Kabakulak Neden Olur, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Kabakulak hastalığı çocukluğunda bir çok kişinin yaşadığı ve insandan insana bulaşabilen bir hastalık türüdür. Kabakulak hastalığının nedenlerini ve tedavi yöntemlerini sizler için araştırdık.

Kabakulak Neden Olur, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Bir takım virüslerin, tükürük bezleri üzerinde enfeksiyon yaratması ve enfeksiyonun giderek büyümesiyle meydana gelen kabakulak bulaşıcı bir hastalık türüdür. Enfeksiyonun neden olduğu şişlik kulak bölgesinde görüldüğünden dolayı kabakulak ismini almıştır. Genel olarak çocukluk çağında görülen kabakulak hastalığı nadir olarak bu hastalığı çocukluğunda geçirmemiş olan yetişkinlerde de görülür.

Bahar ve kış aylarında daha sık rastlanan kabakulak hastalığı, rahatsızlanan kişilerde öksürme ve hapşırma sırasında ya da başkalarıyla öpüşüp selamlaşma esnasında kabarcık ve baloncuk halinde virüsler havaya sıçramasıyla yayılır. Bu ortamda bulunan herkes solunum yoluyla bu virüsü vücutlarına alırlar. Bu nedenle kabakulak hastalığı insandan insana bulaşan bir hastalıktır.

Kabakulak virüsü vücuda girdikten hemen sonra etkilerini göstermez. Virüsler vücuda yayılıp büyümeye eğilim gösterdikten sonraki 3.hafta da kabakulak belirtileri ortaya çıkar. İkinci bir seferde vücut kabakulak hastalığına karşı bağışıklık kazanacağından hastalık tekrarlamaz.

Kabakulağın Belirtileri Nelerdir?

  • Çene bölgesinin arka alt kısmında şişlikler meydana gelir
  • Tükürük bezlerinde ara ara devam eden ağrılar oluşur ve boğazda hissedilir
  • Yutkunurken ve ağzınızı açıp kapatırken ağrılar görülür
  • Baş ağrısı ve ateş oluşur
  • Bitkinlik ve halsizlik oluşur
  • Yumurtalarda iltihaplanmaya yol açarsa hasta karın ağrısı ile karşı karşıya kalabilir
  • Baş, şişlik olan tarafa doğru biraz yatık durur
  • Aşırı iştah kaybı olur
  • İltihap çok fazla yayılırsa boyun bölgesinde tutulmalar gerçekleşebilir
  • Sürekli mide bulantısı ve kusma

Kabakulağın Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar sonucu görülen kabakulak hastalığı için antibiyotik tedavisi kullanılmaz. Kabakulak hastalarında görülen ağrı ve ateş için doktorunuzdan onaylı ağrı kesiciler kullanılabilir. Kabakulak hastası iyice dinlendirilmeli, bol sıvı ve gıda ile takviye edilmelidir. Genel olarak kabakulak hastalarında bu yöntemler yeterlidir fakat ağır şekilde görülen kabakulak hastalığında paralel olarak mide bulantısı ve kusma, kalpte çarpıntı ve bağırsak problemlerine yol açıyorsa mutlaka en acil sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

Kabakulak aşısı koruyucu bir tedavi yöntemi olup zamanında çocuğa yapılması ile kabakulak hastalığının en hafif şekilde atlatılması sağlanmaktadır. Bu konu için uzman doktorunuza başvurup kabakulak aşısını çocuğunuza yaptırmanızı öneririz. Kabakulak tedavisi ile ilgili bir başka konu ise evde uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemleridir. Eğer kabakulak hastasında ağır derecede problemler görülmüyorsa hastalığın daha hızlı atlatılabilmesi için evde uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemleri de vardır.

Kabakulağa Ne İyi Gelir?

Zencefil: Bir paket toz zencefili su ile karıştırıp hamur kıvamına getirin. Elde ettiğiniz hamuru kulak bölgesindeki şişliklere masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Zencefil içerisindeki antioksidan maddelerle enfeksiyonun giderilmesine yardımcı olacaktır. Bu nedenle zencefil kabakulağa iyi gelir.

Aloevera: Aleovera bitkisinin sayısız faydalarından bir tanesi de enfeksiyonlarla mücadele etmesi ve iltihapları kurutmasıdır. Aleoveranın taze yaprakları ve zerdeçal iyice harmanlanıp macun kıvamına gelene kadar karıştırılır. Şişlik görülen bölgeye uygulanarak üzeri bandaj yardımı ile kapatılır. Aleovera kabakulağı önler ve iyileşmesini sağlar.

Karışım çay: Adaçayı, papatya, nane-limon ve toz zencefilden oluşan bu karışım çayı vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olarak enfeksiyonların bir anca iyileşmesini sağlayıp kabakulağa iyi gelecektir.

tarif: 50 gr adaçayı, 50 gr papatya çayı, 50 gr nane-limon çayı ve 2 çay kaşığı toz zencefil, 2 bardak kaynar suyun içerisine atılır ve 4 dakika kadar demlenmesi beklenir. 4 dakika sonra süzerek içebilirsiniz. Tatlandırmak istiyorsanız süzdüğünüz bardağa 1 çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ