Kasık Ağrılarına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Ansızın gelişebilen kasık ağrıları çok acı vericidir. Peki hayatınızı olumsuz yönde etkileyen ve normal yaşantınızdan uzaklaşmanıza sebep olan kasık ağrıları neden olur ve nasıl tedavi edilir sizler için hazırladık.

Kasık Ağrılarına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Kasık bölgesindeki ağrılar genellikle üreme organları ve iskelet sistemi bozukluklarıyla ortaya çıkar. Bu nedenle kasık bölgesindeki ağrı çeşitli bölgelerdeki organları etkiler ve artar.
Kasık ağrıları ikiye ayrılmaktadır. Akut kasık ağrıları kısa sürelidir ve anlık tedavilere cevap vererek düzelir. Kronik kasık ağrıları ise uzun sürelidir ve iyileşmesi için süregelen tedavi uygulanmaktadır.

Kasık ağrıları kimi zaman ufak tefek sakatlanmalarla ortaya çıkabilirken kimi zamanda kasık ağrılarının altında ciddi hastalıklar yatabilir. ufak tefek sakatlanmalara bağlı kasık ağrılarını evde uygulayabileceğiniz bir kaç yöntemle iyileştirebilirsiniz.

Kasık Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Her yaş grubunda görülen kasık ağrıları için evde uygulayabileceğiniz bir kaç yöntemle kasık ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Kan akışını hızlandırın: Sırtüstü pozisyonu aldıktan sonra ayaklarınızı yükselterek kasık bölgesine giden kanı artırın ve o bölgedeki yırtılma ya da iltihaplanmanın kısa sürede iyileşmesine yardımcı olun.

Aleovera yağı: Aleovera yağının içinde bulunan glikoprotein özü zarar görmüş bölgeye uygulandığında iyileşme sürecini hızlandırır.

Civan perçemi: Pek çok sağlık problemine deva olan civan perçemi kasık ağrılarına karşıda birebirdir. Özellikle bayanların adet dönemlerinde tüketmeleri önerilir. Yarım litre suya bir tatlı kaşığı kadar kurutulmuş civan perçemi koyun. 40-45 dakika kadar kısık ateşte kaynatın. Ilımasını bekledikten sonra içebilirsiniz.

Giyim alışkanlığınızı değiştirin: Kasık bölgesini rahatsız edecek dar kıyafetlerden kaçının. Kasık ağrınız olduğu dönemlerde bol kıyafetleri tercih ederek ağrıları engelleyebilirsiniz.

Buz uygulayın: Zedelenmeyi takip eden 24-72 saat arası her 2-3 saatte bir 15 dakika kadar buz uygulamanız şişliği önleyecektir.

Dinlenme: Kasık ağrınızın bulunduğu süre zarfında kesinlikle tempolu yürüyüşler, ağır malzemeler kaldırma, spor aktiviteleri ya da kasık bölgesine zarar verecek tüm hareketlerden kaçının ve kasık bölgenizi dinlendirmeye özen gösterin.

Kasık Ağrıları Neden Olur?

 • Rahim ağzının daralması ya da yumurta bölgesinde yırtılma
 • Kadınlarda görülen adet dönemi ya da idrar yolu enfeksiyonları
 • Sinir sıkışmaları ya da yumurtalık kistleri
 • Testiküler iltihaplanma ya da bağırsak iltihaplanması
 • Deniz hayvanlarının ısırıklarıyla bulaşan zehirler
 • Kasık bölgesine alınan darbeler
 • Testis kanseri ya da testis iltihabı
 • Böbrek taşı ya da lenf bezlerinin şişmesi

Kasık Ağrısının Belirtileri?

Kasık ağrıları genellikle kasık bölgesinde bıçaklanma hissi yaratan keskin ve sert ağrılardır. Kasık ağrılarının belirtilerini şu şekilde özetleyebiliriz.

 • Kasık bölgesindeki kasların gerginliği
 • Üreme organları ya da testis çevresinde şişiklik
 • Mide gazını dışarıya tam olarak atamama
 • Bel bölgesinde ağrı
 • Baş dönmesi , mide bulantısı ve kusma
 • Kasık bölgesinde bıçaklanma hissi yaratacak kadar keskin ağrılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. canan ulu dedi ki:

  Benim de kasıklarım da ağrı var 🙁 yatarken sorun yok otururken agrilarim oluyor daha sonra giderek aksama kadar ağrılar artıyor 3-4 haftadır boyle ne yapmalıyım?

 2. Rüya Sönmez dedi ki:

  Çisem hanımın dedi gibi bende adet dönemlerimde çok yoğun şekilde kasık ağrısı çekiyorum acı bir durum

 3. Şaduman dedi ki:

  Ömer beye katılıyorum bende de aynı sorun vardı bir gittim hiç beklemiyordum fıtık teşhisi koydu bana doktor ameliyat olacağım

 4. Ömer cora dedi ki:

  Arkadaşlar kasığınızda yanma süre gelen ağrılarınızdan dert yanıyorsanız vakit kaybetmeden kesinlikle doktorunuza başvurun muhtemelen fıtıksınızdır.

 5. Çisem ELİT dedi ki:

  Kadınlarda kasık ağrılarının en sık nedeni adet düzensizliği ve adet dönemleridir. Bu dönemlerde kasıklarda sıkça ağrılara rastlanmaktadır.

 6. Halit ERTÜRK dedi ki:

  Bende de 1 haftaya yakın kasığımda katlanılmaz ağrılar ve yanma oluyordu doktoruma başvurdum ve fıtık çıktı bende.

BİR YORUM YAZ