Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler ve Besinler Nelerdir?

Kansızlık özellikle de vücudunda demir eksikliği görülen kişilerde sıklıkla karşımıza çıkabiliyor. Bu yazımızda sizler için kan yapan yiyecekleri ve kansızlığa karşı hangi yöntemleri uygulamanız gerektiğini ele aldık.

Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler ve Besinler Nelerdir?

Kansızlığa iyi gelen yiyecekleri, kansızlık olarak nitelendirilen anemi, ve kanın yeterli miktarlarda kırımızı kan hücresi içermemesi durumlarında bol bol tüketmelisiniz. Kansızlık oranı dünyada kadınlarda yüzde 30-40, erkeklerde yüzde 20 oranında olup en çok görülen kansızlık nedeni demir eksikliğinden dolayı kaynaklanmaktadır. Kırmızı kan hücresi üretiminin azlığı ve bu hücrelerin çeşitli nedenlerle yok olması kansızlıkta genetik özellik olarak gösterilebilir.

Kanın yapı taşı demir, vücuttaki hücrelere yaşamlarını devam ettirmeleri için gerekli olan hemoglobinin üretimi için kullanılır. Hemoglobin seviyesi yeteri miktarlarda bulunmadığında iştahta eksiklik, başta ağrı, kabızlık, psikolojik problemler ve dikkat eksikliği gibi problemlere neden olabilir.

Kansızlık genel olarak kişinin normal yaşam kalitesini etkileyeceğinden ilerleyen durumlarda ciddi hastalıklara yakalanma riskini artırmakta olup kesinlikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu durumda ilk olarak uzman doktorunuzla çeşitli kan testleri ile kırmızı kan hücrelerinizin ölçümü düzenli periyodik aralıklarla yaptırmalısınız. Bu süreçte doktorunuz sizden mineral ve vitamin takviyeleri almanızı isteyebilir. Bunların ardından kansızlığa önlem olarak bu süreç içerisinde kansızlığa iyi gelen besinleri tüketerek, bu probleme karşı büyük bir adım atmış olabilirsiniz.

Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Kandaki alyuvarların miktarını artırabilmek için B12 vitamini ve demir çok önemli bir yer almaktadır. Bu nedenle B12 vitamini ve demirin eksiksiz olarak metabolizmaya alınması gerekir.

Kansızlık seviyeniz eğer çok ciddi boyutlara ulaşmış ise sadece demir ve B12 vitamini yönünden zengin içerikli besinleri tüketerek kansızlığı aşmanız çok zor olacaktır. Bu nedenle böyle bir durumla karşılaştıysanız uzman doktorunuzun önereceği B12 vitamini ve demir takviyelerini kullanabilirsiniz.

Birazdan sizlerle kansızlığa iyi gelen besinleri paylaşacağız fakat, bu yiyecekler kansızlığa iyi gelen besinlerin bütün hepsinin olmadığını unutmamak gerekir. Bunun yanı sıra kimi gıdalar bol kolesterol, kalori ve yağ içerdiğinden tüketirken dikkat etmenizi önermekteyiz.

Bu yüzden kan yapan besinlerin takviyesini yapabilmek için uzman bir diyetisyen ile program yapmanız daha iyi olacaktır.

Kuzu ciğeri: Günlük tüketeceğiniz 100 gr kuzu ciğeri ile birlikte demir ihtiyacınızın büyük bir kısmını karşılayabilirsiniz. Ayrıca B12 vitamini ihtiyacınızın 10 katı kadarını bünyenize almış olursunuz. Bunların yanı sıra A,K ve B6 vitamini, bakır, çinko, selenyum ve manganez yönünden zengin içerikli olan kuzu eti kansızlığa iyi gelen yiyecekler arasındadır.

Palamut: 100 gr palamut balığı içerisinde hem çok yararlı omega-3 yağı bulunur hemde günlük B12 vitamini ihtiyacının 2 katını karşılayarak kan yapan yiyecekler arasında yer alır.

İnek eti: Selenyum, çinko ve B12 vitamini yönünden zengin içeriğe sahip olan inek etinden tüketeceğiniz 100 gr ile günlük demir ihtiyacınızın %12’sini almış olacaksınız. Bunların yanı sıra niasin, riboflavin, tiamin, B6 ve E vitamini, magnezyum, kalsiyum, fosfor ve potasyum yönünden çok zengin olduğu için kansızlığı önler.

Kuzu eti: Günlük demir ihtiyacının %10’unu karşılayan 100 gr kuzu eti aynı zamanda içerisinde günlük B12 ihtiyacının %40’ını karşılamaktadır. Kuzu eti içerisinde fazlaca doymuş yağ bulundurduğundan kolesterolü olanların tüketmesi önerilmez.

Köy peyniri: 100 gr köy peyniri hem günlük B12 vitamini ihtiyacının %30’unu karşılar hem de demir ihtiyacının %5’ini karşılayarak kansızlığa karşı iyi bir yiyecek sınıfında yer alır.

Yumurta: 53-63 gr arasında tüketeceğiniz 1 adet köy yumurtası içerisinde demir ihtiyacının %6’sını B12 vitamini ihtiyacının ise %12’sini karşılayacaktır. Fazla yumurta tüketmek ise kolesterolü artırabilir bu nedenle dikkatli olmak gerekir.

Barbunya: 100 gramında 5 mg demir bulunduran barbunya günlük demir ihtiyacının %65’ini karşılayarak kansızlığa karşı etkin rol oynar.

Tavuk eti: İnek etine göre daha az kolesterol oranına sahip olan 100 gr tavuk etinde 1.3 mg demir bulunur ve günlük demir ihtiyacının %16’sını karşılar. Ayrıca tavuk eti içerisinde bolca protein ve ihtiyacımız olan minerallerde yer aldığından, kansızlığa iyi gelen yiyecekler arasındadır.

İstridye: 100 gram istridye içerisinde 7 mg demir bulunur bu da günlük ihtiyacımızın %95’i anlamına gelmektedir. Ayrıca potasyum, sodyum, magnezyum, kalsiyum ve B6, B12, ve C vitamini yönünden oldukça zengin olan istridye kansızlığı gidermenin yöntemlerindendir.

Dereotu: 100 gramında tamı tamına 16mg demir bulunan dereotu günlük demir ihtiyacımızın 2 katını karşılamaktadır. Bu nedenle kansızlığa çok iyi gelen bir yiyecek olan dereotunu salata öğünlerimizde bol bol tüketmeliyiz.

Pekmez çeşitleri: Dut, üzüm, keçi boynuzu ve andıç pekmez çeşitleri hem yüksek enerji verir hem de kan yapıcı özelliğe sahiptir.

Kansızlığa İyi Gelen Yöntemler Nelerdir?

Değişik türdeki vitamin ve mineralleri vücudumuza kesin olarak kattığımızdan emin olabilmek için her gün farklı renk ve çeşitlerdeki meyveleri tüketebilirsiniz.

Fazla alkol kullanımı, sigara ve çay gibi diğer tiryaki durumlar vitamin ve minerallerin metabolizmaya katılmasını engelleyeceği için tüketilmemesi gerekmektedir.

Özellikle de bolca C vitamini tüketmek, metabolizmanın demir emilimini üst seviyelere çıkaracağı için C vitamini tüketmeye önem göstermelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Canan dedi ki:

  Berna arkadaşında dediği gibi hormonal olmayan mevsimlik kırmızı domateslerde çok etkin biçimde kan yapıyor

 2. Berna dedi ki:

  Domates kan yapıcı bir yiyecektir. Kan verdiğim zaman peşine domates tüketiyorum

 3. Ekin dedi ki:

  Bol bol fındık çeviz dut tüketin bakın sizdeki değişimi bunlar alvuyarları çalıştırarak daha çok kan yapmaya yarıyor.

 4. Melek dedi ki:

  Arkadaşlar bu yazıda da görüldüğü gibi kuru üzüm etkin bir biçimde kan yapıyor ben çok yiyiorum çok da faydasını gördüm.

 5. Şura dedi ki:

  Dut pekmezi kan yapıyor millet sabah kahvaltılarında bol bol yiyin kanlanın valla =) çok etkili

  1. Ahmet dedi ki:

   Doktora gittim bana bi ilaç verdi aynı pekmez gibiydi. Resmen kansızlık için pekmez veriyorlar.

BİR YORUM YAZ