K Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Pek çok hastalığa karşı vücudumuzu koruyan K vitamini, hangi yiyeceklerde bulunur, ne kadar tüketilmesi gerekir, faydaları nelerdir ve hangi hastalıklardan bizi korur bütün hepsini yazımızda bulabilirsiniz.

K Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

K vitamini yağda çözünebilen vitaminler arasında yer almaktadır. Bu nedenle vücut içerisindeki yağlarda ve daha çok karaciğerde depolanmaktadır. K vitaminin ilk görevlerinden bir tanesi kanın düzgün bir şekilde pıhtılaşmasını gerçekleştirmektir. K vitamini, pıhtılaşma vitamini olarak da bilinmektedir.

Kan pıhtılaştırıcı özelliğinin yanı sıra kemik gelişimini de destekleyici rol oynar. Özellikle de menopoz dönemi sonrası kadınlarda görülen kemik erimesine karşı vücudu dirençli kılar. Ayrıca K vitamini prostat ya da karaciğer kanseri gibi hastalıkların önlenmesini sağlamaktadır.

K vitamini vücuttaki iyi bakteriler tarafından üretilebilen bir vitamin olduğundan dolayı eksikliği görülmesi kolay olan bir vitamin çeşidi değildir. Ayrıca günlük tükettiğimiz pek çok yeşillikte bol miktarda K vitamini bulunmaktadır.

Fakat fazla antibiyotik kullanımı ve bazı önemli hastalıklar vücuttaki K vitamini emilimini azaltacağından zaman içerisinde K vitamini eksikliği gibi problemler ortaya çıkabilir.

K Vitamini Bulunan Yiyecekler

Eğer günlük yaşantınız içerisinde düzenli bir şekilde yaprağı koyu renkli yeşil sebzeler ile besleniyorsanız K vitamini yönünden yeterli bir şekilde faydalanıyorsunuz demektir. Eğer çeşitli faktörler sonucu K vitamini yönünden zengin beslenmek istiyorsanız sizlerle paylaşacağımız besinleri tüketebilirsiniz.

Aşağıda sizlerle paylaştığımız K vitamini yüksek besinlerin tüketimi bütün herkes için uyumlu olmayabilir. Bu nedenle sizin sağlık koşullarınıza uygun bir listenin hazırlanması için doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Taze yeşil soğan: Türk mutfak kültüründe önemli bir yeri bulunan ve daha çok salatalarımızı süsleyen taze yeşil soğanın 100 gramında günlük K vitamini ihtiyacımızın neredeyse 2,5 katını karşılamaktadır.

Reyhan: Halk arasında fesleğen olarakta bilinen bu yeşil yapraklı bitki içerisinde yüksek miktarda K vitamini bulundurmaktadır. 4 tatlı kaşığı kurutulmuş reyhan (4 gram)  içerisinde 77 mcg K vitamini bulundurmaktadır. Bu miktar günlük ihtiyacın hemen hemen tamamına yetmektedir.

Ada çayı: Pek çok vitamin ve mineral yönünden zengin olan ada çayı K vitamini yönünden de oldukça zengindir. 1 çorba kaşığı ada çayı günlük almanız gereken K vitamininin en az %40’ını karşılamaktadır.

Kekik: Günlük hayatta kullandığımız baharatlar arasında K vitamini en yüksek olan baharat kekiktir. Yemeklerinize katacağınız 1 çay kaşığı kekik ile günlük ihtiyacın %18’ini karşılayabilirsiniz.

Kara lahana: K vitamini yönünden oldukça zengin olan kara lahananın ortalama boyutlardaki bir yaprağında günlük K vitamini ihtiyacınızın %65’i bulunmaktadır. 2 adet kara lahana yaprağı ile günlük ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

Brüksel lahanası: İçerisindeki 33 mcg miktardaki K vitamini ile ortalama olarak 1 brüksel lahanası ile günlük ihtiyacınızın %40’ını karşılayabilirsini.

Ispanak: Günlük K vitamini ihtiyacının %61’ini karşılayan ıspanağın 1 yaprağında 48 mcg K vitamini bulunmaktadır. Akşam yemeği için salatanıza 2 yaprak ekleyerek günlük ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Brokoli: K vitamini yönünden zengin besinler arasında yer alan brokolinin 100 gramı günlük ihtiyacın yarısını karşılamaktadır.

K vitamini bulunduran diğer yiyecekler;

 • İncir ve ahududu
 • Armut ve dut
 • Böğürtlen ve yaban mersini
 • Kuru karanfil ve kaju
 • Kereviz ve kurutulmuş domates
 • Soya fasulyesi ve havuç
 • Paprika ve salatalık turşusu
 • Pul biber ve köri
 • Marul ve kuşkonmaz
 • Maydanoz

olarak sıralanabilir.

Günlük Tüketmeniz Gereken K Vitamini Miktarları

Tüketilmesi gereken K vitamini insanların cinsiyet ya da yaşlarına göre farklılıklar göstermektedir. Kullandığınız ilaçlar nedeniyle K vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Bu nedenle uzman bir doktorla görüşerek K vitamini takviyesi kullanıp kullanmamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

 • 0-6 ay arası bebeklerde / 2 mcg
 • 7-12 ay arasu bebeklerde / 2,5 mcg
 • 1-2 yaş arası bebeklerde / 30 mcg
 • 4-8 yaş arası çocuklarda /55 mcg
 • 9-13 yaş arası çocuklarda / 60 mcg
 • 14-18 yaş arası ergenlerde / 75 mcg
 • 19 yaş üstü erişkinlerde / 90 mcg

K Vitamini Hangi Hastalıklardan Vücudu Korur?

K vitamini vücuttaki pek çok önemli vitamin ve mineralin emilimini artırarak bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bu nedenle kemiklerde kırık, karaciğer hastalığı, damarda sertlik, pankreas kanseri, böbrekte taş, hamilelikte bulantı ve kusma, tromboz ve osteoporoz gibi bir çok hastalığın tedavisinde ve korunma yöntemlerinde K vitaminin önemli bir rolü bulunmaktadır.

K Vitamini Eksikliğinde Hangi Hastalıklar Görülür?

Adet kanamasının çoğalması, diş etlerinde hassasiyet, burunda kanama, idrarda kan görülmesi, basitçe yaralanma ve cilt yaralarının uzun sürelerde iyileşme göstermesi gibi durumlar ileri derece K vitamini eksikliği bulunduğunda görülebilecek hastalıklar arasında yer almaktadır.

Eğer K vitamini yönünden yetersiz beslenmeye devam ederseniz süreç içerisinde kemikleriniz güçsüzleşir ve kemik erimeleri meydana gelebilir. Ayrıca yumuşak doku içerisindeki kalsiyum miktarı artacağından damarlarda sertlik veya böbrekte taş gibi ciddi rahatsızlıklar da ortaya çıkabilir.

Gün içerisinde 330 mcg dan daha fazla K vitamini tüketmeniz önerilmemektedir. Bu nedenle K vitamini takviyesi bulunduruyorsanız bilinçsiz kullanım sonucunda organ fonksiyonlarında bozulmalar meydana gelebileceğinden dikkatli olunmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ