Karaciğerin Görevleri Nelerdir?

Vücuttaki en büyük iç organımız olan ve ağırlığı ortalama 1.7 kilograma çıkabilen karaciğerin vücutta bir çok fonksiyonu bulunmaktadır. Karaciğerin vücuttaki tüm görevleri hastaniye.com’da.

Karaciğerin Görevleri Nelerdir?

Karaciğer vücutta bir çok fonksiyonu yerine getiren önemli organlardan biri konumundadır. Vücudumuzda yer alan karaciğerin ismini pek çok kişi bilse de, yerini, görevlerini ve özelliklerini bir çok kişi bilmemektedir. Karaciğer olmadan, ya da karaciğer eksikliği durumlarında yaşamsal fonksiyonlar olmayacağından insanoğlunun yaşamına devam etmesi imkansızdır.

Karaciğer Nedir?

Karaciğer, omurgası var olan tüm hayvanlar ve insanlarda bulunan, büyüklükleri farklılık gösteren ve insan vücudunun mide ile akciğer arasında arka kısımda olan, kahverengi yapıda görünen, hayati bir organdır. Karaciğer tam olarak vücudun sağ tarafında ve diyaframa yakın bir konumdadır. Midemizin sağ tarafında bulunan karaciğer safra kesesini de örten bir görünümdedir.

Karaciğer insanoğlunun hayati fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için düzenli bir şekilde çalışması gereken bir organdır. İleri derece karaciğer yetmezliği gibi durumlarda sadece az bir süre diyaliz yardımıyla hayata devam edebilirsiniz. Karaciğer ortalama ağırlık olarak 1.5 kilogram kadardır. Bazı insanlarda bu ağrılık değişiklik göstermekle birlikte 1.3 kilo ile 1.7 kilogram civarında farklılık gösterdiği bilinmektedir.

Karaciğer şekil olarak üçgen bir görünümü bizlere sergilemektedir. Renk olarak ise kahverengi ya da pembeye dönük kahverengi şeklinde karaciğeri gözlemleriz. Karaciğere ait bir başka özellik ise vücuttaki diğer iç organlar arasından en büyük ve en ağırı olmasıdır. Karaciğer temas edildiğinde yağlı ve yumuşak bir doku hissi yaratmaktadır. Karaciğer için son ve en önemli gördüğümüz nokta ise, hasarlı hücrelerini tamir edip yeniden oluşabilen bir organ olmasıdır. Ayrıca karaciğer organ nakilleri için de kullanılabilmektedir.

Karaciğer, ligaman ve falciorm nedeniyle ikiye ayrılan sol ve sağ loblara sahiptir. Sağ lob, sol lobdan şekil ve ağrılık olarak çok daha büyük bir görünüme sahiptir. Karaciğerdeki çalışma hücrelerine hepatosit ismi verilmiştir. Hepatositler, karaciğerde görülen hasarla büyük bir tepkime göstererek çok hızlı bir şekilde yeniden üreyebilen mükemmel bir yapıya sahiptir.

Karaciğerdeki doku yenilenmesi, karaciğerin bir kısmının cerrahi müdahale yapılarak çıkartıldıktan sonra ya da karaciğerdeki parçaların yaralanma ile karşı karşıya kalmasından sonra oluşabilir. Karaciğerin var olan hasarlara tepki mekanizmasını çalıştırmasına ve kendisini yenilemesine yetkisi olmasına rağmen, tekrar tekrar görülen rahatsızlıklar sonucunda karaciğer yetmezliği sonucunda yaşam sona erebilir.

Karaciğerin Görevleri

  • Karaciğer vücudumuzdaki kemik, eklem ve kasları koruyan safra sıvısından günde 4 su bardağı kadar üretebilmektedir
  • Vücuda giren yağları tansiyonun artmaması için dengelemektedir
  • Şeker hastası olan bireyler içinde vücuda giren şeker ve protein oranını düzenler
  • Yazın sıcak günlerde vücut ısısını düşürmeye, kışında vücut ısısını artırmaya yarar
  • Aşırı terleyen ve yazın fazla sıvı kaybeden insanlarda sıvı kaybını önleyerek su üretir
  • Yağ, protein ve kan yapıcı olan maddeleri (demir ve fosfor gibi) depolayarak kansızlığı engeller
  • Kandaki şeker düzeyini dengeleyerek şeker hastalığı oluşumunu engeller
  • Faz kilolu insanlarda hormon salgısını düzenlemeye yarar
  • Gebelikteki embriyo dönemi için kan hücrelerini yenileyerek bebeğin gelişimini hızlandırır
  • İskelet sistemindeki lenf üretimini sağlayarak kemik hastalıklarını engellemeye yarar.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ