Kayısının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Dünya’da en büyük üreticisi Türkiye olan kayısının vücuda bir çok faydası bulunmaktadır. Kayısının özellikle de zayıflatıcı ve cilt güzelleştirici etkilerini merak edenler için tüm faydalarını yazımızda bulabilirsiniz.

Kayısının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Hemen hemen hepimizin hayatında yer alan kimi zaman sıklıkla tükettiğimiz kimi zaman da sindirim sistemimizde zorluk yaşadığımızda ilk çaremiz olan kayısı, besin değeri yüksek ve insan sağlığına bir çok faydası olan bir meyvedir.

İçinde çok fazla miktarda A,B ve C vitaminleri bulunduran kayısı, demir ve potasyum yönünden de zengindir. Ayrıca kayısının 100 gramında 24 gram lif bulunmaktadır. 24 gram lif bir insanın günlük lif ihtiyacının önemli bir kısmını karşılamaktadır. İçerik olarak bir hayli zengin olan kayısı tüketildiğinde iştah artırır ve vücuttaki mineral emilimini artırır. Yine içerisindeki yüksek demir miktarıyla kansızlık ile mücadele de önemli bir koz konumunda bulunan kayısı aynı zamanda kanı temizleyici bir görevi bulunmaktadır.

Kayısı meyvesi, akciğer ya da ciltte görülebilecek kanser türlerine karşı önemli bir koruma sağlamaktadır. Ayrıca, hem fizik ve ruh sağlığını üst seviyede tutarak pozitif enerjiler sağlar. Çocuklardaki gelişim bozukluklarının önüne geçip, kemik ve zihin gelişimini destek olduğu için kayısı çok faydalı bir besindir. Kayısıdan hazırlanan kompostonun idrarı söken ve kabızlığı kısa sürede gideren bir faydası vardır. Ayrıca kayısı cildin nemli olmasını ve parlak görünmesini sağlamaktadır.

Kayısının faydaları nelerdir?

Kayısının insan sağlığına genel faydalarından bahsedecek olursak; bazı insanların kansızlık (anemi) nedeniyle diğer organlarında da rahatsızlıklar meydana gelmektedir fakat tam da bu noktada tüketilen kayısı diğer organların iyileşmesi için büyük bir mücadele vermektedir.

Kayısı kansere karşı faydalıdır

Kayısı, içerisinde kanserli hücrelere karşı savaşacak, güçlü antikor ve antioksidanlara sahiptir. Bu nedenle hücrelere zarar vermeye çalışan ve diğer hücreleri ele geçirmeye çalışan tüm virüslere karşı mücadele etmektedir. Kanserli hücrelere karşı vücudun bağışıklık sistemini ayakta tutacak olan A,C ve B17 vitaminlerinin bileşenine sahip kayısı kansere karşı faydalıdır.

Kayısı kabızlığa faydalıdır

İçerisindeki zengin lif miktarı ile sindirim sistemini düzenleyici rolünü yerine getiren kayısı, kabızlık için uygulanan iyileştirme yöntemlerinde kullanılan selüloz ve pektini içerisinde yüksek miktarda bulundurduğu için kabızlığa karşı faydası bulunur. Ayrıca bağırsak sağlığını koruyarak kolon kanserine karşı mücadele eder.

Kayısı kalbe faydalıdır

Yüksek likopen miktarı ile kalbin tüm sistemlerini destekleyici nitelikte olan kayısı, kalp sağlığını korur, kalp krizine karşı önlem alır ve kandaki iyi olmayan kolesterol miktarını en aza çekerek fayda sağlar.

Kayısı zayıflamaya yardımcıdır

Kayısı metabolizmayı hızlandırır, sindirimi kolaylaştırır ve düşük kalorisi ile kilo vermek isteyenlerin ilk adresidir.

Kayısı göz sağlığına faydalıdır

İçerisinde zengin miktarda A,C ve E vitaminlerini bulunduran kayısı göz bozukluklarının önüne geçecek vitaminleri bulundurduğundan dolayı göz sağlığınızı koruyarak ilerleyen yaşlardaki katarakt riskini en aza indirir.

Kayısı astıma iyi gelir

Her sabah 4 adet kayısı tüketerek yaşayabileceğiniz astım krizi riskini en aza indirebilirsiniz. Yapılan araştırmalarda kayısının solunum yolu hastalıklarına iyi geldiği tespit edilmiştir. Ayrıca düzenli olarak tüketilen kayısı astım gibi hastalıklara kalıcı çözüm niteliğinde faydalar sağlayabilir.

Kayısı kemik sağlığına yararlıdır

Kalsiyum miktarı olarak zengin içeriğe sahip olan kayısı, kemik oluşumuna ve kemik gelişimine önemli katkılar sağlamaktadır. Bu nedenle düzenli olarak kayısı tüketimi yapıldığında ilerleyen yaşlardaki kemik erimesi riskine karşı faydalı olacaktır.

Gebelikte kayısı faydalıdır

Hamilelik döneminde bulunan annelerin hem kendi hem de bebeklerinin sağlığı için besin değeri yüksek ve faydalı gıdalar tüketmelidirler. Tam da bu nokta kayısı gebelik için önemli bir rol oynamaktadır. İçerisinde deki E,C ve A vitaminleri ve demir, potasyum ve magnezyum gibi mineraller ile sağlıklı bir gebelik adına kayısı faydalıdır.

Kayısının diğer faydaları;

 • Kanser, kalp krizi ve karaciğer yetmezliği hastalıklarında önleyici rol oynar
 • Göz hastalıklarının engellenmesine yardımcı olur. Katarakt riskini %40 azaltır
 • İçinde bol miktarda bulunan kalsiyum dolayısıyla kemik ve diş gelişimine yardımcı olur
 • Cinsel gücü artırır ve stresi azaltır
 • Karaciğeri tedavi eder ve kan yapımını artırır
 • Mide ve oniki bağırsak ülserinin meydana gelmesini engeller
 • Sindirim sisteminin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar
 • Yorgunluğa ve halsizliğe birebirdir
 • Astım bronşit ve sirozla mücadele eder
 • Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak da kullanılabilir
 • Saç , deri ve tırnaklarda doğal görünüm sağlar ve sağlıklı bir cilde kavuşturur
 • Soğuk algınlığı grip ve nezleye iyi gelir

Kayısının zararları nelerdir?

 • Gereğinden fazla tüketilen kayısı ishal yaparak sindirim sisteminizi bozar
 • Aşırı miktarda kayısı çekirdeği tüketmek zehirleyebilir
 • Hamilelik ve emzirme döneminde kayısı çekirdeği kesinlikle tüketilmez
 • Bebeğe ve anne adayına zarar verebilir
 • Sabah uyandığınızda bir bardak bitki çayı ya da süt ile 2 adet kayısı ya da kuru kayısı tüketmeniz, gece düşen kan şekerinizi dengeleyecektir. Sindirim sistemini hızlandırdığı için tuvalete çıkmanızı kolaylaştıracaktır. Gün içerisinde baklava ya da sütlü tatlılar yerine kayısı tüketmek çok daha sağlıklı olacaktır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ