Kasık Mantarı Neden Olur ve Nasıl Geçer? Kesin Çözüm

Mantarlar, vücuda girdikten belli bir süre sonra çok tehlikeli cilt hastalıklarına neden olabiliyor. Bu cilt hastalıklarından birisi olan kasık mantarı neden olur ve nasıl geçer? Hastaniye.com’da.

Kasık Mantarı Neden Olur ve Nasıl Geçer? Kesin Çözüm

Kasık mantarları, kasık bölgesinde meydana gelen ve diğer mantar türleri ile benzerlik gösteren, virüs nedenli bir enfeksiyon türüdür. Bu mantar türü vücudun metabolizma sistemine bağlı sorunlarda meydana gelmektedir. Aldığımız gıdaların çoğu, kişiye yarar sağlayan organizmalardır. Şayet kimi aldığımız besinler içerdiği kimyasal maddelerden dolayı vücuttan atılamaz bu yüzden bu gıdalar da zamanla vücutta enfeksiyon oluşumuna davetiye çıkarmaktadır. Vücudumuz kendine zararlı olan maddeleri belirleyerek onları ayrıştırmakla yükümlüdür fakat kimi zaman vücutta bulunan virüsler değişim gösterdiklerinden bu zararlı oluşumları metabolizma fark edemez ve vücudun her bölgesine yayılır. Çoğalan bu virüsler zamanla insan sağlığına ciddi zararlar verebilir ve buna bağlı olarak kasık mantarı oluşumu gerçekleşebilmektedir.

Kasık mantarının diğer nedenleri;

 • Beslenme ve aldığımız gıdalar
 • Genital bölge temizliğinde eksiklik
 • Metabolizma bozuklukları
 • Kullanılan kozmetik ürünler
 • Kullanılan naylon türü iç çamaşırlar

Ve daha birçok nedenden dolayı oluşabilen kasık mantarı aslına bakılırsa hafif bir hastalık gibi gözükse de önlem alınmadığından virüsler vücudun diğer bölgelerine de yayılma göstererek mantar oluşumuna neden olacaktır.

Kasık Mantarı Belirtileri Nelerdir?

 • Kasıklarda yanma ve acı
 • Haşlanmış gibi bir görüntü
 • Aşırı derecede kızarıklık
 • Kasık bölgesinde kaşıntı ve kötü koku
 • İrili ufaklı sivilce tarzı oluşumlar
 • Süre gelen kaşıntılar

Kasık Mantarı Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kasık mantarı çok ciddi boyutta yayılma eylemi göstermediyse, doktorunuzun muayene sonucunda sizlere vereceği merhem ve pomatlar ile kısa bir süre içerisinde bu oluşumlardan kurtulmak mümkündür. Bunun yanında doktorunuz size metabolizmanızı kuvvetlendirecek ilaçlar ve virüslere karşı sizi koruyacak bir antibiyotik de verebilir. Bunların yanı sıra kendinizin evde uygulayabileceği kasık mantarı doğal tedavi yöntemlerine birlikte göz atalım.

Çay ağacı yağı: İçerisinde yüksek miktarda antiungal antioksidanı bulunduran çay ağacı yağı cilt ve deri hastalıklarına karşı mükemmel bir çözümdür. Çay ağacı yağı cildi temizler, içerisindeki antioksidanlar ile mantar, bakteri ve virüslerle savaşarak kasık mantarına iyi gelir.

Uygulanış: 1 adet pamuk yardımıyla çay ağacı yağını alın ve kasıklarınıza uygulayın. Her gün 2 defa olmak üzere kasık mantarınız geçene kadar uygulamaya devam edin.

Elma sirkesi: Kasık mantarına karşı su ile karıştırılmış elma sirkesi semptomlu bölgeye uygulandığında kısa bir süre içerisinde kasık mantarını iyileştirir. Elma sirkesi ciltte görülen enfeksiyonlara karşı içerisinde bulundurduğu yüksek antioksidan miktarıyla kasık mantarını önler.

Uygulanış: 2 yemek kaşığı sirkeye 1 bardak su ekleyin mantarlı bölgeye bu karışımla dezenfekte edip kendi kendisine kurumasını bekleyin. Gün içerisinde bir kaç defa bu karışımı uygulayın.

Sarımsak: İçerisinde çok yüksek miktarda antioksidan bulunduran sarımsak, apış arası kaşıntısını keser, mantar ve bakterilere karşı savaşır ve cildi iyileştirir.

Uygulanış: Bir kaç adet sarımsağı iyice ezin ve püre haline getirin. Macun haline getirmek isterseniz bir tatlı kaşığı bal ile yoğurunuz. Mantarlı bölgeye sürün ve yarım saat kadar bekleyin. Daha sonra ılık su ile yıkayın.

Kasık mantarı nasıl geçer;

 • Kullanılan iç çamaşırlarının sıkça değiştirilmesi gerekir
 • İç çamaşırlarınızı %100 pamuksu ürünler kullanın
 • Genital bölge temizliğinizi düzenli yapın
 • Kasık bölgeleriniz tüy ve kıllardan arındırın
 • Krem ve pomatlarınızı düzenli kullanın
 • Kasık bölgenizi nemli bırakmayınız.

Kasık mantarı nedenleri ve tedavi yöntemleri video!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Taner dedi ki:

  4 aydan beri kasık aralarım aşırı derecede kaşınıyor ve kötü koku geliyor resmen kasık mantarı için hangi ilaçları kullanmalıyım?

  1. Ayhan dedi ki:

   Taner kardeşim sana kasık mantarına %100 çözümlü iki ilaç vereceğim bir tanesi travazol merhem, diğeri ise tinactin sprey. Bu iki kasık mantarı ilacı çok etkilidir.

BİR YORUM YAZ