Karın Şişliği Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Bir çok insan hayatının belli bir döneminde karın bölgesinde görülen aşırı şişlik nedeniyle çok rahatsız olmuştur. Karın bölgesinde görülen şişlik ile ilgili tüm yapmanız gerekenler bu yazımızda.

Karın Şişliği Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Bir çok kişi vücudunda normal değerlerde gaz bulunmasına rağmen karın bölgesinde çok fazla gaz ve şişkinlik hissetmektedir. Bir insan gün boyunca ortalama 12-14 kez gaz çıkarmaktadır. Sırasıyla, ağız, yemek borusu, mide, ince ve kalın bağırsağın oluşturduğu sindirim sistemimizde oluşan gazın iki nedeni bulunmaktadır. Bunlardan ilki;

Kalın bağırsağın içinde bulunan zararsız bakteriler bazı sindirilmemiş besinlerle tepkimeye girerek bağırsak içerisinde şişkinlik yaratan bir gaz oluşturur. Bunun yanı sıra hızlı yemek yediğimizden dolayı mideye dolan hava gaz yapmaktadır. Çok hızlı yemek yiyen, fazla sigara içen, sıklıkla sakız çiğneyen insanlar normale göre daha fazla hava yutarlar.

Yutulan havanın bir kısmı geğirerek çıkarılır fakat içeride kalan kısmı ince bağırsaklara geçiş yaparak orada gaz oluşturmaya başlar. Bu gazın belli bir kısmı da kalın bağırsağa geçiş yapar ve makat yoluyla dışarı atılır. Bunun yanı sıra bazen midemiz karbondioksit gazı oluşturur ve bu gaz ince bağırsağa geçiş yapar. Kalın bağırsağa geçiş yapamayan karbondioksit şişkinlik ve ağrı hissi yaratabilir.

Besinlerin tam olarak sindirilmeden bozulması da mide ve karında şişkinlik yaratır. Metabolizmamız bazı karbonhidratlı gıdaları ve bunun yanında bir çok besinde bulunan lifleri ince bağırsakta yeteri kadar enzim salgılanmadığı için sindiremez. Sindirilemeyen besin, ince bağırsaktan kalın bağırsağa geçiş yaptıktan sonra, kalın bağırsakta bulunan flora maddesi zararlı olmayan bakteriler tarafından tepkimeye uğrar ve bozulmalar yaşar.

Bu bozulmaların sonucunda karbondioksit, hidrojen ve metan gazları açığa çıkar. Amerikan Tıp Enstitüsü’nün yaptığı araştırmalara göre her gıdanın her insan metabolizmasında aynı gazları çıkarmadığı tespit edilmiştir. Bilinen bir durum ise gaitaları su içinde yüzen insanların metan gazı çıkarmasıdır. Kişiden kişiye değişen karında şişlik durumu bireylerin bağırsaklarında bulundurduğu bakteri miktarıyla orantılı olabilir.

Karında Şişlik ve Gaz Neden Olur?

Yüksek karbonhidrat oranına sahip besinler tüketildiğinde karında şişlik ve gaz daha fazla oluşur.

Şekerler: Raffinoz, fruktoz, sarbitol ve laktoz tüketildiğinde karbondioksit üreten şeker çeşitleridir. Örnek olarak raffinoz şekeri kuru fasulyede yüksek miktarda bulunduğundan dolayı kuru fasulye gaz yapar.

Fruktoz: Buğday, armut, enginar, soğan gibi besinlerde bulunan fruktoz fazla tüketildiğinde karında şişlik ve gaz yapan bir özelliğe sahiptir.

Laktoz: Süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda laktoz bulunmaktadır. Fazla tüketildiğinde laktoz ve ince bağırsaktaki zararsız bakteriler tepkimeye girer ve gaz oluşturarak karında şişliğe sebep olur.

Diverkülit: Özellikle de kalın bağırsak kolonlarını saran bir mukoza olan diverkilüt bağırsak iltihaplarına yol açarak kötü gaz ve şişkinliklere sebep olmaktadır.

Nişasta: Gaz oluşturmayan tek nişasta grubu üyesi pirinçtir. Pirincin dışında, patates, mısır, tatlılar ve pastalarda bulunan toz nişasta sindirimin son noktası olan kalın bağırsakta bakteriler tarafından bozulmalara uğrar ve oluşturduğu gaz ile karında şişlik yaratır.

Lif: Suda çözünen ve çözülemeyen olarak ikiye ayrılan liflerde suda çözünebilen lifli gıdaları tükettiğimiz zaman karında şişlik şikayetimiz olmayacaktır. Diğer türde lifli gıdalarla beslendiğimizde karında şişlik şikayeti olacaktır.

Bağırsaktaki çalışma bozuklukları genel olarak karın bölgesinde şişkinlik olarak ortaya çıkar. Karında şişlik ve gaz problemi bağırsak sendromu ya da spastik kolon rahatsızlıklarında ciddi şekilde ortaya çıkar. Bu tür insanlarda bağırsakların düzenli çalışmaması ve bağırsak iç dokularında kasılmalar meydana gelmektedir.

Splenik fleksura diye tabir edilen kalın bağırsağın dalak kısmına yakın tarafında şiddetli gaz sıkışmaları oluşabilir. Karın bölgesinin sol üst taraflarında aşırı şişkinlik, acı veren ağrı ve adele spazmı oluşuyorsa bağırsakta gaz sıkışması meydana gelebilir. Bunların yanı sıra aşırı yağlı besinler tüketildiğinde mide de kalma süresi uzayacağından bakteriler daha fazla üreyecek ve mide gazı yapacaktır.

Karında Şişlik ve Gaz Nasıl Geçer?

Yemek alışkanlığınızı değiştirin: Acele ve hızlı bir şekilde yemek tüketilmemelidir. Hızlı bir şekilde tüketilen yemekleri midenin sindirmesi daha zor olacağından dolayı karında şişlik ve gaz oluşması muhtemel olacaktır. Bu nedenle yemeklerinizi sakin, iyice çiğneyerek ve zamana yayarak yemelisiniz.

Besin öğelerini öğrenin: Sindirim ve boşaltım sisteminizin en doğru şekilde çalışması için günlük yaklaşık olarak 26-30 gr kadar içerisinde lif bulunduran besinlerden tüketmeliyiz. Bu dozdaki lif vücudumuza girdiğinde besinler daha iyi sindirilecek ve şişkinlik şikayetimiz olmayacaktır.

Et ve sebze tüketin: Lokum kıvamında iyi pişmiş etler kolay sindirildiği için haftanın bir kaç günü porsiyonlarınızda bulundurabilirsiniz. Bunun yanı sıra mevsimlik sebzelerden yapacağınız salatalarda sindirim sisteminizi yormaz ve karında şişlik yapmaz.

Ölçülü tuz kullanın: Vücuttaki su dengesini tuz belirlediği için günlük tuz kullanım miktarı (6gr) kesinlikle aşmayın. Gereğinden fazla alacağınız tuz karın bölgesindeki gaz oluşumunu tetikler.

Karın şişliğine karşı alınabilecek diğer önlemler:

 • Fazla şeker kullanmayınız
 • Sigara kullanımını azaltınız
 • Sık yemek yerine ara ara yemek yiyiniz
 • Dışkılamayı artıracak posalı yiyecekleri tercih ediniz
 • Doğru beslenme ilkelerine uymak
 • Yağlı besin kullanımlarını ortadan kaldırmak
 • Lifli besinlere fazla yüklenmeyiniz
 • Limon ve nane çayı gibi bitkisel çaylardan tüketiniz
 • Hava yutmanın önüne geçmek için yemekleri yavaş yavaş ve sindirerek tüketiniz.

Karın şişliği neden olur, nasıl geçer video !

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Esma dedi ki:

  Arkadaşlar melisa çayı ve anason çayı karın şişliği için bitkisel çözüm arayanlara tavsiyemdir mutlaka uygulasınlar çok faydalı olduğunu görecekler.

 2. Emrah dedi ki:

  Yemekleri hızlı yeme alışkanlığına sahipseniz buna son verin yemeklerinizi küçük lokmalar halinde sindire sindire tüketin arkadaşlar yemek yerken mideye fazla hava doluyor eğer atamazsanız bu havayı şişkinliğe sebep veriyor.

 3. Kerem dedi ki:

  Merhabalar, yaklaşık 3 gündür karnım iyice şişti davul gibi oldu su içsem patlayacak gibi oluyorum ne yapmalıyım?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Kerem Bey, karın ve midede şişlik için evde çözüm arıyorsanız yukarıda belirttiğimiz yöntemleri uygulayabilirsiniz. Geçmiş olsun…

BİR YORUM YAZ