Kafa Derisinde Sivilce Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Kafa derisinde oluşan sivilceler çok kaşıntılı olabilir ve yaşam kalitesini kötü yönde etkileyebilir. Peki kafa derisindeki sivilceler neden olur ve nasıl tedavi edilir hepsi hastaniye.com’da.

Kafa Derisinde Sivilce Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Kafa derisinde ortaya çıkan sivilce oluşumları kadın-erkek, genç- yaşlı her grupta sıklıkla rastlanan bir cilt problemidir. Bu sivilceler kafa derinizin aşırı derece de yağlı olması ve yaşadığınız enfeksiyonlara bağlı olarak görülebilir. Enfeksiyon nedeniyle meydana gelen bu sivilce oluşumları genellikle kafa derisinin saç çizgisine yakın bölgelerinde ve üst kısımlarında görülmektedir. Bu sivilce oluşumlarının içerisi genelde doludur ve tatlı bir kaşıntıya neden olur.

Kafa derisinde oluşan sivilceleri kaşımak ciddi yaralara ve iltihaba neden olur. Bu iltihaplar  derinin diğer bölgelerine yayılmaya neden olacağından kafa derisinde oluşan sivilcelere kesinlikle dokunmamalısınız. Kafa derisindeki sivilcelerin daha büyük boyutlara ulaşmasına necrotica adı verilmektedir.

Bu büyük sivilce oluşumları genelde irin içermez şayet iltihaplanırsa kalıcı yaralara ve izlere neden olur. Perifolliculitis ise kafa derisinde görülen en ciddi kist bezleri iltihaplanmasına verilen addır. Büyük bir kist şeklinde saç derisinin arka kısımlarında oluşmaktadır. Saç derisinde ve saç köklerinde ağrılara, apseye, kafanın arkasında ve boyun bölgelerinde yaralanmalara neden olabilmektedir.

Kafa Derisinde Sivilce Neden Olur?

Kafa derisi saç ile kaplı olduğundan dolayı ilk başlarda sivilce çıktığını farketmeyebilirsiniz. Bu sivilceler ağrı yapar ve rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Kafa derisinde oluşan sivilcelerin bir çok nedeni bulunmaktadır ve bu nedenleri bilmeniz kafa derisindeki sivilcelerin tedavisi için çok önemlidir.

 • Psikolojik problemlere bağlı depresyon ve stres
 • Fazla sıcaklık ve yüksek nemli hava koşulları
 • Hava kirliliği
 • Androjen, lityum, östrojen ve kortikosteroid maddelerini bulunduran ilaçların yan etkisi
 • Kafa derisinin yağlı olması
 • Saç derisindeki gözenekleri tıkayan saç bakım ürünleri

Kafa Derisindeki Sivilcelerin Belirtileri Nelerdir?

Kafa derisi saçla kaplı olduğundan dolayı baş derisinde oluşan sivilceler bazen gözden kaçabilir. Eğer kafa derisi içerisinde kırmızı renk küçük kabartılar mevcutsa, baş derisinde kabuklanmalar oluyorsa, saçın bittiği bölgelerde alın, ense ve kulak arkaları gibi noktalarda sivilce oluşumları varsa, saç derisi gereğinden fazla yağlı ve çok kaşıntı oluyorsa kafa derinizde ciddi sivilcelenmeler olabilir.

Kafa Derisindeki Sivilce Nasıl Tedavi Edilir?

Kafa derisindeki sivilceler çok ciddi boyutlara ulaşmışsa ve yüksek derecede rahatsızlık veriyorsa mutlaka bir cilt uzmanına başvurmalısınız. Fakat daha az derecede rahatsızlık duyuyorsanız evde uygulayabileceğiniz kafa derisi için doğal tedavi yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Hint Defnesi Yağı: Vücudun her bölgesinde görülen sivilceler için tedavi yöntemleri arasında hint defnesi yağı ile daha öncede karşılaşmış olabilirsiniz. Hint defnesi yağı içeren şampuanları kullanarak her gün bir defa saçınızı yıkarsanız kafa derisindeki sivilcelerin azaldığını ve yok olduğunu göreceksiniz.

Sarımsak: İçeriğinde salisilik asit bulunduran sarımsağın sivilceleri kurutucu bir özelliği vardır. Bunların yanı sıra içerisinde bol miktarda mantar yok edici antioksidanlar bulundurur. Sarımsak çayı hazırlayarak kafa derisindeki sivilcelerden kurtulabilirsiniz. Sarımsak çayı için 2 bardak suyun içerisine 4 diş sarımsak atarak kaynatınız. Hazırlanan losyon ile kafanızı yıkayınız.

Limon suyu: 2 adet limonu iyice sıkıp bir kaba koyun. Daha sonra saçlarınızı durulayacak kadar suyla karıştırıp 2 dakika kadar bekletin. Limon suyu kafa derisindeki sivilceleri kurutur, saç derisinin Ph değerini düzenler ve kafa derisindeki sivilcelere iyi gelir.

Yasemin yağı: Saç derisindeki ölü hücreleri yok etmek ve sağlıklı bir saç derisine sahip olmak için yasemin yağını gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Yasemin yağı ve üzüm çekirdeği yağını birleştirerek oluşturduğunuz losyon kafa derisindeki sivilcelere çok iyi gelir ve yok eder.

Elma şırası sirkesi: Bu sirkeyi kafa derinizde sivilce bulunmadığı zamanlarda saç derisi sağlığınız ve saç derisindeki gözenekleri açık tutmak için kullanabilirsiniz. İki 1 litre suya yarım litre elma şırası sirkesi ekleyin ve iyice karıştırın. Saçlarınızı bu karışımla durulayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Berkay dedi ki:

  Kafam da sivilce çıkıyor ve ağrısı oluyor dokununca ve sıktığımda irin çıkıyor.

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Berkay Bey, kafa derisindeki sivilceler pek çok faktör sonucu oluşabilir. Sebebini belirledikten sonra nedene yönelik tedavi etkili olacaktır. Bunun dışında bizim tavsiye ettiğimiz kafa derisindeki sivilceler için bitkisel tedavi yöntemlerini de uygulayabilirsiniz.

 2. Bayram dedi ki:

  Benimde saçları kestirince saçımın içinde arka tarafında sivilce çıkıyor yok mu bunun bir çaresi saçlarım uzadığında çıkmıyor yok oluyor ama kestirdiğim de saçlarımı 5 gün sonra falan sivilce çıkıyor ne yapmalıyım?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Bayram Bey, yukarıda paylaştığımız saç derisi sivilceleri için doğal tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

 3. Erhan dedi ki:

  Saç diplerinde sivilceler çıkıyor ve felaket kaşınıyorlar neredeyse tüm saç diplerinde çıkıyor. Tavsiyeleriniz nelerdir dermatoloğa gitmem gerekir mi? Arkadaşlarım stresten kaynaklandığını söylediler.

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Erhan Bey, eğer çok ileri derecede saç derisinde sivilcelenme gibi bir problem yaşıyorsanız mutlaka vakit kaybetmeden uzman bir dermatoloğa görünmelisiniz.

BİR YORUM YAZ