Kasık Ağrılarına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Ansızın gelişebilen kasık ağrıları çok acı vericidir. Peki hayatınızı olumsuz yönde etkileyen ve normal yaşantınızdan uzaklaşmanıza sebep olan kasık ağrıları neden olur ve nasıl tedavi edilir sizler için hazırladık.

Kasık Ağrılarına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Kasık bölgesindeki ağrılar genellikle üreme organları ve iskelet sistemi bozukluklarıyla ortaya çıkar. Bu nedenle kasık bölgesindeki ağrı çeşitli bölgelerdeki organları etkiler ve artar.
Kasık ağrıları ikiye ayrılmaktadır. Akut kasık ağrıları kısa sürelidir ve anlık tedavilere cevap vererek düzelir. Kronik kasık ağrıları ise uzun sürelidir ve iyileşmesi için süregelen tedavi uygulanmaktadır.

Kasık ağrıları kimi zaman ufak tefek sakatlanmalarla ortaya çıkabilirken kimi zamanda kasık ağrılarının altında ciddi hastalıklar yatabilir. ufak tefek sakatlanmalara bağlı kasık ağrılarını evde uygulayabileceğiniz bir kaç yöntemle iyileştirebilirsiniz.

Kasık Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Her yaş grubunda görülen kasık ağrıları için evde uygulayabileceğiniz bir kaç yöntemle kasık ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Kan akışını hızlandırın: Sırtüstü pozisyonu aldıktan sonra ayaklarınızı yükselterek kasık bölgesine giden kanı artırın ve o bölgedeki yırtılma ya da iltihaplanmanın kısa sürede iyileşmesine yardımcı olun.

Aleovera yağı: Aleovera yağının içinde bulunan glikoprotein özü zarar görmüş bölgeye uygulandığında iyileşme sürecini hızlandırır.

Civan perçemi: Pek çok sağlık problemine deva olan civan perçemi kasık ağrılarına karşıda birebirdir. Özellikle bayanların adet dönemlerinde tüketmeleri önerilir. Yarım litre suya bir tatlı kaşığı kadar kurutulmuş civan perçemi koyun. 40-45 dakika kadar kısık ateşte kaynatın. Ilımasını bekledikten sonra içebilirsiniz.

Giyim alışkanlığınızı değiştirin: Kasık bölgesini rahatsız edecek dar kıyafetlerden kaçının. Kasık ağrınız olduğu dönemlerde bol kıyafetleri tercih ederek ağrıları engelleyebilirsiniz.

Buz uygulayın: Zedelenmeyi takip eden 24-72 saat arası her 2-3 saatte bir 15 dakika kadar buz uygulamanız şişliği önleyecektir.

Dinlenme: Kasık ağrınızın bulunduğu süre zarfında kesinlikle tempolu yürüyüşler, ağır malzemeler kaldırma, spor aktiviteleri ya da kasık bölgesine zarar verecek tüm hareketlerden kaçının ve kasık bölgenizi dinlendirmeye özen gösterin.

Kasık Ağrıları Neden Olur?

 • Rahim ağzının daralması ya da yumurta bölgesinde yırtılma
 • Kadınlarda görülen adet dönemi ya da idrar yolu enfeksiyonları
 • Sinir sıkışmaları ya da yumurtalık kistleri
 • Testiküler iltihaplanma ya da bağırsak iltihaplanması
 • Deniz hayvanlarının ısırıklarıyla bulaşan zehirler
 • Kasık bölgesine alınan darbeler
 • Testis kanseri ya da testis iltihabı
 • Böbrek taşı ya da lenf bezlerinin şişmesi

Kasık Ağrısının Belirtileri?

Kasık ağrıları genellikle kasık bölgesinde bıçaklanma hissi yaratan keskin ve sert ağrılardır. Kasık ağrılarının belirtilerini şu şekilde özetleyebiliriz.

 • Kasık bölgesindeki kasların gerginliği
 • Üreme organları ya da testis çevresinde şişiklik
 • Mide gazını dışarıya tam olarak atamama
 • Bel bölgesinde ağrı
 • Baş dönmesi , mide bulantısı ve kusma
 • Kasık bölgesinde bıçaklanma hissi yaratacak kadar keskin ağrılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Seda dedi ki:

  Merhaba benim kasiğim çok ağrıyor rahim üstüm yanıyor ve kasiniyor sanki patlayacak mis gibi ağrıyor neden acaba

 2. Semih dedi ki:

  Merhaba kasık bölgeme bir anda ağrı girdi ve dünden beri ağrıyor. Tatildeyim denizde veya havuzda kendimi zorlamış olabilir miyim ağrı geçmek bilmedi nasıl geçirebilirim bu ağrıyı?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Semih Bey, eğer ani hareketler sonucunda kasık bölgesinde zorlanmalara neden olmuşsanız geçici ağrılara sebebiyet verebilir. Ancak günlük yaşamı etkileyen ağrılar için mutlaka ilk olarak acil servise görünmelisiniz.

 3. Barboros dedi ki:

  Prof. Futbol oynuyorum femur sıkışması yaşadım ve ameliyat oldum futbola dönüş yaptım ancak kasık tarafım ağrı yapıyor özellikle idman ve maç sonraları Topa vurunca hissediyorum ve koşarken sanki geri çekiyor kas gevşeticilerle nereye kadar yardımcı olurmusunuz?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Barboros Bey, ameliyat sonrası tam iyileşme sağlanamaması ve ameliyatlı bölgenin üzerine gidilmesi kasık bölgesinde ağrılara sebebiyet verebilir. Yeniden doktora başvurmanızı tavsiye ederim.

 4. Rüya dedi ki:

  Adet dönemlerimde çok yoğun bir kasık ağrısı çekiyorum ne iyi gelir sizce?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Rüya Hanım, adet döneminde görülen kasık sancıları için sıcak su torbası ile kompress uygulamak oldukça etkili ve rahatlatıcı bir yöntemdir.

 5. Sinem dedi ki:

  Benim de kasıklarım da ağrı var 🙁 yatarken sorun yok otururken ağrılarım oluyor daha sonra giderek akşama kadar ağrılar artıyor 3-4 haftadır böyle ne yapmalıyım?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Sinem Hanım, kasık ağrılarınız için yukarıda paylaştığımız tedavi yöntemlerini uygulamanıza rağmen cevap alamıyorsanız bir an önce doktora görünmeniz çok daha iyi olacaktır.

BİR YORUM YAZ