Kan Kanseri Nedenleri, Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

Çocuklarda yetişkinlere göre daha çok rastlanan kan kanseri artık her şeyin sonu değil! Gelişen teknoloji ve tedavi yöntemleri ile kan kanseri hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kan Kanseri Nedenleri, Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

Kan kanseri, kan hücrelerinin ve daha çok kırmızı kan hücrelerinin(akyuvarlar) normalden daha fazla oluşması ile ortaya çıkan bir kanser çeşididir. Yüksek değerdeki olgunlaşmayan malign hücreleri ile kanı üreten iliklerin yerini almasıyla kan kanseri oluşur. Bu nedenle kanı pıhtılaştıran plateletler ile savunma görevini yerine getiren lökositler hızlıca azalış gösterir. Bu durumda kan kanseri hastası olanlarda en ufak şeylerde yaralanma, kesik ve incinme gibi problemlerin ortaya çıkmasına ve çok kolay bir şekilde virüs yoluyla enfeksiyonların görülmesine sebep olur. Bağışıklık sistemi iyiden iyiye zayıflama gösterir. Akyuvarların zamanla azalmasıyla nefes darlıkları da görülebilir.

Bu durumların yanı sıra halsizlik ve zayıflama, ateş yükselmesi, beyin problemleri, diş ve diş etlerinde hassasiyet gibi problemlerde ortaya çıkabilir.

Kan Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Kan kanseri, metabolizmanın kan çoğaltma sisteminin düzenini ve normal değerlerini bozan bir kanser çeşididir. Kan kanserine yakalanan insanlar kan kanserine neden olan tümörün yayılma biçimine göre akut ya da kronik olarak ayrılırlar.

Genellikle akut kan kanseri çocuklarda görülürken, kronik bazlı kan kanserleri yetişkin insanlarda görülmeye meyillidir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi kan kanserinin akut ya da kronik gibi çeşitlerinin yanı sıra myeloid ve lenfoid olarakta çeşitleri bulunmaktadır. Kimi kanser türleri kötü huyludur ve hızlıca yayılarak olumsuz bir gidişat sergiler. Çocukluk dönemindeki kan kanseri vakaları diğer kanser tiplerine göre daha çok ortaya çıkmaktadır. Tam olarak sebebi bilinmemekle beraber, birtakım çevresel faktörler ya da aile öyküsünden (genetik) kaynaklandığı düşünülür.

DNA içerisinde bulunan somatik hücreler mutasyona uğrayabilirler. Bu mutasyonlar sonucu onkogenler aktif olurken tümörü yok etmesi gereken hücreler pasif duruma geçerler. Bu şekilde hücrelerin çoğalmasını yöneten regülasyon çalışamaz hale gelir. Ortaya çıkan bu tablonun sorumlusu kimi zaman genetik olabilirken kimi zamanda, radyasyon, petrokimyasal, kanserli maddeler ya da virüsler olabilir.

Kan Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kan kanseri ilerleyen boyutlarda görülmeye başladığında, normal olmayan hücreler, kan yapan hücrelerin yaradılış genini bozarak düzgün çalışmasını engellediği için kan kanseri belirtileri meydana gelir.

Kırmızı kan hücrelerinin üretiminin yetersiz oluşu ile kansızlık; beyaz kan hücrelerinin üretimindeki yetersizlik ile kolay enfeksiyona yakalanma, bakteri ve mikroplardan çabuk etkilenme ve yüksek ateş, kanı pıhtılaştıran hücrelerin (trombosit) değerlerinin azlığı ile burun-diş-cilt kanamalarının artması gibi kan kanseri belirtileri oluşur.

Deri üzerinde sürekli çürümeler oluşur ve en küçük bir yarada kanama çok zor bir şekilde durdurulur. Kan kanserinin diğer belirtileri arasında kan kanserine neden olan hücrelerin bazı organları etkisi altına alması ile görülen hızlı bir şekilde hücre yıkımı, ani kilo kayıpları, ter bezlerinin aktifliği gibi durumlarda vardır.

Bir başka kan kanseri belirtisinde ise dalak büyümesi ve lenf şişliği görülmektedir. Karın bölgesinde rahatsız eden bir şişlikte görülebilir. Kan kanserinin erken dönem belirtileri gözden kolayca kaçabildiği için kan kanserinde erken tanı problemi yaşanmaktadır. Genel olarak erken dönemdeki kan kanseri aynı grip, nezle gibi halsizlik, yorgunluk, ateş yükselmesi, eklem ağrıları, baş ağrısı, ciltte kızarma, saçlarda dökünme gibi belirtiler gösterdiğinden bu problem yaşanır.

Kan Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kan kanseri tedavisi ciddi bir disiplin gerektiren bir durumdur. Yetişkinler ve çocuklar uzman hematoloji doktorları ile iyileşebilmektedir. Kan kanserinin tedavi edildiği hastanede, kemoterapi yöntemine uygun bir hemşirelerden oluşan ekip, 7/24 sürekli hizmette bulunan tam teşekküllü kan merkezi, enfeksiyon hastalıklarına karşı uzmanlar ve radyofrekans tedavi yöntemi için radyasyon onkolojisinin uzmanının olması gerekir.

Çağımızda kan kanseri tedavisi bulunmuş bir kanser çeşididir. Özellikle son 10 yıl içerisinde kan kanseri olan insanlarda yapılan araştırmalarda yeni bilgiler edinilmiş, kemoterapinin en iyi sonucu vermesi için çalışmalar yapılmış, kan kanserinin oluşumuna yönelik moleküler ve biyolojik ilaçlar her geçen gün kullanımı artmış, radyofrekans ve radyoterapi tedavi yöntemlerinin özellikleri gelişmiş, kemik iliği nakli operasyonlarının kalitesi artmış ve kan kanserinin tedavisinde çok büyük gelişmeler kaydedilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Bilal dedi ki:

  Arkadaşlar kan kanserinin tedavisi artık oldukça mümkündür löseminin tedavisi için pek çok yeni gelişme yaşandı ülkemizde moralinizi yüksek tutun ve hayata sevinçle bağlanın 🙂

 2. Sercan dedi ki:

  Yazınızı okudum ve kendimle alakalı şüpheler duyuyorum lösemi olduğumu nasıl anlarım?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Sercan Bey, eğer benzinizde solukluk, geniş lenf düğümü, diş etlerinde şişkinlik, kanamalar, morarmalar, geçmeyen iltihaplar ve halsizlik gibi belirtilere sahip iseniz lösemi riski bulunuyor olabilir. Bir an önce doktora görünmenizi tavsiye ederim.

BİR YORUM YAZ