Kan kanseri neden olur?

İstanbul’dan Arda beyin sorusu olan kan kanserini tetikleyen nedenlerin neler olduğu sorusunu bizlere yönelten hastamızın bu sorusunu cevapsız bırakmayarak cevaplandırıyoruz.

Kan kanseri neden olur?

Kan kanseri kan hücrelerinin üretimini sağlayan kemik iliğini ve dolayısıyla da kanı etkileyen oldukça yaygın görülebilen bir kanser türüdür. Kemik iliğinde üretilen kan hücrelerinin istem dışında büyüme göstermiş olduğu zaman kan kanseri diğer bir adıyla lösemi hastalığı ortaya çıkar. Kan kanseri türleri arasında en yaygın görülen ve çocuklardan 10 kat daha fazla yetişkinleri etkileyen bir hastalıktır. Kan kanseri teşhisi koyulan hastaların büyük bir çoğunluğu orta yaş diyebileceğimiz 55 yaş ve üzeri kişilerdir. Farklı birçok türü de bulunan löseminin, hastalığın türüne göre değişmeler gösteren birçok türü de mevcuttur, ateş ve gece terlemeleri, baş ağrısı,kolay yaralanma ve kanama, kemik ve eklem ağrıları, halsizlik, lenf bezlerininKan kanseri neden olur2 şişmesi olarak sayılabilir. Sizleri artık daha da fazla bekletmeden kan kanseri yani diğer adıyla lösemiyi tetikleyen kan kanserine neden olan faktörleri sizlerle bir araya getiriyoruz.

Kan kanserinin nedenleri?

Tüm kan hücrelerinde olduğu gibi lösemi hücreleri de kan ile beraberinde bütün vücutta dolanır. Kan kanserinin nedenleri, lösemi hücrelerinin sayısına Kan kanseri neden olur1ve vücudun hangi kısmında yoğunlaştığına göre farklılıklar göstermektedir. Hastanede yapılabilecek rutin kan testleri sayesinde kan kanserinin asıl nedeni kolaylıkla günümüz şartlarında saptana bilmektedir. Şimdi maddeler halinde kan kanserinin nedenlerini aşağıda sizler için sıralıyoruz.

 –Aşırı derecede radyasyona maruz kalınması

-Bir takım kimyasalların etkisinde kalınması

-Başka bir kanser türünde kemoterapi görmek

-Down sendromu Kan kanseri neden olur5

-Genetik faktörler

-Sigara ve alkol kullanımı

-Bir takım kan hastalıkları

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ