Kas Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Kas hastalıkları son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artış göstermektedir. Oldukça yaygın bir biçimde görülen kas hastalığı hakkında merak ettiğiniz her şey ve kas hastalıklarının tedavi yöntemleri hastaniye.com’da.

Kas Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Kas hastalığı zamanla kasları güçsüz düşüren atrofiyle(erimeyle) ortaya çıkan bir hastalıktır. Vücutta şekil bozuklukları vücudun normal fonksiyonlarını yerine getirememesi zamanla yürüme yeteneğinin zorlaşması kollarda güçsüzlük konuşmakta ve yemek yemekte zorlanma gibi birçok etkilerinin bulunduğu kas hastalığının çoğu genetik olup genellikle akraba evliliklerinden oluşmaktadır.

Kas Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

 • Kollarda ve bacaklarda güçsüzlük
 • Nefes almak da zorlanma
 • Kas ağrıları
 • Halsizlik
 • Çabuk yorulma
 • Sık düşme
 • Uzuvlarda( kol ve bacaklar) ve omurgada şekil bozuklukları
 • Başı ayakta tutamama
 • Yerden kalkmakta zorlanma
 • Yemekleri çiğnemekte ve yutkunmakta zorlanma gibi dezavantajları olan kas hastalığı hayatımızı olumsuz yönde etkilemektedir.

Kas Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Kas hastalıklarını tamamen ortadan kaldıran bir tedavi yöntemi henüz bulunamamıştır. Fakat günümüzde ileri tetkik yöntemleri sayesinde bireyin yaşam kalitesi oldukça yükseltilmektedir.
Kuvvet kaybını geciktirmek, solunum kaybını önlemek, oluşabilecek şekil bozukluklarını önlemek, yürüme yeteneğini olabildiğince uzun süre devam ettirmek için Fizyoterapi ve Rehabilitasyon tedavisi uygulanmaktadır.

Kas Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Egzersiz tedavisi

Germe egzersizi ve kuvvetlendirme egzersizleri uygulanmaktadır. Bu yöntemlerin uygulanabilmesi için hastalığın erken teşhisi çok önemlidir.

Solunum fizyoterapisi

Kas hastalığı nedeniyle nefes darlığı, tıkanma nedenlerinden dolayı bireye omuzlarını kullanarak nefes alması için alışkanlık kazandırılır ve bu şekilde nefes kontrolü sağlanır.

Hidroterapi(Havuz Tedavisi)

Kas hastalarının normalde yapamadıkları bazı hareketleri su içinde yapabilmesi daha kolaydır. Bu nedenle egzersiz hareketlerin de özellikle çocuklarda su tedavisi çok yararlı olabilmektedir.

Ortez Uygulamaları

Kol ve bacakları korumak, yapılan hareketleri kolaylaştırmak için bireye takılan aletlerdir. Ortez aletleri doktorunuza başvurarak alınız.

Ev Rehabilitasyonu

Çocuğun evde hareketlerini kısıtlayacak derecede eşya olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Yürürken tehlike oluşturabilecek eşik paspas gibi eşyalar varsa kaldırılmalı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Kemal dedi ki:

  Kas hastalığı için bitkisel tedavi öneriniz bulunuyor mu?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Kemal Bey, şuanda modern tıp kas hastalığının çaresini tam olarak bulmak için yoğun bir çaba harcıyor. Piyasada kas hastaları için pek çok bitkisel tedavi ürünü bulunmaktadır. Ancak bu ürünler oldukça pahalı ve bir çoğuda sonuç almanıza yardımcı olmamaktadır.

BİR YORUM YAZ