İshale İyi Gelen Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir?

Pek çok insan hayatının belli bir döneminde ishale yakalanmıştır. Peki ishal hakkında bildiklerimiz doğru mu? İshal olduğumuzda hangi yiyecek ve içecekleri tüketmeliyiz? Birlikte göz atalım.

İshale İyi Gelen Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir?

Dışkı, olması gerekenden çok daha cıvık ve sıvı ise buna bağlı olarak düzensiz bağırsak hareketleri sonucu çok sık tuvalete çıkma isteği görülüyorsa bunun adına ishal denmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün belirttiği verilere göre bir gün içerisinde üç ve daha fazla sulu dışkı yapmayı ishal olarak belirtmiştir.

Besin zehirlenmesinin de sebep olduğu ishal, bir çok rahatsızlıkların sonucu veya ishal yaptığı bilenen yiyeceklerin çok fazla tüketilmesi sebep olabilir. İshal boyunca sindirim sistemini zorlamayacak hafif besinler yenmeli ve bol bol sıvı tüketilmelidir. İshal süresince içerisinde yüksek oranda lif bulunduran yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bunların yanı sıra, süt ürünleri, yağlı gıdalar, kafein, alkol ve baharatlı gıdalar kesinlikle tüketilmemelidir.

İshalin belirtileri arasında olması gerekenden sulu ya da cıvık dışkılama, anide gelen dışkılama isteği ve altına kaçırma, hiç bitmeyen tuvalete çıkma isteği, mide bulantısı ve kusma, ağızda kuruluk, susuzluk, yüksek ateş, vücutta halsizlik, karın bölgesinde şiddetli ağrı gibi durumlar ishal süresince çok rahatsız eden durumlardır. İshalin bir çok sebebi olabilir fakat bunlardan en önemlisi bulunduğunuz ortamdaki faktörlerdir.

İshale İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler?

Ayva: Ayva içinde bulunan sakaroz maddesi sayesinde ishale neden olan bakterileri öldürür ve boşaltım sistemini düzenleyerek ishale iyi gelir.

Ceviz: İçinde bulunan juglon sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek vücuda bağırsak parazitlerine karşı savaşır. Günde 1 avuç ceviz yiyerek bağırsak problemlerini yenebilirsiniz.

Çilek: Çilekte bulunan fragarin maddesi sindirimi düzenleyici etkisiyle ishali iyileştirir.

Muz: Tek başına ishali geçirmese de katılığı nedeniyle yavaşlatıcı etkiye sahip olan muzun içerisinde yüksek miktarda potasyum bulunmaktadır. Vücudun kaybettiği potasyum ve minarelleri hızlı bir şekilde geri almasını sağlamaktadır.

Limon suyu: Limon suyu ishale neden olan patojenleri öldürmek için birebirdir. Gün içerisinde 4-5 kez taze sıkılmış limon suyu tüketebilirsiniz.

Pirinç: İshal sırasında lif oranı düşük bağlayıcı gıdalar kullanılması önerilmektedir. Pirincin en büyük etkisi sıvılaşan dışkıyı normale döndürmesidir. Bu nedenle pirinç ishale çok iyi gelir.

Haşlanmış patates: İçerisindeki yüksek vitamin ve minarallerle ishal yüzünden kaybedilen vücut değerlerini geriye toplamaya yardımcı olur. Haşlanmış patatesten yapılmış püreleri gün içerisinde bir kaç kez tüketmeniz ishali iyileştirir.

Türk kahvesi: İshal nedeniyle sıvılaşan dışkıyı normale döndürmek için kullanabileceğiniz güzel bir yöntemdir. 1 fincan Türk kahvesi ishale iyi gelir.

Bal: Bakteri sebebiyle oluşan ishale karşı bal tedavisini uygulayabilirsiniz. 1 bardak kaynar suya 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek iyice karıştırın. Gün içerisinde 3-4 kez tüketebilirsiniz. Fakat diyabet rahatsızlığı olanlar dikkatli olmalı.

Elma püresi: Kabuklarını mutlaka soyarak hazırlayacağınız elma püresi, sindirim sisteminizi düzenler, daha sağlıklı çalışmasını sağlar ve ishale neden olan bakterilere karşı mücadele eder. 3-4 elmadan yapacağınız püreyi gün boyu aralıklarla tüketmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Elçi dedi ki:

  İshale hızlı çözüm için haşlanmış patates tüketiyorum ben. Hem vücudun kaybettiği mineralleri geri almaya da yarıyor.

 2. Mehmet dedi ki:

  İshal olduğum zamanlarda bol bol limon suyu içiyorum ve kısa süre içerisinde ishali geçiriyor. Sanırım içerisindeki maddeler ishali kesmek için çok etkili arkadaşlar.

  1. Salih dedi ki:

   Kardeşim Allah razı olsun limon suyunun ishali hemen keseceğini tahmin edememiştim çok etkili

 3. Ayla dedi ki:

  Arkadaşlar ishal için ballı ılık su ve muz çok iyi geliyor. 1 adet muz yedikten sonra ballı ılık suyu hızlı bir şekilde içince ishal geçiyor ishali olan arkadaşlar denemeli.

 4. Gülçin dedi ki:

  Kola ya karşı olan biriyim, kat kat hızlı ve kesin çözüm için TÜRK KAHVESİ tüketmenizi öneririm. 1 tatlı ya da yemek kaşığı Türk kahvesi üstüne 5-6 damla limon suyu damlatarak tükettim kısa süre içerisinde ishalim kesildi ve şuan çok rahatım.

  1. Hilal dedi ki:

   Eczaneye falan gerek yok vallahi ishali anında kesen ilaç olarak bu tarifi kullanın ben çok memnun kaldım Gülçin hanım teşekkür ettim.

BİR YORUM YAZ