslemeleri önerilir keneleri toplayacaktır.

Diğer korunma önerileri:

  • Kırsal alanları gidecekseniz mümkün olduğunca kapalı ve açık renkli giyinilmeli ve pantolon paçaları çoraba atılır.
  • Kırsal alanlara gidildiğinde vücudun açıkta kalan kısımlarına cilde uygulanacak böcek koruyucu ilaçlar sürülmelidir.kene 3
  • Kene çıkarıldığı yere alkol veya tentürdiyot sürülmeli
  • Keneler kesinlikle elle öldürülmemeli ve patlatılmamalı
  • Vücuttan uzaklaştırılan keneler çamaşır suyu, alkol veya insektisit içine atılarak öldürülmeli.
  • Kenelerin vücuttan uzaklaştırılması amacıyla eter, kolonya ve gaz yağı dökmek gibi yöntemlere başvurulmalı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ