Kabızlığa iyi gelen yiyecekler ve içecekler nelerdir?

Lif ve posa açısından yetersiz beslenmek kabızlığın en büyük nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Kabızlığa iyi gelen hiç bir yerde bulamayacağınız yiyecek ve içecekler burada !

Kabızlığa iyi gelen yiyecekler ve içecekler nelerdir?

Kabızlık her insanın hayatının bir döneminde yaşadığı bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Zaman zaman karşılaştığımız bu durum beslenmeyle doğrudan ilgilidir. Dengesiz beslenme, kuru besin tüketmek, az sıvı tüketmek, hareketsiz yaşam tarzı, stres, bazı ilaç türleri ve uzun süreli yapılan yağsız diyetler kabızlığa yol açan etkenlerdir. Lif yada Posa yönünden zengin besinler bağırsakları çalıştırarak kabızlığa iyi gelmektedir. Kabızlığı önlemek için diğer bir etken ise vucudun sıvı alımıdır. Vücutta sıvı kaybının fazla olması kabızlığa yol açabilmektedir. Eğer uzun süredir kabızlık problemi yaşıyorsanız iseniz yada dışkılamanız normalinden daha farklı türdeyse, kilo kaybı, karın ağrısı veya dışkılama ile birlikte kan gelmesi gibi durumları yaşıyorsanız mutlaka bir kolorektal cerrahi ya da gastroenteroloji uzmanına başvurmalısınız. Çünkü bu belirtiler çok ciddi bir hastalığın habercisi olabiliyor. Kabızlığın belirtileri ise; Aşırı ıkınma, karında şişkinlik ve ağrı, tuvalete çıkınca kalın yada sert ufak parçaların gelmesi kabızlık şikayeti olarak adlandırılmaktadır.

Kabızlığa Karşı Önerilen Besinler

Sıvı alımını artırmak: Her şeyden önce kesinlikle su tüketimini arttırmanız gerekmektedir. Su tek başına vücudumuz için gerekli olan bütün mineralleri sağlamakla kalmaz bağırsaklarımızın da düzenli olarak çalışmasına ve dışkının vücuttan kolayca atılmasına yardımcı olur.

Meyveler: Bazı meyve türleri bağırsakları yumuşatarak kabızlığa karşı etkin olduğu yapılan karşı araştırmalarda kullanılmaktadır. Genel olarak kuru erik, kuru üzüm, kayısı ve incir başta olmak üzere lif oranı yüksek meyveleri tüketiniz.

Tahıllar: Özellikle buğday, yulaf kepeği ve kepekli tahıllar sindirimi hızlandırarak kabızlığa karşı çok etkilidir. Tuzsuz ve yağsız patlamış mısır hem iyi bir atıştırmalık hem de kabızlığa karşı etkin biçimde kullanılabilir.

Kuru baklagiller: Lif bakımından bir hayli zengin olan baklagiller kabızlığa karşı bir hayli etkilidir. Bu besinler bağırsaklarınızı yumuşatarak, dışkını atılmasını kolaylaştırır. Fazla tüketiminin de gaz ve şişkinliğe neden olur.

Sebzeler: Koyu yeşil yapraklı sebzelerden hazırlanan salataların düzenli olarak kullanılması sindirim sisteminin ihtiyacı olan lifi sağlayacaktır. Havuç, kuşkonmaz, Brüksel lahanası, lahana, enginarda kabızlığa karşı kullanılan sebzeler arasında yer almaktadır.

Kabızlığa iyi gelen meyveler

Dut: İçinde bulunan tanenler sayesinde dışkıyı sıvılaştıran dut kabızlığa iyi gelir.kabızlık-meyve

İncir: İncir müsil etkisi sayesinde bağırsakları yumuşatarak kabızlıktan kurtulmanızda önemli rol oynar.

Üzüm: Üzüm vücuda bolca sıvı sağladığından dolayı bağırsakları çalıştırır ve kabızlığın meydana gelmesini engeller.

Ceviz: Fazla tüketildiğinde ishal etkisi yapan ceviz kabızlığa iyi geliyor.

Kayısı: Vücuda enerji veren ve aynı zamanda sıvı sağlayan kayısı bağırsakları çalıştırarak kabızlığı önlemektedir.

Kabızlığa iyi gelen içecekler

Zeytinyağı: Hazmı çok kolay olduğundan dolayı besinlerin bağırsaklar tarafından çok daha iyi emilmesini sağlamakta ve düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Meyve suyu: Erik ve üzüm suyu gibi vücuda sıvı sağlayan ve bağırsakları yumuşatan meyve suları kabızlığa iyi gelir.

Rezene Çayı: Bağırsaklarda sertleşen ve vücuttan atılması zorlaşan dışkıyı yumuşatarak daha kolay tuvalete yapmanıza yardımcı olur. Ayrıca mide şişkinliği ve yemek sonrası kramplara iyi gelmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Tugay dedi ki:

  Aktardan alacağınız rezene ve sinameki kabızlığı çözecektir, bir tutam rezene onun çeyreği kadar sinameki ile karıştırıp kaynar su dökün 3–5 dakika demlemeye bırakıp sonra için, birkaç saat sonra etkisini gösterecektir, sinamekiyi fazla kaçırırsanız ishal yapar, önce verdiğim ölçüde deneyin, sonra kendinize göre ölçüyü ayarlayın, çok sık kullanırsanız bağırsak tembelliğine yol açar o yüzden sadece ciddi ağrılı kabızlık durumlarında kullanın

 2. Kemal dedi ki:

  Bir çok hastalığa karşı etkisi bilinen ceviz yüksek dozda kullanıldığında ishale neden olacağından sizin için yararlı olabilir.

 3. Ömer dedi ki:

  Burada da önerildiği gibi bir dostumda önermişti şekersiz kolayı Allah razı olsun valla rahatladım kaç gündür içim ağırmıştı.

 4. Melis dedi ki:

  Resul beye katılıyorum ben ben bol su ve sıvı gıdalar tüketen bir insanım hiç kabız olmadım gerçekten inanması belki güç gelebilir ama olmadım

 5. Resul dedi ki:

  Bol bol su tüketimi bağırsak ve sindirim sisteminizi çok etkin biçimde çalıştıracağından dolayı su tüketimine önem gösteriniz.

 6. Hakan dedi ki:

  Kesinlikle kayısı kurusu diyorum, biraz yiyin sonra direk tuvalete çıkarsınız zaten :). Açayip bağırsak çalıştırıyor.

 7. Mehmet CAN dedi ki:

  Kabızlığı geçirmek için misül hapı almak ne kadar doğru acaba, Sıkıntı yaratırmı ?

  1. Melih dedi ki:

   Her hapın yan etkisi olacağı gibi misülünde bir etkisi vardır illaki. Her zaman ilk olarak doğal yolları denemek daha mantıklı diye düşünüyorum.

 8. Arda dedi ki:

  Abi ne olursa olsun su içiminizi artırın. Kabızlıktan kurtulamak için ceviz çok faydalı bunun dışında sinemaki çayınıda deneyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZ