İştah Açan ve Acıktıran Besinler Nelerdir?

Bir çok insan yeteri kadar beslenememe, zayıf bağışıklık sistemi ve iştahsızlık sorunundan dolayı şikayet etmektedir. Tükettiğinizde iştahınızı kabartan ve daha çok acıkmanızı sağlayacak tüm besinleri sizler için hazırladık.

İştah Açan ve Acıktıran Besinler Nelerdir?

Yiyeceklerin, kandaki şeker miktarındaki artış gösterme hızına “glisemik indeks” denmektedir. Tüm gıdaların, tüketildikten sonraki kan şekerindeki yükselme hızı farklılıklar göstermektedir. Kan şekerini hızlı şekilde artıran besinler sürekli acıktıran bir his yaratmaktadır.

Patates, yağlı süt, fast food, kırmızı et ve beyaz ekmek gibi besinler kan şekerini hızlı yükseltmektedir. Birazdan sizlerle paylaşacağımız besinler kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltir ve iştah açar. Bu besinleri tüketirken, dengeli ve düzenli beslenmeye dikkat ederek sağlık açısından herhangi bir sakınca yaratmaması için mutlaka bir diyetisyene danışmalısınız.

İştah Açan ve Acıktıran Yiyecekler

Yemeğe karşı duyulan isteğe iştah denmektedir. Ayrıca iştah yaşamımızı sürdürebilmemiz için gerekli bir fonksiyondur. Eğer iştahsızlık sonucu yeteri kadar yemek yenmiyorsa ilerleyen süreçlerde organizmalarda bozulmalar ve vücutta ciddi sonuçlara neden olabilecek hastalıklara sebebiyet verebilir. Bu nedenle bağışıklık sistemimizi daha güçlü ve kuvvetli bir noktaya getirip hastalıklara karşı mücadele edebilmek için iştah açan gıdalar tüketmeliyiz.

Yemek yeme isteğiniz gelmiyorsa, iştahsızlık sorunu yaşıyorsanız bu sizin için hayati fonksiyonlarınızın tehlikeye girebileceği anlamına gelmektedir. Böyle bir durum içerisinde iseniz sizlere önereceğimiz besinler ile iştahınızı açabilir ve daha sağlıklı bir hayat yaşayabilirsiniz.

Greyfurt: Vitamin ve mineral oranı yüksek olan greyfurt, vücudun ihtiyaç duyduğu çoğu maddeleri karşılayabilecek besin ögeleri yüksek bir yiyecektir. Bağışıklık sistemini güçlendiren greyfurt aynı zamanda iyi bir iştah açan besindir.

Karalahana: Özellikle karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelen karalahana içeriğindeki yüksek antioksidan miktarı ile metabolizmayı korur ve iştahı açarak daha sağlıklı bir hayatınız olmasını sağlar.

Patates: Kan basıncını düzenleyici bir etkiye sahip olan patates, aynı zamanda kan şekerini de hızlı bir şekilde yükseltebildiği için iştah artıran besinler arasında yer alır.

Bezelye: Yüksek besin ögesi değerlerine sahip olan bezelye kan şekerini hızlı yükseltmektedir. Bu nedenle bezelye tüketildikten sonra daha çok acıkmanıza ve daha fazla yiyecek tüketmenize sebep olarak iştahı artırır.

Kırmızı biber: Tüketildiğinde vücuda bir çok faydası bulunan kırmızı biber çok iyi bir antioksidan kaynağı olmasının yanı sıra, iştahı açarak diğer besinlerden de tüketmemizi sağlamaktadır.

Nohut: Vücut için yararlı yağ, karbonhidrat ve proteinleri içerisinde bulunduran nohut tüketildiğinde hızlı bir şekilde kan şekerini yükselterek kısa sürede acıkmamıza ve uzun süreçlerde de iştah artırmaya yaramaktadır.

İncir: Türkiye’de en çok Aydın ilinde yetiştirilen incir, eski zamanlardan günümüze dek, güç verici ve bağışıklık sistemini güçlendirici olarak kullanılmıştır. İncir aynı zamanda tüketildiğinde iştah açıcı etki yaratmaktadır.

Havuç: A ve C vitamini yönünden zengin bir içeriğe sahip olan havuç, aynı zamanda potasyum ve magnezyum mineralleri bakımından da iyi bir kaynaktır. Ayrıca cildin temel taşı retinol vitaminine sahip olan havuç tüketildiğinde kan şekerini hızlıca yükselten bir etki yaratmaktadır. Bu nedenle havuç iştah açan yiyecekler grubunda bulunur.

Tuz:  Her gün 6 gram kadar tüketeceğimiz tuz, günlük tuz ihtiyacımızın tamamını karşılamaktadır. Ülkemizde ise bu ortalama 18 gram olarak tespit edilmiştir. Fazla tüketilen tuzun ilerde tansiyon hastalıklarına sebep olabileceğini belirterek iştah açıcı bir madde olduğunu belirtelim.

Tarçın: Özellikle de kokusuyla bizleri büyüleyen bir baharat olan tarçın, tüketilmeden dahi kokusuyla iştah kabartan bir besin türüdür. Tükettiğimiz besinlerde tarçın bulundurarak iştah artırıcı etki yaratabilirsiniz.

Mısır: Tüketildiğinde kan şekerinin artışını hızlandıran bir besin olan mısır, yenildikten sonra kısa süre içerisinde yeniden yemek yeme isteği yaratacaktır. Özellikle suda haşlanmış mısır kısa süre içerisinde acıktıran etki yaratmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Bahar dedi ki:

    bu yazıdakileri uygulayana kadar neredeyse aklıma yemek yemek bile gelmiyordu? kendimi zorluyordum tek öğün bile yetiyordu ve çok cılız ve zayıftım ancak şimdi toparladım kendimi.

  2. Ali dedi ki:

    Biber yemek iştahı açıyor. Bol bol biberli seyler yiyin iştah nasıl açılır görürsünüz 🙂

BİR YORUM YAZ