Karın Ağrısına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Pek çok insan hayatının belli bir döneminde can sıkıcı karın ağrılarıyla mücadele etmek zorunda kalmıştır. Karın ağrısına karşı evde uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Bir çok farklı sebep sonucunda karın ağrısı problemi ortaya çıkabilir. Ya da karın ağrısı pek çok farklı hastalığın da belitisi konumunda olabilir. Bu nedenle karın ağrısı gibi bir problemi uzun süreler boyunca yaşıyorsanız mutlaka uzman bir doktora başvurarak tedavi sürecini başlatmalısınız.

Kasık bölgesi ile göğsün hemen altında bölge arasında meydana gelen ağrılı, kramplı ve sancılı durumlara genel olarak karın ağrısı denilmektedir. Karın ağrısının her hangi bir yaş grubuna göre sınırlaması bulunmamaktadır. Her yaştan insanda belirli dönemlerde karın ağrısı görülebilir.

Eğer çok çok şiddetli bir karın ağrısı yaşıyorsanız apandisit patlaması gibi hayati tehlikeler ile de karşılaşabilirsiniz. Birazdan sizlerle paylaşacağımız orta şiddetteki karın ağrıları için bitkisel çözümler ile karın ağrısını kısa süre içerisinde önleyebilirsiniz.

Karın Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Çözümler

Karın ağrısını gideren rezene çayı

Doğu Asya’nın şifalı bitkilerinden olan rezene bitkisi karın ağrısının yanı sıra pek çok hastalığın da tedavisinde kullanılmaktadır. Rezene bitkisinin içerisindeki yüksek lif miktarı, mineral ve vitamin miktarı ile hem iyi bir sindirim sistemi düzenleyicidir hem de mide ve karın ağrılarını gidericidir.

Karın ağrısından kurtulmak için 1 bardak kaynar su içerisine yarım tatlı kaşığı rezene tohumu ekleyin ve 5 dakika kadar demlemesini bekleyin. süzdükten sonra tüketebilirsiniz.

Ballı zencefil çayı

Pek çok hastalığa şifası bulunan zencefil bitkisinin bir diğer faydası da karın ağrısına karşı etkili olmasıdır. Düzenli olarak tüketilen zencefil çayı enfeksiyonlara karşı bağışıklık sisteminizi de güçlendirmektedir. Ayrıca zencefil çayını karın ağrısı çektiğiniz bir dönemde tüketerek kısa süre içerisinde iyileşme sağlayabilirsiniz.

1 bardak kaynar su içerisine 1 tatlı kaşığı zencefil ve 1 tatlı kaşığı bal ekledikten sonra iyice karıştırın ve 4 dakika kadar demlemesini bekledikten sonra tüketin.

Uyarı!

2 yaşından küçük çocuklarda ve gebe olan kadınlar zencefil tüketimi uygun olmayabilir. Bu konu için mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Limon karın ağrısına iyi gelir

Sindirim sistemindeki hastalıkları kısa süre içerisinde iyileştirici etkiler yaratan limon suyu, karın ağrısı tedavisinde de uygulanması gereken etkili yöntemlerdendir. 1 çay bardağının yarısı kadar limon suyu içerisine tüketebileceğiniz kadar tuz ekledikten sonra içebilirsiniz. Karın ağrısına iyi gelecektir.

Karın ağrısına iyi gelen diğer yiyecekler

Karın ağrısı problemi oldukça can sıkıcı ve içinden bir an önce kurtulmaya çalıştığınız bir durumdur. Karın ağrısı gibi durumlarda bir şeyleri sıvı olarak tüketmek mide bölgesinde rahatlamalara ve uyarılmalara sebebiyet vererek kasların gevşemesini sağlar ve karın ağrısını azaltır.

Muzlu süt, anason çayı, meyan kökü çayı, ballı sıcak su, yoğurt ve lahana çorbası gibi yiyeceklerin karın ağrısını azalttığı bilinmektedir.

Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Karın ağrısı problemlerinde nedene bağlı tedavi yöntemleri de oldukça önemli yer tutmaktadır. Örneğin ayak üşütmesi nedeniyle ortaya çıkan bir karın ağrısının tedavisi için ayaklara sıcak su torbası uygulamak iyileştirici bir yöntemdir.

 • Tükettiğiniz bir şey dokunmuşsa bağırsakların boşaltılması karın ağrısın geçirir
 • Mide üşütmesi olmuşsanız nane-limon çayı veya kış çayı tüketebilirsiniz
 • Karın bölgenize sıcak kompres uygulayarak kasların gevşemesini sağlayın
 • Taze nane yaprakları ve tıraş limonu kaynatarak tüketin
 • Ezilmiş badem ve süt tüketerek karın ağrısını geçirebilirsiniz
 • Çörek otu (100gr) ve süt karışımını aç karna tüketerek karın ağrısını önleyin

Karın ağrısı gibi yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen rahatsızlıklar yaşadığınızda evde uygulayabileceğiniz doğal çözümler kolay yoldan karın ağrısını gidermenize yardımcı olur ancak, uzun süre boyunca geçmeyen ve tekrara düşen karın ağrılarında hastaniye.com ailesi olarak vakit kaybetmeden uzman bir doktora görünmenizi tavsiye etmekteyiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Kader dedi ki:

  Karın ağrısını kısa sürede geçirmek için ballı zencefil çayına bayıldım bu kadar etkili olacağını tahmin etmemiştim.

  1. Aysun dedi ki:

   Hem karın ağrısı hem de ishal için gerçekten bitkisel çözüm aranıyorsa ballı zencefil çayı içilmeli size katılıyorum Kader Hanım.

BİR YORUM YAZ