Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir? Kesin Çözüm

Lif ve posa açısından yetersiz beslenmek kabızlığın en büyük nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Kabızlığa iyi gelen yiyecekleri ve kabızlığa karşı almanız gereken önlemleri sizler için hazırladık.

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir? Kesin Çözüm

Kabızlık her insanın hayatının bir döneminde yaşadığı bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Zaman zaman karşılaştığımız bu durum beslenmeyle doğrudan ilgilidir. Dengesiz beslenme, kuru besin tüketmek, az sıvı tüketmek, hareketsiz yaşam tarzı, stres, bazı ilaç türleri ve uzun süreli yapılan yağsız diyetler kabızlığa yol açan etkenlerdir.

Lif yada posa yönünden zengin besinler bağırsakları çalıştırarak kabızlığa iyi gelmektedir. Kabızlığı önlemek için diğer bir etken ise vücudun sıvı alımıdır. Vücutta sıvı kaybının fazla olması kabızlığa yol açabilmektedir.

Eğer uzun süredir kabızlık problemi yaşıyorsanız  ya da dışkının rengi ve kıvamı normalinden farklı ise, kilo kaybı, karın ağrısı veya dışkılama ile birlikte kan gelmesi gibi durumları yaşıyorsanız mutlaka bir kolorektal cerrahi ya da gastroenteroloji uzmanına başvurmalısınız.

Çünkü bu belirtiler çok ciddi bir hastalığın habercisi olabiliyor. Kabızlığın belirtileri ise; Aşırı ıkınma, karında şişkinlik ve ağrı, tuvalete çıkınca kalın yada sert ufak parçaların gelmesi gibi durumlardır.

Kabızlığa Karşı Önerilen Besinler

Sıvı alımını artırmak: Her şeyden önce kesinlikle su tüketimini arttırmanız gerekmektedir. Su tek başına vücudumuz için gerekli olan bütün mineralleri sağlamakla kalmaz bağırsaklarımızın da düzenli olarak çalışmasına ve dışkının vücuttan kolayca atılmasına yardımcı olur.

Meyveler: Bazı meyve türleri bağırsakları yumuşatarak kabızlığa karşı mükemmel bir koruma sağlamaktadır. Genel olarak kuru erik, kuru üzüm, kayısı ve incir başta olmak üzere lif oranı yüksek meyveleri tüketmeniz kabızlığa karşı çok iyi gelecektir.

Tahıllar: Özellikle buğday, yulaf kepeği ve kepekli tahıllar sindirimi hızlandırır ve kabızlık başlangıcını önler. Tuzsuz ve yağsız patlamış mısır hem iyi bir atıştırmalık hem de kabızlığa iyi gelen bir besin türüdür.

Kuru baklagiller: Lif bakımından bir hayli zengin olan baklagiller kabızlığa karşı bir hayli etkilidir. Bu besinler bağırsaklarınızı yumuşatarak, dışkının atılmasını kolaylaştırır. Fazla tüketiminin de gaz ve şişkinliğe neden olur.

Sebzeler: Koyu yeşil yapraklı sebzelerden hazırlanan salataların düzenli olarak kullanılması sindirim sisteminin ihtiyacı olan lifi sağlayacaktır. Havuç, kuşkonmaz, Brüksel lahanası, lahana, enginarda kabızlığa karşı kullanılan sebzeler arasında yer alır ve kabızlığı önler.

Kabızlığa İyi Gelen Meyveler Nelerdir?

Dut: İçinde bulunan tanen maddeleri dışkının normal bir kıvam almasını sağlar ve kabızlığa karşı etkin bir koruma sağlar.

İncir: Kabızlık problemi yaşadığınız zamanlarda tüketeceğiniz incir, bağırsakları yumuşatır, sindirimi kolaylaştırır ve dışkının kolaya vücuttan atılmasını sağlar.

Üzüm: Tam mevsiminde iseniz ve kabızlık problemi yaşıyorsanız kesinlikle üzüm tüketmenizi öneririz. Üzüm içerisindeki maddelerle sindirim sistemini düzenleyici bir etkiye sahiptir ve kabızlığa iyi gelmektedir.

Ceviz: İçerisinde yüksek miktarda lif bulunduran ceviz kabızlık söz konusu olduğunda aranan yiyecek konumundadır. 1 bardak öğütülmüş ceviz içerisinde 7.8 gr lif bulunmaktadır.

Kuru kayısı: Kayısının saymakla bitmeyecek faydalarından bir tanesi de sindirim sistemindeki bozuklukları gidermesi ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlamasıdır. Her gün 1 avuç kadar kuru kayısı sindirim sistemi problemlerine iyi geleceğinden kabızlık problemini yaşamanıza engel olacaktır.

Kabızlığa İyi Gelen Bitkisel Çaylar ve İçecekler Nelerdir?

Su: İlk yapmamız gereken kesinlikle su tüketimini artırmak olacaktır. İnsan metabolizması ihtiyaç duyduğu mineralleri su vasıtasıyla vücuduna almaktadır. Bu mineraller metabolizmanın düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamakla kalmaz aynı zaman da bağırsakların daha iyi çalışmasını ve dışkının olması gereken kıvamı almasını sağlamaktadır.

Zeytinyağı: Hazmı çok kolay olduğundan dolayı besinlerin bağırsaklar tarafından çok daha iyi emilmesini sağlamakta ve düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Meyve suyu: Meyve suları genel olarak vücudun ihtiyacı olan vitaminleri temin etmemize yardımcı olurken aynı zamanda da bağırsakları yumuşatarak kolay sindirim yapmamızı sağlar ve kabızlığa iyi gelir.

Rezene çayı: Bağırsaklarda sertleşen ve vücuttan atılması zorlaşan dışkıyı yumuşatarak daha kolay bir şekilde tuvalet ihtiyacınızı gidermenize yardımcı olur. Ayrıca mide şişkinliği ve yemek sonrası kramplara da iyi gelerek kabızlık yaşamanızı engeller.

Hazırlanışı: 1 bardak kaynar suya 2 çay kaşığı kurutulmuş rezene ekleyerek 10 dakika kadar demlemesini bekleyin. Gün içerisinde öğünlerinizi ayarlayarak 3 bardak tüketmelisiniz.

Sinameki çayı: Dikkat! sinameki çayı ciddi derece de musil etkisi yaratabilmektedir. Kabızlığa karşı çok ciddi etkiler yaratan sinameki çayı tüm bağırsakların 10 saat içerisinde hızlıca boşalmasını sağlar. Bu temizlik esnasında bağırsak içerisinde bulunan çeşitli mantar, bakteri ve virüslerde akıp giderek bağırsak temizliği sağlanmış olur.

Hazırlanışı: Toz halindeki sinameki bitkisini temin edin. 3 tatlı kaşığı sinameki tozunu 1.5 bardak kaynar suya atın ve 10 dakika kadar demlemesini bekleyin. Gün içerisinde öğünlerinizi ayarlayarak 3 bardak tüketmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Zuhal dedi ki:

  Kuru kayısı günde kaçtane yenmeli bi bilginiz varmi

 2. Tugay dedi ki:

  Aktardan alacağınız rezene ve sinameki kabızlığı çözecektir, bir tutam rezene onun çeyreği kadar sinameki ile karıştırıp kaynar su dökün 3–5 dakika demlemeye bırakıp sonra için, birkaç saat sonra etkisini gösterecektir, sinamekiyi fazla kaçırırsanız ishal yapar, önce verdiğim ölçüde deneyin, sonra kendinize göre ölçüyü ayarlayın, çok sık kullanırsanız bağırsak tembelliğine yol açar o yüzden sadece ciddi ağrılı kabızlık durumlarında kullanın

 3. Kemal dedi ki:

  Bir çok hastalığa karşı etkisi bilinen ceviz yüksek dozda kullanıldığında ishale neden olacağından sizin için yararlı olabilir.

 4. Ömer dedi ki:

  Burada da önerildiği gibi bir dostumda önermişti şekersiz kolayı Allah razı olsun valla rahatladım kaç gündür içim ağırmıştı.

 5. Melis dedi ki:

  Resul beye katılıyorum ben ben bol su ve sıvı gıdalar tüketen bir insanım hiç kabız olmadım gerçekten inanması belki güç gelebilir ama olmadım

 6. Resul dedi ki:

  Bol bol su tüketimi bağırsak ve sindirim sisteminizi çok etkin biçimde çalıştıracağından dolayı su tüketimine önem gösteriniz.

 7. Hakan dedi ki:

  Kesinlikle kayısı kurusu diyorum, biraz yiyin sonra direk tuvalete çıkarsınız zaten :). Açayip bağırsak çalıştırıyor.

 8. Mehmet CAN dedi ki:

  Kabızlığı geçirmek için misül hapı almak ne kadar doğru acaba, Sıkıntı yaratırmı ?

  1. Melih dedi ki:

   Her hapın yan etkisi olacağı gibi misülünde bir etkisi vardır illaki. Her zaman ilk olarak doğal yolları denemek daha mantıklı diye düşünüyorum.

 9. Arda dedi ki:

  Abi ne olursa olsun su içiminizi artırın. Kabızlıktan kurtulamak için ceviz çok faydalı bunun dışında sinemaki çayınıda deneyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZ