Katarakt Ameliyatı Nedir ve Fiyatları Ne Kadardır?

Özellikle de orta yaş üstü insanlarda sık görülen bir hastalık olan kataraktın tek çözüm yolu ameliyattan geçiyor. Peki katarakt ameliyatı nedir ve fiyatları ne kadardır? Bu yazımızda bulabilirsiniz.

Katarakt Ameliyatı Nedir ve Fiyatları Ne Kadardır?

Göz bebeğinin hemen arka kısmında bulunan ve görme yetisini sağlayan göz merceğinin doğal halinin matlaşarak saydamlığını kaybetme olayına katarakt denir. Bir başka tabirle açıklamak gerekirse katarakt, buğulu bir camın ötesini görmeye çalışıyormuş gibi olmaktır.

Genel olarak katarakt, orta yaş ve üzeri insanlarda rastlanan bir hastalık olmasına rağmen, yeni doğmuş bebeklerde, diyabet hastalarında, göze isabet eden fiziksel darplarda, uzun süre boyunca kortizon içeren ilaç kullananlarda da katarakt görülebilir.

Gözlük veya ilaçla tedavi edilemeyen bir hastalık olan katarakt için tek ve en etkili tedavi yöntemi ameliyattır. Gelişmiş tıbbi fonksiyonlarla katarakt ameliyatı artık iğne olmadan, narkoz almadan ve ağrısız bir şekilde yapılabiliyor. En büyük avantajı ise katarakt ameliyatı sonrası hastanın aynı gün içerisinde yaşantısına kaldığı yerden devam edebilmesidir. Katarakt ameliyatında dikkat edilmesi gereken nokta ise ameliyatı gerçekleştiren hekimin tecrübeli ve göz içerisine koyulan merceğin kaliteli olmasıdır. Bu şekilde katarak ameliyatının başarı oranı artacaktır. Eğer kullanılan mercek kalitesiz ise ameliyatı ikinci kez olma riski doğurabilir. Bu durumda hem hastaya maddi anlamda zarar verir hem de tekrar bir ameliyat riski yaşamasına sebep olur.

Katarakt Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

 • Görme duyusu yavaş yavaş azalır
 • Işıklı ortamlarda göz kamaşır
 • Çift ve bulanık görme
 • Kelimeleri okuma da zorluk
 • Gece görüş kalitesinin düşmesi
 • Renkleri tam canlı olarak görememe
 • Gözlük numarasının kısa sürede değişmesi

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ayakta tedavi yöntemlerinden biri olan katarakt ameliyatı için hasta ameliyathaneye alınır ve göz çevresine iğne ile lokal anestezi yapılır. İğne korkusu olan kişiler için göz damlaları kullanıyor. Lokal anestezi uygulandıktan sonra katarakt olan kısım alınıyor ve yerine yapay lens koyuluyor. Özel bir mikroskop ile uygulanan işlem ortalama olarak 20 dakika kadar devam ediyor. Katarak ameliyatı sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmiyor.

Fakoemülsifikasyon yöntemi ile yapılan ameliyatta ise göz içerisine 2.2 mm’lik kesik atılıyor ve sonrasında göz için özel bir sıvı olan Viscoat uygulanıyor. Viscoat ile gözün diğer katmanları hasar görmeden kataraktlı bölgenin gözden ayrılması sağlanıyor.

Saydamlığını yitiren göz merceği ultrasonik ses dalgası üreten bir makine ile göz içerisinde yok edilip alınıyor. Bu işlemin sonrasında yapay göz merceği olması gereken yere yerleştiriliyor.

Bu yöntemin en büyük avantajlarından biri ise dikiş yapacak bir ortamın oluşmaması ve hızlı bir şekilde göz netliğinin geri kazanılmasıdır. Bu şekilde göz enfeksiyonlarına karşı etkili bir kalkan oluşturulmuş oluyor.

Katarakt Ameliyatı Fiyatları Ne Kadardır?

Devlet hastanelerinde katarakt ameliyatı fiyatları;

Muayene katılım payı: 15 TL – zorunlu ücret
Göz muayene fiyatı: 30 TL – en üst muayene sınırı
Katarakt ameliyatı fiyatı:  200 – 350 TL 

Sağlık bakanlığı tarafından belirtilen en yüksek katarakt ameliyatı ücreti 350 TL’dir. Katarakt ameliyatı ve katarak ile ilgili muayene ücretleri bu fiyatlara tabidir. Bu ücretler dışında hiçbir fiyat talep edilemez.

Özel hastanelerde katarakt ameliyatı fiyatları;

SGK ile anlaşması olmayan veya sosyal güvencesi bulunmayanlar için belirli tam bir fiyat yoktur. Bu tamamen hastanenin kendi belirlediği fiyata tabidir. Ancak özel hastanelerde genel olarak katarak ameliyatları 400 dolar ile 1000 dolar arasında değişmektedir. Bu fiyatlar hastanın durumuna ve kullanılmış olan merceklere göre değişim göstermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. Mehmet dedi ki:

  Saglik sigortası olmayan birinin, devlette ameliyat olması halinde ödeyeceği maksimum ücret ne kadar?

 2. Mehmet Atakan dedi ki:

  Özel hastahanede SGK’nın verdiği lensin kalitesi nedir? Kullanmanın sakıncası var mı?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Mehmet Bey, SGK’nın karşıladığı lens kalitesi diğerlerine göre biraz daha düşük olmaktadır. Bu durum için doktorunuzun tavsiyesine uymanızı tavsiye ederim.

 3. Hafize dedi ki:

  Katarakt ameliyatı mercek fiyatları ne kadar bilgi verebilir misiniz?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Hafize Hanım, şuanda piyasada ortalama olarak;
   Monofocal mercek 1500 TL, Torik + Monofokal mercek 2.750 TL, Torik + Multifokal mercek 4.550 TL civarında seyretmektedir.

 4. Ekrem dedi ki:

  Devlet hastanelerinde katarakt ameliyatını SGK karşılıyor mu?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Ekrem Bey, bazı devlet hastanelerinde katarakt ameliyatı SGK tarafından karşılanabilmektedir.

 5. Tuğba dedi ki:

  Babaannemin iki gözünde de katarakt var ve hiçbir sağlık güvencesi bulunmuyor acaba ücret ne kadar olur?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Tuğba Hanım, babaanneniz için özel hastanelerde 400 dolar ile 1000 dolar arasında katarakt ameliyatı gerçekleştirebilirsiniz.

 6. Orkun dedi ki:

  2017 Katarakt ameliyatı fiyatları bunlar mı? bu fiyatlar son fiyatlandırma mı ?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Orkun Bey, katarakt ameliyatı 2017 yılı son fiyatlar belirttiğimiz şekildedir.

 7. Özer dedi ki:

  Bursa da Özel Aritmi Osmangazi Hastanesinde babamın iki gözü için 3150 lira ödedim. Lens fiyatları 600 TL den başlıyor dendi en iyisi 1200 lira imiş tek göz için biz iyisi olsun dedik gözün arkasında kan pıhtılaşması var dedi doktor bunun içinde 400 istedi muayene ücreti ile toplam 2 göz için 3150 lira ödedik bilginize.

BİR YORUM YAZ