Karaciğer kanserinin (Siroz) belirtileri nelerdir?

Osmaniye’den Celil beyin sorusu olan karaciğer kanserinin muhtemel nedenlerinin neler olduğunu soran hastamızın bu sorusunu cevapsız bırakmayarak cevaplandırıyoruz.

Karaciğer kanserinin (Siroz) belirtileri nelerdir?

Karaciğer kanserinin belirtilerinden bahsetmeden önce sizlere karaciğerin vücudumuzdaki başlıca görevlerinden bahsedeceğim çünkü tüm bu görevler organın fonksiyonunu etkileyen karaciğer kanseri gibi hastalıkların ne tür belirtiler gösterebileceği sorusunun cevabını bizlere vermektedir. Karaciğerin en bilindik ve en yaygın başlıca görevlerinden biri glikojen depolamaktır. Glikojen kısaca vücudun yakıtı gibidir ve kaslarda, organlarda enerjiye ihtiyaç olduğu anda salgılanarak kullanılmaktadır. Karaciğerin bir diğer önemli görevi alkol, ilaçlar ve tüm bu zararlı toksinlerin vücuttan atılmasıdır. Kanın pıhtılaşmasında kullanılan protein, gıdalar yoluyla alınan yağ ve karbonhidratların işlenmesi, yağların parçalanmasına karaciğer kanseri 2kullanılan safranın üretilmesi karaciğerin diğer belli başlı görevleri arasındadır. Diğer kanser türlerinde ki gibi karaciğer kanseri de ileri bir aşamaya gelene kadar her hangi bir belirti göstermez. Kanser ileri safhalara gelince nedensiz aşırı kilo kaybı, karın bölgesinde sürekli şişlik, iştah kaybı ve sürekli halsizlik gibi belirtiler kendisini göstermeye başlamaktadır.

 Karaciğer Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Karaciğer kanserinin(Siroz) kesin nedeni günümüz tıp’ın da henüz bilinememekle birlikte bu organda kanser riskini yükselten faktörler bilinmektedir.

Siroz:

karacıger kanseri1Karaciğer dokusunun yoğun tahribata uğraması ve organın görevini eskisi gibi tam anlamıyla yerine getirememesine neden olan siroz bazı durumlarda karaciğer kanserine yol açabilmektedir. Hepatit B: Kan ve salya, semen gibi vücut salgılarıyla bulaşan hepatit B karaciğer kanseri riskini tetikleyen ve arttıran başlıca faktörler arasındadır. Ancak hepatit B nedeniyle görülen kanser vakaları Avrupa ülkelerinde oldukça azdır. Bu oran geri kalmış ülkelerde daha fazladır.

Alkol:

Karaciğer organımız diğer organlara göre oldukça dayanıklı bir organdır ve diğer organları kısa sürede tahrip edecek koşullara dayanıp kendisini zaman içerisinde yenileyebilir. Şayet uzun süreli ve fazla miktarda alkol tüketimi bu organımıza büyük ve de ağır tahripler verebilmektedir.karaciğer kanseri 5

Karaciğer Yağlanması:

Karaciğer yağlanması düzensiz beslenmesi yaygın olarak görülen bir durumdur. Fakat bu yağlanma yüksek miktarda olduğunda karaciğerde iltihaplanmaya yol açabilir. Bu iltihaplanmaya bağlı olarak organın dokusu tahrip olabilir ve kanser riski artar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ