Jojoba Yağı Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Dermatolojik ürünlerin birçoğunda kullanılan oldukça etkin, tamamen cilt dostu bir ürün olan jojoba yağının henüz hiç bir yerde duymadığınız muhteşem faydalarını sizlerle paylaşıyoruz.

Jojoba Yağı Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Jojoba yağı cilde esneklik ve nemini geri kazandırdığı için, cildi besleyici ve faydalı yağlardan bir tanesidir. Peki ya bu kadar etkisi olan jojoba bitkisi nasıl bir bitkidir? Jojoba bitkisi çöllerde yetişen çalı türü bitki türlerinden biridir. Amerika, Meksika, Hindistan ve İsrail gibi ülkelerde bolca bulunmaktadır. Hindistan’da çölleşmeyi önlemek için kullanılan bu bitki ticari olarak ise tohumlarından elde edilen yağ için yetiştirilir.

Vücut kreminden tut şampuanlara dek pek çok ürünün ana maddelerinden biri olan jojoba yağının cilde faydalarına bir daha yakından bakalım. Jojoba yağının kimyasal yapısı vücudun ürettiği cilt yağı ile büyük benzerlikler göstermektedir. Bu doğal benzerlik belki de jojobanın cilde neden iyi geldiğini açıklarken verilebilecek en doğru cevaptır.

Ayrıca jojoba adaptojen yani vücüt fonksiyonlarını dengeleyen ve genel olarak sağlık durumu üzerinde iyileştirici bir etkiye sahip bitkiler arasında yer alır. Bu da jojobanın neden kuru, normal ya da yağlı cilt fark etmeksizin her türlü cildin nemini dengeleyebildiğini açıklamaktadır. Bitki içerdiği proteinler ve mineraller sayesinde ciltteki kolajen üretimini destekler. Kısaca jojoba yağı cildi nemlendiren, yumuşatan ve temizleyen bir bitkisel yağdır.

Jojoba Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Cilt yüzeyinde oluşan akneleri yok eder
 • Yaşlanmanın belirtilerinden olan kırışıklığı yok eder
 • Nemlendirici özelliğe sahiptir
 • Ciltteki yağ oranını dengeler
 • Yorgun yıpranmış deriyi besler ve canlılık katar
 • Cilt yüzeyinde yanma ve tahrişi önler
 • Cilde esneklik kazandırır
 • Karın ve bacaklarda oluşan çatlakları yok eder
 • Saçları güçlendirir ve kepeği önler

Jojoba Yağı Nasıl Kullanılmalıdır?

Cilde ve saça masaj uygulanarak kullanılması gereken jojoba yağı, harici olarak kullanılması gereken bir yağ türüdür. Avucunuzun içerisine dökeceğiniz bir miktar jojoba yağı ile bakım yapmak istediğiniz bölgeye masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Jojoba Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Saçlarınız kuru iken, fazla olmamak şartı ile avucunuzun içerisine dökeceğiniz 1 kapak jojoba yağını saçınıza sürmelisiniz. Jojoba yağının  saç ve saç derinizin her noktasına ulaşabilmesi için tercih olarak dişi büyük tarak yardımı kullanabilirsiniz. Tarak yardımıyla bütün yağı saç ve saç derinizin her yerine ulaştırdıktan sonra hemen hemen 30 dakika kadar beklemeniz gerekmektedir. Süre bitiminde saçınızı doğal şampuanlarla birlikte yıkayarak iyice durulamalısınız.

Eğer 30 dakika kadar vaktiniz yoksa, 1.5 yemek kaşığı jojoba yağını ortalama olarak 800 ml şampuan içerisine dökerek karışmasını sağlayabilirsiniz. İlk seferde jojoba yağlı şampuanınızı saçınıza uyguladıktan sonra 8 dakika kadar bekletmelisiniz. Saçınızı duruladıktan sonra bu sefer bir diğer jojoba yağsız şampuan ile saçlarınızı yeniden yıkayıp durulamalısınız. Bu şekilde şampuanla birlikte saç bakımınızı da gerçekleştirmiş olacaksınız. Jojoba yağı saç bakımında kullanılmasının yanı sıra, olması gerektiği kadarıyla da saçlara şekil vermek amacı ile de kullanılabilir.

Jojoba Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Bir çok kadının tempolu bir günün sonunda evine geldiğinde yatağına girmeden önce son yaptığı şey makyajlarını silmektir. Tam da bu aşama da jojoba yağı çok faydalıdır. Jojoba yağı, gün boyu nemsiz kalan cildi tazeleyerek nemli tutar, yenilenme ve canlı görünüşe kavuşmasını sağlar. Jojoba yağı, cildi nemlendirip cilt gözeneklerini açmak amacıyla kullanılacaksa, bir kapak jojoba yağı avuç içerisine dökülür ve uygulanacağı bölgeye direkt olarak sürülerek cildin yağı emmesi beklenir. Bunun yanı sıra jojoba yağını cilt bakım kremlerinize karıştırarakta kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Aylin Kiraz dedi ki:

  jojoba kremini bel ve boyun ağrılarımda kullandım, sürülen bölgeyi önce yakıyor sonra ağrıyı hafifletiyor. sıcak uygulamanın iyi geldiği ağrılarda daha etkili. 05468739229 https://www.youtube.com/watch?v=t77GN139r40&t=1s

BİR YORUM YAZ