Kemik Erimesine İyi Gelen Yiyecekler ve Bitki Çayları Nelerdir?

Özellikle 50’li yaşlardan sonra pek çok kadın kemik erimesi rahatsızlığına yakalanıyor. Peki kemik erimesine iyi gelen yiyecekler nelerdir ve kemik erimesi nasıl anlaşılır? Hepsi hastaniye.com’da.

Kemik Erimesine İyi Gelen Yiyecekler ve Bitki Çayları Nelerdir?

Kemik erimesi yaş ilerledikçe kemiklerin gücünü yitirmesi demektir. Kalsiyum eksikliğinden dolayı meydana gelen bu hastalık en çok kadınlarda görülmektedir. 50 yaşından büyüklerde görülen kemik erimesi, kalsiyum, vitamin ve mineral eksikliğinden dolayı meydana gelir.

Kalsiyum eksikliği vücuda giren zararlı maddeler ve zararlı besinlerden dolayı oluşur ve kalsiyum eksikliği sonucunda kemik erimesi meydana gelir. Sigara, alkol ve zararlı madde kullanımı kalsiyum eksikliğine yol açar. Sürekli oturmak, hareketsiz kalmak ve aşırı kilolu olmak kemik erimesine neden olmaktadır.

Kemik erimesi olan bireyler kendilerine çok dikkat etmek zorundadırlar. En ufak bir darbede kemikler kırılabilir ve kemik eskisinden çok daha fazla süre içerisinde iyileşme gösterir. Bazı genetik özellikler kemik erimesine neden olabilir. Bu genetik özellikler; aile büyüklerinde kemik erimesine rastlamak, 1.derecedeki akrabaların çok zayıf ya da aşırı kilolu olması gibi kalıntısal özellikler, gen yoluyla kişiye geçebilir.

Kemik Erimesi Nasıl Anlaşılır?

 • Genel olarak kemiklerde kırık olayı görülmeden önce anlaşılmaz
 • Sır ve bel bölgesinde görülen ciddi ağrılar
 • Omurga bölgesinde kırıklar ve boy kısalması
 • Omuzlarda çökme ve sırttan gelen kamburluk
 • Bilek bölgelerinde kırılmalar
 • Kaburga eğrilikleri
 • Kalça kemiğinin basit bir şekilde kırılması,

kemik erimesinin belirtileri arasındadır.

Kemik Erimesine İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Brokoli: 100 gram brokoli (büyük bir kase) yaklaşık olarak 30 kaloridir. Bunun yanı sıra brokoli günlük C vitamini ihtiyacının neredeyse tamamını, A vitamini ihtiyacının %25’ini ve demir ihtiyacının da %5’ini karşılayarak kemik erimesine iyi gelir.

Soya fasulyesi: İçerisinde yüksek miktarda izoflavon ve fitoöstrojen maddelerini bulunduran soya fasulyesi, kemiklerin korunması ve güçlendirilmesi için çok yararlı bir besindir.

Somon balığı: Bir çok yağlı balık gibi somon balığı içerisinde ciddi miktarda D vitamini, kalsiyum ve Omega-3 yağı bulunduruyor. Omega-3 yağı kemik erimesine karşı çok etkili bir besindir. Somon balığını buğlama olarak tüketmeniz içerisindeki yararlı maddeleri ölmeden metabolizmanızla buluşturabilmeniz demektir.

Zeytinyağı: Vücuttaki osteokalsin miktarını yükseltmek için zeytinyağı tüketmelisiniz. Osteokalsin hormonu kemiklerimiz tarafından üretilir, kemik yapımı ve kemik gelişimini artırıp kemik erimesinin önüne geçen bir hormon türüdür.

Kuru erik: Her gün 100 gram kuru erik tüketerek kemik yoğunluğunuzu artırabilirsiniz. Özellikle kadınların tüketmesi gereken kuru erik, kemik üretimi, kemik sağlamlığı ve kemik gelişimi açısından oldukça yararlı olup kemik erimesine karşı etkin bir koruma yöntemidir.

Havuç: Erkeklerin bolca tüketmesi gereken havuç, beta karoten antioksidanı yönünden oldukça zengin olduğundan dolayı, vücutta kemik erimesine sebep olabilecek zararlı maddeleri uzaklaştırır ve kemik erimesinden korur.

Kemik Erimesine İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir?

Karışık çay tarifi: Civanperçemi, adaçayı, biberiye ve çörek otundan oluşan karışık çay, içerisinde bulundurduğu yüksek miktarda antioksidanlarla metabolizmayı destekler, bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudun demir ihtiyacını karşılar, kan üretimini artırır ve kemik gelişimini artırmaya yardımcı olarak kemik erimesine iyi gelir.

Hazırlanışı: 50 gr biberiye, 50 gr, civanperçemi, 50 gr adaçayı, 50 gr çörekotu bir kase içerisinde iyice karıştırılır. Yarım litre kaynar su içerisine eklenip 10 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Her gün 2 bardak tüketebilirsiniz.

Rooibos çayı: Güney Afrika’daki kızıl çalı bitkisinden üretilen rooibos çayının en büyük özelliği içerisinde yüksek miktarda antioksidan bulundurmasıdır. Bunun yanı sıra rooibos çayının içerisinde 100ml’inde 0.54 mg kalsiyum, 0.11 mg florid ve 0.02 mg manganez bulunmaktadır. Bu da sağlıklı bir kemik yapısı için günlük olarak tüketilmesi gerektiğini göstermektedir. Günlük olarak tüketildiğinde rooibos çayı kemik erimesine iyi gelir.

Hazırlanışı: Yarım litre kaynar su içerisine 100 gr kadar kurutulmuş rooibos ekleyin 5 dakika kadar demlemeye bırakın. Demini iyice aldıktan sonra afiyetle tüketebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Şaduman dedi ki:

  Merhabalar hocam, kemik erimesi için önereceğiniz bitkisel çözümler ya da bitkisel kürler var mı?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Şaduman Hanım, kemik erimesi için bitkisel çözümler yerine kalsiyum oranı yüksek yiyeceklerin tüketilmesi ve mineral – vitamin dengesinin kurularak kalsiyum emiliminin artırılması daha faydalı olacaktır.

 2. Mert dedi ki:

  Hocam merhabalar, benim babaannemde kemik erimesi var ne yapmalıyım?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Mert Bey, düzenli egzersizler ile birlikte yukarıda belirttiğimiz besinleri tüketmesi demek kemik erimesinin yavaşlamasını sağlamasıdır. Şifalı günler dilerim…

BİR YORUM YAZ